Doğumdan 40 Gün, 2 Ay Sonra Hemen Hamile Kalınır mı

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır mı Dr Cevaplıyor

0 11

Doğumdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalınır mı Dr Cevaplıyor

Hamilelikten sonra tekrar gebe kalmak istemiyorsanız mutlaka korunma yöntemlerinden birini kullanarak korunmalısınız. Emzirme döneminde prolaktin hormonu yükselir bu durum gebe kalmayı engelleyebilir.

Doğum Sonrası Regl Görmeden veya Doğumdan 40 Gün Sonra Gebe Kalınabilir mi?

Doğumdan sonra adet olmadan gebe kalabilirsiniz, tıbbi olarak bu mümkündür ve pek çok planlanmamış gebelik bu şekilde gerçekleşir. Bebeğinizi doğurduktan sonra tekrar hamile kalmak istemiyorsanız gebelik önlemek için, emziriyor olsanız bile mutlaka doğum kontrolünü kullanmanız gerekir

Emziriyor olsanız ve regl döneminiz tekrar başlamamış olsa bile, bebeğiniz doğduktan 3 hafta sonra hamile kalabilirsiniz.

Dr. Banu Çiftçi bu hususta şu bilgiyi vermektedir; “Doğum sonrası hiç adet olmadan gebe kalınabilir. Bunun nedeni ilk yumurtlama ile gebelik oluşmasıdır. Hatta böyle bir şeyle karşılaşan kadınlar henüz adet görmüyorum diye düşünüp hamile kaldığını fark etmekte geçirebilir. Bu sebeple mutlaka doğum sonrası 6. haftada korunmaya başlamalıdır.”

Araştırmalar, emzirmeyen kadınların doğumdan 28 gün sonra yumurtlayabildiğini gösteriyor. Yumurtlamak demek gebe kalmanın mümkün olması demektir.

Emzirmek Hamile Kalmayı Önler mi?

Emzirme, yumurtlamanızı ve adet görmenizi engelleyen hormonları tetikler. Vücudunuzu anne sütü üretmeye teşvik eden hormonlar, vücudunuzun yumurtlamanıza neden olan hormonları üretmesini de durdurabilir. Emziren kadınlar, emzirmeyenlere göre daha geç adet görürler. Bunun tıbbi adı laktasyonel amenoredir. Emzirme döneminde adet görülmüyorsa yumurtlama olmuyordur ve gebelik ihtimali çok azdır. Bu durum halk arasında sütün koruması yani emzirmenin gebelikten koruması olarak bilinir. Ancak nadiren de olsa emzirirken hamile kalanlar da vardır. Bu nedenle mutlaka kondom, rahim içi araç yada hormonal yöntemlerden biri ile gebelikten korunmalısınız.

Evet, emzirmenin yumurtlamayı baskılamasına rağmen emzirirken hamile kalmak kesinlikle mümkündür.. Emzirmek yumurtlamayı engellese de, çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi değildir. Adet döneminiz devam ederse – emzirirken düzensiz adet görseniz bile – hamile kalabilirsiniz.

Hem Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) çiftlerin tekrar hamile kalmadan önce bebek sahibi olduktan sonra en az bir yıl ve ideal olarak 18 ay beklemelerini önermektedir. Bunun nedeni , doğumdan sonraki 18 ay içinde hamile kalınırsa , sonraki gebelikte erken ve / veya düşük doğum ağırlıklı bir bebeğe sahip olmak da dahil olmak üzere bazı komplikasyonların olasılığını artırmasıdır. Bu durum çocuğun astım, gelişimsel gecikmeler ve görme ve işitme sorunları yaşama riskini artırabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.