Hamilelikte Vajinal Mantar İçin Sirke Tedavisi Nasıl Uygulanır

Hamilelikte Vajinada Mantar Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 10

Hamilelikte Vajinada Mantar Nedir?

Gebelikte vajinada mantar sık karşılaşılan bir durumdur bu durumun nedeni gebelikte hormon yaşanan değişikliklerin vajinanın pH dengesini bozabilmesidir. Gebelikte vajinada mantar enfeksiyonu vajinada kaşıntı, süzme peynir gibi görünen beyaz, kalın bir akıntı, vajinada yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve ağrılı idrara çıkmadır.

Hamilelikte Vajinada Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar enfeksiyonu, hamilelik sırasında yaygın görülen bir sorundur. Gebelikte meydana gelen yüksek östrojenve progesteron seviyelerinden kaynaklanabilir. Bu enfeksiyonhamilelik için risk oluşturmaz. Ancak kadını rahatsız edici belirtilere neden olabilirler.

Vajinal mantar enfeksiyonları yaşamları boyunca kadınların yüzde 75’ini etkileyebilir ve hamile kadınlar arasında daha yaygındır. Vajinal mantar enfeksiyonuna Candida adı verilen bir mantar neden olur. Bu enfeksiyon, bağışıklık sistemindeki zayıflama, artan glikojen üretimi ve daha yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle hamilelik sırasında ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Vajinada Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun en yaygın semptomları şunları içerir:

  • Vajina veya vulva çevresinde kaşıntı
  • Kalın, beyaz, süzme peynir benzeri vajinal akıntı
  • Vajinadan gelen bir ekmek veya bira kokusu
  • Vajinada veya çevresinde ağrı veya yanma
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya yanma

Gebelikte Vajinada Mantar İçin Sirke Kullanımı

Elma sirkesi, anti-bakteriyel, anti-fungal ve anti-viraldir. Elma sirkesi, mantar tedavisine karşı oldukça etkili olabilen antimikrobiyalmaddeler içerir.

1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi koyup bunu günlük olarak içebilirsiniz. Yahut küçük bir leğeni su ile doldurun. İçerisine 1 bardak elma sirkesi dökün kilodunuzu çıkarıp bu suyun içinde bekleyin. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp vajinanızı bunla da yıkayabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamadan mutlaka doktorunuza danışın.

Hamilelikte Vajinada Mantar Nasıl Geçer?

Hamilelik, bazı kadınlar için harika, bazıları için zor bir dönem olabilir. Yaşanan zorluklardan biri de hamilelikte vajinada mantardır. Gebelikte vajinada mantar enfeksiyonu tedavisi için vajinal ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar vajinal kremler veya fitiller olabilir. Hamilelikte vajinadaki mantarın geçmesi için şunlara dikkat etmelidir;

Vajina çevresindeki alanı olabildiğince kuru ve temiz tutun. Mantar, sıcak, nemli, havasız ortamları sever.

Tayt veya naylon iç çamaşırı yerine pamuklu iç çamaşırı giyin çünkü pamuk nemi daha iyi emer.

Özellikle sıkı külotlu çoraplar giymeyin.

Dar giysilerden, özellikle Likra gibi sentetik elyaftan yapılmış giysilerden kaçının.

Islak veya terli giysilerle oturmaktan veya uzun süre su dolu bir küvette kalmaktan kaçının.

Kokulu sabunlar, deterjanlar ve kadınsı hijyen ürünlerinden kaçının

İdrar yaptıktan veya büyük abdest bozduktan sonra tahareti önden arkaya doğru yapın.

Mantar enfeksiyonlarını önlemek ve bunlarla başa çıkmak için doğal ilaçlar da vardır. Yoğurt yemek, vücudunuzun vajinada mantar enfeksiyonuyla savaşmasına yardımcı olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.