Gebelikte Düşüğe Sebep Olan Hareketler Hangileridir

Düşüğe Neden Olan Fiziksel Hareketler Nelerdir?

0 35

Hamilelikte Düşüğe Neden Olan Fiziksel Hareketler 

Hamilelik 9 ay 10 gün boyunca süren çok hassas bir dönemdir. Gebelik boyunca yediğimiz yiyecekler kadar yaptığımız hareketlere de dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı hareketler gebelikte düşük riskine yol açmakta hatta bu durum bebeğin düşmesiyle bile sonuçlanabilmektedir. Özellikle ilk 3 ay düşük riski vardır.

Gebelikte Düşüğe Neden Olan Hareketler Nelerdir?

Spor ve egzersiz hamilelik sürecinde de yapılabilir fakat anne adayının bunu yaparken hassas olması gerekir. Gebelik sağlıklı bir şekilde ilerliyorsa, herhangi bir problem yoksa doktor önerileri dikkate alınarak çeşitli egzersizler yapılmasında sakınca yoktur. Bununla birlikte anne adayının bir sağlık sorunu varsa bazı hareketler doktor tarafından yasaklanabilir. Hamilelikte yapılan hareketlerin karın içi basıncı artırma ihtimali olduğundan egzersiz ve spor için doktorun talimatlarına uymak lazımdır.

Hamilelikte zıplama ve sıçrama gibi ani ve sert hareketler düşüğe neden olabilir. Özellikle düşük riski olan anne adayları bu hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Gebelikte yükseğe uzanmak da düşük riskine neden olan, hamilelikte yapılmaması gereken hareketlerdendir.

Hamilelikte ağırlık kaldırmak da düşüğe neden olan hareketlerdendir. Doktorlar anne adayına ağır kaldırmayı tavsiye etmezler.

Hamilelik döneminde at binmek de düşüğe neden olabilir.Ata binilen yer engebeli ise kişi atın üzerinde devamlı hareketli olacağından dolayı düşük meydana gelme ihtimali vardır.

Pilatespekçok hamile kadının gebelikte yaptığı sporlardandır. Şayet düşük tehlikeniz varsa yahut pilates sporunda acemiyse bu sporu yapmak da hamilelikte düşükle sonuçlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.