Diyette Patates Yenir mi Diyette Patates Salatası Yiyebilir miyim?

Diyette Patates, Patates Salatası, Haşlanmış, Fırında Patates Yenir mi?

0 8

Diyette Patates Ve Patatesle Yapılan Şeyler Yenir mi?

Diyetisyen Şeymanur Özçelik diyette patates tüketimi ile ilgili şu bilgileri vermektedir:

“Patates diyette tüketilmesi en çok şüphe edilen besinlerin başında gelmektedir. Kişinin şeker hastalığı, insülin direnci ya da kronik kabızlık problemi yoksa diyetteyken de çok sık olmamak üzere patates tüketebilir. Ben danışanlarıma her zaman derim: kilo vermek için önemli olan besinleri doğru oranda, sağlıklı şekilde pişirerek pişirmek ve sağlıksız olan besinlerin doğru alternatiflerini bulup onları tüketmektir. Örneğin kalori açısından 1 orta boy patates 1 dilim ekmeğe eşit olduğu için diyetteyken o gün 1 dilim ekmeği 1 patates ile değiştirmelisiniz. Bu yöntemle yediklerinizi dengelediğiniz için kilo vermeniz durmaz ve diyetiniz bozulmaz.”

Diyette bu kurallara uyarak fırında patates, haşlanmış patates, patates salatası ve yağsız patates püresi yenilebilir.

Diyet Yapıyorum Patates Yiyebilir miyim?

Diyetisyen Hilal Demir bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Diyette yasak yoktur, porsiyon kontrolü vardır. Diyet yaparken bir dilim ekmek yerine 1 orta boy haşlanmış veya fırınlanmış patates tüketebilirsiniz. Önemli olan sağlıklı şekilde pişirmiş olmanızdır. Yani kızartmadan fırında veya haşlayarak tüketeceğiniz patates kilo vermek isteyenler için çok daha iyi bir tercihtir. Uzmanların yürüttüğü bir araştırma göstermiştir ki patates en doyurucu besindir. Çünkü patateste B ve C vitaminleri, potasyum, lif ve antioksidan gibi sağlığımız için çok faydalı bileşenler bulunmaktadır. Bunlar vücudumuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. Fakat şu unutulmamalıdır ki patatesin içeriğindeki glisemik indeks yüksektir ve işte bu yüzden diyabet hastalarının çok tüketmesi uygun değildir çünkü patates insülin direncini arttıran bir besindir. Bu saydığım gruptaki kişiler patates tüketirken yanında yoğurt, peynir ve ayran gibi içeriğinde protein olan besinleri ve salata gibi sebzeler tüketerek kan şekeri seviyesini dengelerler ve dolayısıyla glisemik indeksi düşürmüş olurlar.”

Diyetisyen Hilal Uçar diyet yaparken patatesi pişirme yönteminin çok önemli olduğunu buna dikkat etmek gerektiğini bildiriyor. 1 porsiyon yani 100 gram fırınlanmış patates 87 kalori iken, 1 porsiyon yani 100 gram patates kızartması ise 312 kalori yapmaktadır.

Diyetisyen Hazal Mısırlı bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Danışanlarımdan en çok aldığım sorulardan birisi diyetteyken patates tüketiminin doğru olup olmadığı. Zayıflama diyetindeyken patates tüketilebilir. Ben hazırlamış olduğum diyet listelerine fırında patates, patates salatası, patates püresi ve patatesli omlet gibi birçok patates çeşidini eklerim. Her ne kadar önersem de patates tüketiminde orana dikkat etmemek ve çok sık tüketmek diyeti bozacaktır. Bu yüzden mutlaka doğru sıklıkla, doğru miktarda, ve doğru besinlerle birlikte tüketilmelidir. Bu sayede patatesin içeriğindeki glisemik indeksi yüksek olduğu için kan şekerini yani kandaki glisemik indeksi yükseltmemesi sağlanır. Ek olarak mide boşalımını geciktiren yeşil zeytin, limon suyu ve mantar gibi asit içerikli besinler kandaki glisemik indeksi düşürme özelliğine sahiptir. Diğer bir deyişle, patates yerken yanında sebzeli sebze veya salata tüketerek kandaki glisemik indeksin yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde daha uzun süreler tok kalırsınız.

Ek olarak patatesin yanında yoğurt, süt ve peynir gibi protein içeriği yüksek gıdalar tüketirseniz, kandaki glisemik indeks düşer ve kan şekeri hızlı şekilde yükselmez. Kısaca, diyette çok sık olmamak koşuluyla 1 orta boy haşlanmış patates ile yanında bol yeşillikli, zeytinyağlı ve limonlu salata yiyebilirsiniz. 1 orta boy patates 1 dilim ekmek/ 3 yemek kaşığı pirinç veya bulgur pilavı kadar kalori içermektedir. Patates yediğiniz öğünde bu gıdaları tüketmeden sadece patates tüketebilirsiniz. Bunu yaptığınızda diyetiniz bozulmaz ve kilo vermeye sağlıklı şekilde devam edersiniz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.