YouTube’dan nasıl para kazanılır | Youtube para kazanma 2019

,

YouTube para kazanma yolları

Günümüzün popüler mesleklerinden birisinin internetten para kazanmak olduğunu ve YouTube’dan para kazanan insanlar ilgili hikayeler duymuşsunuzdur. Şimdi  ” YouTube’dan nasıl para kazanılır ” diye sorduğunuzu duyuyorum. Öncelikle hatırlatalım, internetten para kazanma sizi birkaç günde zengin etmez, biraz gerçekçi olalım. Fakat özellikle güçlü bir abone kitleniz ve çok izlenen videolarınız varsa, YouTube para kazanma işine hızlıca başlayabilirsiniz.

1. YouTube kanalı oluşturma

YouTube para kazanma olayına girmek için önce bir kanalınız olması lazım. Kanal YouTube’daki kişisel varlığınızdır. Her kanal bir YouTube hesabına bağlıdır. YouTube hesabı, Google hesabınız ile aynıdır ve bir YouTube hesabı oluşturmak Gmail ve Google Drive gibi diğer Google ürünlerinede erişmenizi sağlar.

YouTube kanalı oluşturma için yeni bir YouTube hesabı oluşturabilir veya mevcut Google hesabınızı kullanabilirsiniz. Kişilerin kanalınızı bulmasına yardımcı olmak için kanalınız ile ilgili anahtar kelimeler ekleyin. Kanal Ayarlarınızın Gelişmiş bölümüne gidip anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin içeriğinizle alakalı olduğundan emin olun.

Kullanıcı adınız kısa, hatırlanması kolay ve özgünse, insanlar sizi daha rahat hatırlar. Ancak, mevcut bir hesabı kullanıyorsanız ve akılda kalması zorsa, kullanıcı adınızı Google+ hesabınızda düzenleyerek değiştirebilirsiniz.

Yeni bir YouTube kanalı oluşturmak için yapılacaklar ;

 • YouTube da oturum açın
 • Sağ üst köşeden resminize tıklayın ve ayarlar kısmına girin
 • Sol tarafta HESAP AYARLARI kısmından Genel bakış kısmına girin
 • Sayfanın altına doğru ” Tüm kanallarınızı görüntüleyin veya yeni bir kanal oluşturun ” yazısına tıklayarak mevcut kanallarınızı görüntüleyebilir ve yeni bir kanal oluşturabilirsiniz.

2. İçerik ekleyin

YouTube’dan para kazanmak için kanalınızda çok izlenen video içerikleri olması gerekir. Bu işe yüksek kalitede ve çok uzun olmayan bir içerik yükleme ile başlayın. (Bu seçenek, hangi içeriği yüklemeye karar verdiğinize bağlı olarak değişebilir) Ayrıca düzenli olarak yükleme yapmalı, yüklemelerinizde istikrarlı olmaya çalışmalısınız.

İlk içeriğiniz harika olmasa da, üzülmeyin. Pratik yapmak zamanla sizi mükemmelleştirir. Her videoyu bir öncekinden daha iyi yapmaya çalışın.

 • İçeriğinizin kalitesini daha profesyonel bir bir kamera kullanarak arttırın.
 • Video düzenleme yazılımlarını kullanmayı öğrenin ve gelişmiş teknikler kullanın.
 • Nasıl daha iyi video kayıt yapılacağı konusunda kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın.
 • Kayıtlarınızda kamerayı sabit tutmak için bir tripod kullanın.
 • Doğru ışıklandırma önemlidir, mekanı aydınlatma konusunda bir arkadaşınızdan ışık için destek alabilirsiniz.

Düzenli olarak video yüklemek, geniş bir kitleye sahip olmanıza yardımcı olabilir. Düzenli bir programa sadık kalıp içerik eklerseniz ve bu planlamayı olabildiğince sürdürürseniz, abone sayınızdaki artış muhtemel olacaktır. Videolarınızı, içeriği ile ilgili anahtar kelimelerle ve çarpıcı bir açıklama ile etiketlediğinizden emin olun. Bunlar, izleyicilerin YouTube aramalarında videonuza tıklamasına yardımcı olacaktır.

3. YouTube abone arttırma yolları

Genis bir kitle oluşturmak para kazanma oranınızı artırmanın anahtarıdır. Reklamlardan para kazanmak için reklamlarınızın izlenmesi gerekir. Daha fazla aboneye ulaşmak düşündüğünüz gibi gizli bir bilgi değildir, elinizden gelen en iyi içeriği hazırlayın, daha sonra aboneleriniz gelecektir.

İçerik yüklemede istikrarlı olun. Videonuzu Twitter ve Facebook’a gönderin. İnsanlarla paylaşın. İnternette başka yerelere, örneğin forumlara dağıtın. Yorumları yanıtlayarak ve görüntüleyenlerin istekleri ile doğrudan alakalı videolar yapmak suretiyle izleyicilerinizle etkileşim kurun. Topluluğunuzla bağlantı kurmak, o topluluğa daha fazla üye getirir.

Nasıl YouTuber Olunur daha fazla aboneye ulaşmak için YouTuber Olmanın 16 Püf Noktası yazımızı okuyun.

4. Youtube’dan para kazanmak

YouTube ortaklık programına nasıl başvurulur?

Videolarınızdan para kazanmaya başlamak için para kazanmayı etkinleştirmeniz gerekir. Bu, YouTube’un videonuza reklam yerleştirmesine izin verdiğiniz anlamına gelir. Bu ayrıca, videonuzda telif hakkı bulunan herhangi bir materyalin bulunmadığını kabul ettiğiniz anlamına gelir.

Youtube para kazanma ayarları

 • www.youtube.com adresine gidin ve web sayfasındaki Kanalım’ı tıklayın.
 • Soldaki menüden en altta AYARLAR a girin
 • Genel Bakış kısmında sayfanın altına doğru Ek özellikleri görüntüleyin kısmına girin
 • Para kazanmak istediğiniz kanalı seçtiğinizden emin olun ve Para Kazanma  kutusundaki Etkinleştir‘i tıklayın.

Kanalınız para kazanmaya uygunsa başvurunuz kabul edilir, uygun değilse size muhtemel sebepler hakkında bilgi verilir ve hazır olduğunuzda tekrar başvuru yapabileceğiniz tarihi ekranda görürsünüz.

Youtube para kazanma şartları

Muhtemel sebepler şunlardır ;

İzinsiz kopya : Başka bir kullanıcının içeriğini izin almadan yeniden yüklemek. Daha fazla bilgi edinin

Spam : Video izlenme sayısını yapay bir şekilde artırmak veya yanıltıcı meta veriler oluşturmak.

Uygunsuz içerik : Şiddeti ve tehlikeli eylemleri teşvik eden ya da pornografik içerikli videolar yayınlamak.

 • İçerik oluştururken kimseyi yanıltmaya çalışmayın
 • Başkalarına ait videoları kanalınıza yüklemeyin
 • Kanalın beğenisini, abone sayısını ve izlenme oranını arttırmak için para karşılığı yollara başvurmayın

5. YouTube’dan para kazanma için ilk adım

Youtube para kazanma etkinleştirme

Yeni bir video yükledikçe, videonuz bir telif hakkı içermiyorsa Para Kazanma sekmesini tıklayıp “Reklamlardan Para Kazanın” kutusunu işaretleyerek O videodan para kazanabilirsiniz. Bir videonun yüklenmesinden sonra para kazanmak için Video Yöneticinizi açın ve para kazanmak istediğiniz videonun yanındaki “$” işaretini tıklayın. “Reklamlardan Para Kazanın” kutusunu işaretleyin.

6. Google AdSense nasıl kurulur

Google AdSense, web sitesi sahipleri ve youtube kanal sahiplerinin sundukları online içerikler üzerinden para kazanmaları için, Google tarafından sağlanan bir reklam yayıncı platforumdur. AdSense, içeriğinize ve ziyaretçilerinize göre çeşitli reklam modellerini gösterir.

Google AdSense’i, AdSense web sitesinden ücretsiz olarak kurabilirsiniz. Hesabınızı oluşturmaya başlamak için ŞİMDİ KAYDOLUN düğmesine tıklayın. Kendi hesabınızı oluşturmak için 18 yaşında veya daha büyük olmanız gerekir. Eğer bu özelliklere sahip değilseniz, yetişkin bir kişinin size yardım etmesi gerekecek.

AdSense, parayı kime göndereceğini doğrulayabilmesi için, kim olduğunuzu, geçerli bir banka hesabı, geçerli bir fiziki posta adresi ve diğer bilgilere gereksinim duyacaktır. Hesabın doğrulanması için kayıt esnasında belirttiğiniz fiziki posta adresinize içinde doğrulama kodu olan bir mektup gönderilir ve bunu sitedeki alana girmeniz gerekir. Posta Amerikadan geleceği için bu postanın gelmesi 2 veya 3 hafta kadar sürebilir.

7. Youtube para kazanma oranları

YouTube kaç izlenmeye para veriyor?

AdSense ile reklam tıklaması başına belli bir kazanç elde ederken, görüntüleme başına daha düşük bir tutar elde edersiniz, bunlar hesabınızda zamanla katlanır. AdSense’in kuralları gereği belli bir miktara ulaştığında, banka hesabınıza gönderilir.

YouTube reklam gelirleri tıklama CPC ve CPM üzerinden gelir getirir. CPC (Click Per Cost) Tıklama Başına Maliyet anlamında olup reklama her tıklamadan gelir elde edilir. CPM (Cost Per Mille) Bin Gösterim Maliyeti anlamında olup (CPT olarak da bilinir Cost  Per Thousand) bin reklam gösteriminden elde edilen geliri işaret eder.

YouTube’dan ne kadar para kazanılıyor?

Reklam gelirleri değişkenlik gösterir türkiyede gösterilen reklam birimlerinin fiyatları daha düşükken, avrupa ve amerikada daha yüksektir, yani yurtdışı izleyicileriniz fazlaysa gelirlerinizde o denli artacaktır. Mesela geçen ay kanalınızda video gösterim sayınız 600 bin oldu ve CTR yani tıklanma oranınız %30 olarak gerçekleşti, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi aylık 216$ ile 360$ arasında bir gelir elde edersiniz. Bu resimdeki, YouTube kesintisinden önceki tahmini kazancınız. Adsense şu anda %68 yayıncı payı şeklinde çalışıyor.

 

YouTube kaç izlenmeye para veriyor?

YouTube izlenmeye değil, izlenen videolarda gösterdiği reklamlardan elde edilen geliri sizinle paylaşıyor. Bunun için yukarıda anlatılan şekilde kanalınızı gelire açarak telif hakkı gerektirmeyen videolardan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ayrıca bir AdSense hesabına ihtiyacınız olacak, AdSense hesabı nasıl kurulur yukarıda ayrıca anlattık.

Ülkelere Göre ECPM (BGBM) Bin gösterim başına maliyet sıralaması

# Ülke

BGBM / ECPM

1

United States

$0.8396

2

United Kingdom

$0.5848

3

Netherlands

$0.5786

4

Germany

$0.5672

5

Malaysia

$0.2989

6

Switzerland

$0.2437

7

Spain

$0.2072

8

Sweden

$0.1979

9

Norway

$0.1785

10

Ireland

$0.1779

11

Australia

$0.1744

12

France

$0.1592

13

New Zealand

$0.1576

14

Canada

$0.1338

15

Denmark

$0.1331

16

Greece

$0.1293

17

Belgium

$0.1168

18

Italy

$0.1124

19

Singapore

$0.0974

20

Taiwan

$0.0943

21

Poland

$0.0900

22

Finland

$0.0897

23

Turkey

$0.0766

24

Portugal

$0.0735

25

Brazil

$0.0693

26

Romania

$0.0677

27

Mexico

$0.0666

28

Croatia

$0.0647

29

Czech Republic

$0.0611

30

Hungary

$0.0604

31

Argentina

$0.0568

32

Chile

$0.0560

33

Colombia

$0.0550

34

Serbia

$0.0550

35

Venezuela

$0.0507

36

Russia

$0.05

37

India

$0.0230

38

Bilinmeyen

$0.0192

39

China

$0.0161

40

Hong Kong

0.0159

41

Egypt

$0.0116

42

Thailand

$0.13

8. Analytics raporlarınızı kontrol edin

Online videolarınızda, para kazanımlarınız ve görüntülenme sayılarınızın nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için onlara ait analizleri inceleyebilirsiniz.

Kanal menüsündeki Analytics seçeneğini tıklayın. Burada, tahmini kazançları, reklam performansını, video görüntülemelerini, demografik bilgileri ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz.

İçeriğinizin kitlenizle nasıl tepki verdiğini görmek için bu araçları kullanın. Bu size içeriğinizi yayınlama konusunda yeni fikirler verebilir.

 

Önceki

Rüyada Altın Görmek Nedir Altın Bulmak Almak Toplamak ve Takmak Ne Anlama Gelir

Kan kanseri belirtileri Kan kanserinde rbc değeri Lösemide wbc ne kadar yükselir

Sonraki

Yorum yapın