Kediler Neden Salatalıktan ve Sudan Korkar

Kediler Neden Korkar Kedileri En Çok Korkutan 6 Şey

0 11

Kedileri Neler Korkutur?

Kediler, salatalık, su, gürültü, balon vb gibi pek çok şeyden korkabilirler. Kediler, korktukları zaman saldırganlaşır ve strese girerler. Dolayısıyla kedileri korkutan şeylerden onları uzak tutmalıdır.

Kedilerin Korktuğu Şeyler Nelerdir?

Muz ve Salatalık

Kedilerin muzdan ve salatalıktan korktuklarını gösteren videolar internet üzerinde en çok tıklanan videolar arasında yer almaktadır. Bazı kedi sahipleri, kedilerini korkutmak için bu sebzeleri kullanırlar, böylece onlara gülerler.

Muz ve salatalık kedilerin mutlaka her zaman korktuğu şeyler değildir. Fakat birdenbire göz ucuyla gördüklerinde onları tehlike olarak algılayıp yılan vs. zanneder ve korkarlar. Zira kedilerin fıtratında yılan ve benzeri yırtıcı hayvanlardan korkma duygusu vardır. Bundan dolayı salatalık ve muz gibi doğanın renklerini barındıran sivri nesnelere yönelik hassasiyet sahibidirler.

Gürültülü Aletler

Gürültülü aletler de kediyi ürkütüp korkmasına neden olabilir. Süpürgeler, karıştırıcılar, kurutucular ve fön makinesi gibi ev eşyaları kedilerin panikleyip korkmasına yol açabilir.

Yeni Evcil Hayvanlar, Yeni Mobilyalar veya Yeni İnsanlar

Kediler, çevrelerindeki en ufak değişikliklerde bile kolayca strese girerler. Yeni bir evcil hayvanın veya yeni bir insanın eve gelmesi bazı kediler için endişe verici olabilir. Evinize yeni mobilyaların eklenmesi de kedinizi strese sokabilir. Bu stres kusmayı, ishali, kaygıyı veya iştahsızlığı tetikleyebilir.

Köpekler

Köpekler, kedilere tüylerini diken diken edenlerin başında geliyor! Kediler, etraflarında dolaşan tanımadıklarını köpekleri veya kedileri fark ettiklerinde korkabilirler.

Yüksek stres seviyeleri, kedilerin saldırganlaşmasına bile neden olabilir. Bu yüzden onlara korkusuzca yaşayabilecekleri ve dolaşabilecekleri güvenli bir ortam sağlayın.

Balonlar

Balonlar, kedilerin en çok korktuğu şeylerden biridir. Belki de onları korkutan hareket tarzları veya alanlarını işgal etmeleridir. Durum ne olursa olsun, bir balon kediye yaklaşırsa, yüzünde panik göreceksiniz. Hatta kedi savunmaya geçip balonu tırmalar ve patlatmaya çalışır.

Çorap

Evet, doğru duydunuz. Çoraplar da kedinizi korkutabilir! Bu açıklanamaz bir fenomen, ama tecrübeyle sabit.

Sesler

Kedilerin kulakları tıpkı köpekler gibi sese çok duyarlıdır. Bu yüzden ambulans, havai fişek veya benzeri sesler duyarlarsa çok korkarlar. Kedinizin korkmasını engellemek için bu seslere maruz bırakmayın.

Su

Su adeta kedilerin kâbusudur. Islaklık hissinden dolayı kediler sudan nefret ederler. Kediler yıkandığında veya ıslandığında tüyleri uzun süre kurumaz. Bu süre boyunca onların vücut ısısı değişir ve hastalanabilirler.

Kedilerin Korkması Nasıl Engellenebilir?

Kedileri korkutan şeyler çeşitlidir ama ihtiyaç duydukları yalnız bir şey vardır: Sevilmek. Onlara sevildiğini hissederseniz korkuları azalır, hatta belki de hiç kalmaz. Kedinizi çok sevin diyeceğiz fakat zaten yapıyorsunuzdur, değil mi? Öyleyse sevginizi dışarı yansıtmaktan çekinmeyin. Tabii ki aşırıya giderek kedinizi hırpalamaktan da kaçının.

Oyun oynamak kedinize onu ne kadar çok sevdiğinizi belli etmenin en güzel ve eğlenceli yollarından biridir. Kediler oyun oynadıkları insanlarla yakın bir ilişki kurar ve onlara güvenirler. Bağlılık duyguları oluşur ve sahiplerinin sevgisi karşılıksız bırakmazlar.

Kedinin muayenesini ihmal etmemek de çok önemlidir. Eğer kediniz çok ürkek bir yapıdaysa buna daha fazla dikkat etmeniz, rutin veteriner kontrollerini yaptırmanız gerekir. Öte yandan veterinerler, kedilere korkularının üstesinden gelmeleri için psikolojik destek de verebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.