Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi İçin Ne Yapmalı Uzman Önerileri

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman Eski Haline Döner

0 75

Doğum Yaptıktan Sonra Vajina Ne Zaman Eski Haline Döner

Normal doğumda bebeğin doğabilmesi için rahim ağzının açılması, vajinanın genişlemesi gerekir. Doğumdan 6 hafta sonra vajinada iyileşme süreci başlar, ancak vajinanın doğumdan önceki haline gelmesi tamamen eskisi gibi olması maalesef mümkün değildir.

Doğumdan sonra vajinada genişleme meydana geldiyse düzenli kegel egzersizi yaparak vajinanın daha sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca vajina daraltıcı kremleri, spreyleri de doktor onayıyla kullanabilirsiniz. Doğumdan bir sene sonra vajinal daraltıcı bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman Eski Haline Döner?

Vajina normal doğum sırasında bebeğin dünyaya gelebilmesi için doğal olarak genişler. Bu genişleme yaklaşık 10 santim kadar olur. İncelen ve genişleyen vajina doğumun ardından bir süre sonra düzelse de tamamen önceki gibi olmaz.

Doğum sonrası 6. haftadan sonra vajinada iyileşme süreci başlar. Vajina dokuları normal doğumda biraz tahrip olur. Kendini toparlayıp iyileşmesi en az bir yıl sürer.

Doğumdan sonraki 6 haftalık süreçte rahim eski haline gelmeye başlar, vajinadaki yırtıklar iyileşir ve prolaktin seviyesi yavaş yavaş azalır. Progesteron ve östrojen düzeylerinde artış olur ve yumurtlama tekrar başladığı için menstrüasyon dönemi de eski düzenine kavuşur.

Normal Doğum Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Dr. Erol Bayraktar bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Yeniden cinsel ilişkiye girebilmek için dikişlerin tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Çünkü ağrı olacağı için zaten birlikteliğe devam etmek mümkün olmayacaktır. Dikişler tam iyi olmadan ilişkiye girmek zararlıdır. Hekim cinsel birlikteliğin artık herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini söyleyene kadar ilişkiden uzak durulmalıdır. Vajinal doğumdan sonra atılan dikişler çoğunlukla 1 ayda geçmektedir.”

Dr. Eray Memeç bu konuda şu bilgiyi vermektedir;

Normal doğum yaptıktan sonraki ilk 6 haftada cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Bu dönemde rahim savunmasızdır ve bakterilerin rahme yerleşerek enfeksiyon oluşturma riski yüksektir. Fakat doğumdan sonra tekrar hamile kalmak için belirli bir zaman sınırlaması yoktur, hatta adet görmeden de hamile kalınabilir. Ancak ilk cinsel birliktelik ağrılı geçebilir. Bunun için su bazlı kayganlaştırıcı kullanmanız tavsiye edilir.”

Normal Doğum Sonrası Cinsel İlişkide Acı ve Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Doğumdan sonra Prolaktin adı verilen süt hormonu salgılanır. Yükselen Prolaktin ise annenin progesteron ve östrojen hormonlarını baskılar. Bunun sonucunda libido düşüklüğü (cinsel isteksizlik) ile vajinada kuruluk gibi problemler ortaya çıkar.

Doğum yapan kadınların ilişkiye girerken vajinasında ağrı ve acı hissetmesi yaygın bir durumdur. Buna Disparoni  denir ve sebebi doğumun ardından meydana gelen cinsel isteksizliktir. Bu nedenle yeteri kadar vajinal ıslaklık oluşamamakta ve penisin girişi ağrıya sebep olmaktadır. Vajina içindeki dikişl tam olarak iyileşmediği ve o bölgede hassasiyet oluştuğu için acı duyulabilir. Bu şikayetlerin giderilmesinde çeşitli jeller ve kremler kullanılmaktadır. Bunlar doktor önerisi dahilinde uygulanmalıdır.

Normal Doğum Sonrası Vajinanın İyileşmesi İçin Ne Yapmalıdır?

Normal doğum yaptıktan sonra kısa zamanda iyileşebilmek için pelvis kaslarınızı güçlendirmeniz gerekir. Pelvis bölgesi vajinal doğum esnasında uzayan bir alandır. Kaslarınızı kuvvetlendirmek için yapacağınız egzersizler, anüs ile vajina arasındaki bu bölgenin iyileşmesinde etkili olacaktır. Bunun için kegel egzersizleri yapmalısınız. Hani idrarımız geldiğinde kaçmasın diye vajina kaslarımızı tutup bırakırız ya; işte bu kegel egzersizi  olarak adlandırılır.

Geniş Vajina Vajina Genişlemesi Neden Olur Vajina Neden Genişler?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.