Eliptik Bisikletle 1 Ayda Kaç Kilo Verilir Kaç Dakika Yapılmalı?

Eliptik Bisiklet Faydaları Hangi Kasları Çalıştırır Kaç Kalori Yakar

0 3.363

Eliptik Bisikletin Nedir?

Eliptik kondisyon bisikleti olarak da bilinen eliptik bisiklet en popüler spor aletlerinin başında gelir. Eliptik bisiklet ile spor yapmak kalori yakmada çok etkilidir ve bu bisiklet vücudunuzdaki neredeyse bütün kasları çalıştırır. Özellikle karın, bacak, kol ve omuz kaslarını etkili bir şekilde çalıştırır.

Eliptik bisikletin hangi kas gruplarını çalıştırdığını, ne faydaları olduğunu ve saatte kaç kalori yakabileceğinizi aşağıda açıklayacağız.

Eliptik Bisikletin Faydaları

Kilo Vermede Çok Etkilidir

Eliptik bisiklet kilo vermede çok etkilidir, çünkü yağ ve kalori yakımı konusunda çok başarılıdır. Eliptik bisikletiyle yaptığınız egzersiz sayesinde saatte 450 ila 830 kalori arasında kalori yakabilirsiniz ki bu oran yürüyüş yaparak harcanan kalorinin 2-4 katı arasındadır.

Eliptik bisiklet egzersizi sırasında çok kısa süre içerisinde çok fazla kalori yakabilirsiniz. Bu durumda vücudunuzda depolanmış yağları hızla yakmaya başlar. Bu yüzden orta şiddette yapılan bir antreman yağ yakmak için idealdir.

1 kg vermek için, 7000 kalori yakmalısınız. Bu kadar kalori yakmak için her gün eliptik bisiklette 20 dakika boyunca yüksek şiddette antreman yapmalısınız ki böylece kısa sürede kilo verebilesiniz. Veya bizim önerimiz, haftada 3 gün boyunca, günde 1 saat olmak üzere orta şiddette antreman yapmanızdır.

Bacak, Kalça ve Kol Kaslarınızı Şekillendirir

Eliptik bisiklet ile çalışmanın en büyük avantajı hem bel üstü kaslarınızı (ön kol, arka kol, karın ve göğüs), hem de alt vücut kaslarınızı (bacak ve kalça) aynı anda çalıştırmasıdır. Bu sayede eliptik bisikleti kullanarak diğer egzersizleri daha az yaparak daha çok kasınızı çalıştırmanız mümkündür.

Sağlığınız İçin İyidir ve Yaşamınızı Uzatır

Eliptik bisiklet ile çalışmak yaşam sürenizi de uzatabilir. Dr. Chi Pang Wen, 400,000 bin kişiyi içeren ve 12 yıl süren bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmaya göre günde 15 dakika düzenli egzersiz yapan insanların yaşam sürelerinin 3 sene uzadığını bulmuştur.

Düzenli egzersiz yapmak birçok hastalığa yakalanma riskinizi düşürür, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır ve ömrünüzü uzatır.

Stresi Yok Eder

Eliptik bisiklet ile spor yapmak ve fiziksel aktivitelerle uğraşmanın beyin ve psikolojiniz üzerinde çeşitli pozitif etkileri vardır. Spor yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi ve stresten kurtulmanızı sağlar. Ruh halinizdeki değişimin nedeni endorfin ve serotonin hormonlarıdır. Bu hormonlar spor yapıldığında daha çok salgılanırlar. Ayrıca bu hormonların stres ve depresyon önleyici etkileri de vardır. Bu sebeple sıklıkla, sporun en iyi ilaç olduğu söylenmektedir.

Düzenli Egzersiz ile Tip 2 Diyabet Riski Azalır

Eliptik bisiklet ve diğer egzersiz çeşitleri, şeker hastalığını önleme de en başarılı yöntemlerdir.

Şeker hastalığı birçok ciddi hasarlara yol açabilir. Bunlar böbrek yetmezliği, körlük ve hatta uzuv kaybı bile olabilir. Düzenli olarak eliptik bisiklette egzersiz yapmanın kandaki glukoz seviyesi üzerinde iyi etkileri vardır. Egzersiz yaptığınızda kaslarınız, vücudunuzda depolanmış fazla şekeri kullanacaktır. Bu da kandaki şeker seviyesinin düşmesi anlamına gelir.

Kalp Sağlığını Destekler

Eliptik bisiklet ayrıca vücudunuzdaki en önemli kas olan kalbinizi de çalıştırır. Diğer kaslarınız gibi kalbinizi de sağlıklı tutabilmek için düzenli olarak çalıştırmalısınız.

Eliptik bisiklette yaptığınız kardiyoda kalbinizi çalıştırıp, kalp sağlığınızı geliştirip, kalp ve damar kapasitenizi arttırabilirsiniz.

İyi çalıştırılmış bir kalp, daha az kalp atışı ile daha fazla kanı bütün vücudunuza pompalayarak, bütün organlarınıza daha fazla oksijen gönderebilir. Bu da yüksek kan basıncınızı düşürür. Kaslı bir kalp ayrıca daha yavaş atar. Sürekli spor yapan atletlerin kalpleri normal insanlarınkinden çok daha yavaş atar. Eliptik bisiklet kapl kaslarını artırmakta önemli rol oynar. Kalbiniz eğer daha kaslıysa, nefessiz kalmadan daha hızlı aktivite yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak düzenli egzersiz yapmak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini ve felç ihtimalini azaltır.

Eğer düzenli olarak eliptik bisiklette çalışırsanız, kalbinize faydalarını görebilirsiniz. Tavsiye edilen egzersiz süresi, haftada 2-3 kere, en az 30-60 dakikadır. Sonuçları daha iyi görebilmek için her hafta dinlenme durumundayken kalp atış sayımı yapabilirsiniz.

Nefes Alma Kapasitesini Arttırırır

Akciğer kapasitesi, akciğerinizin alabileceği maksimum hava miktarını belirtir. Dalış gibi sporlar ciğer kapasitesini arttırabilir fakat eliptik bisiklet arttırmaz.

Eliptik bisiklet ciğer kapasitenizi arttırmaz fakat nefessizlik problemini çözer. Düzenli olarak eliptik bisiklette çalışırsanız daha etkin bir şekilde nefes alırsınız. Bu da daha az nefes alarak daha çok aktivite yapabileceğiniz anlamına gelir.

Düzenli yapılan sporlar ayrıca astım, kronik ciğer hastalığı gibi hastalıkların belirtilerini azaltır.

Fakat eğer sağlığınızdan endişeleniyorsanız, spora başlamadan önce bir doktora danışmalısınız.

Eklemleriniz İçin İyidir

Eliptik bisiklet sıklıkla koşmayla karşılaştırılır. Fakat eliptik bisiklet, koşunun yaptığı gibi eklem yerlerinize zarar vermez. Eliptik hareketler pürüzsüzdür ve özellikle sakatlıklardan sonra tavsiye edilir.

Eliptik bisiklet ayrıca sırt kaslarınız içinde iyidir fakat eğer sırtınızda halihazırda bir sorun var ise eliptik bisiklet kullanırken dikkatli olmalısınız. Çünkü kollarınızın ve omzunuzun hareketleri sırt problemlerinizi arttırabilir. Eğer sırt problemleri yaşıyorsanız, eliptik bisiklet kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Kötü Kolestrolü Düşürür

Kolestrol, yaygın düşüncenin tersine tamamiyle kötü değildir. Hatta kolestrol, vücudunuzun düzgün işlemesi için gereklidir. Fakat kolestrol miktarının fazla olması sağlığınız için kötüdür ve kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir. İyi kolestrol, kötü kolestrolden ayırt edilebilir ve eliptik bisiklet ile spor yapmak iyi kolestrolü arttırdığı gibi, kötü kolestrolü düşürür.

Alzheimer Hastalığının Önlenmesine Katkı Sağlar

Eliptik bisiklet, ileri yaşlardaki insanlar için de uygundur ve eve alınıp çalışılabilir.

İlerleyen yaşlarda düzenli spor yapmak çok önemlidir çünkü düzenli spor yapmak vücudunuzu korur. Ayrıca eliptik bisiklet gibi fiziksel aktiviteler yapmak beyindeki belirli bölgeleri uyarır, çalışmasını sağlar. Bu sayede düzenli egzersiz yapmak yalnızca Alzheimer hastalığını önlemekle kalmaz diğer beyin hastalıklarını da önleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.