Gebelikte Ekşi Yemek Cinsiyet Belirtisi midir?

Hamilelikte Ekşi Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 44

Hamilelikte Ekşi Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte ekşi besinleri aşerme sık karşılaşılan bir durumdur. Hatta halk arasında “Ye tatlı’yı doğur atlıyı, Ye ekşiyi doğur Ayşe’yi” diye çok bilinen bir söz vardır ve ekşi yiyecekleri aşermenin kız bebeği olacağına delalet ettiği inanılır.

Hamilelikte Ekşi Yiyecekler Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte abartmamak kaydıyla ekşi besinler tüketilebilir. Hatta ekşi gıdalar yemek gebelikte özellikle ilk 3 ayda meydana gelen bulantıyı kesmeye de yardımcı olabilir. Ekşi besinler yerken ölçüyü kaçırmak sık sık ve büyük miktarlarda yemek ise midede yanma, ağrı gibi sorunlara neden olabilir.

Hamilelikte Ekşi Yiyecekleri Aşerme Neden Olur?

Hamilelikte anne adayları baharatlı, ekşi, tuzlu veya tatlı yiyecekler aşerir. Gebelik döneminde artan progesteron hormonunun, bazı gıdalara karşı aşırı istek duyulmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Vitamin ve mineral eksiklikleri de, anne adaylarının çeşitli besinler aşermesine yol açmaktadır. Besin yetersizliği konusunda bir dahiliye uzmanından yardım almak gerekmektedir. Doktorunuz sizden kan tahlilleri isteyecektir. Böylece hangi vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde alamadığınız tespit edilmiş olacaktır. Ardından bu vitamin ve mineralleri doğal besinlerden karşılayabilmeniz için size uygun bir beslenme programı hazırlanacaktır.

Gebelik döneminde östrojen ve progesteron seviyeleri yükselir. Bunun sonucunda aşerme durumu ortaya çıkar. Bu gayet olağandır yani endişe etmeyi gerektirmez. Doğumun ardından hormonlar ideal seviyeye gelecektir.

Hamilelikte aşermenin bir sebebi de kansızlıktır. Öte yandan demir eksikliği de aşermeyi tetikler. Hamileyseniz ve sürekli aşeriyorsanız, kan oranınızı ölçtürmeli, kansızlık yaşıyorsanız kan yapan besinler tüketmelisiniz. Kan yapan gıdalar ise; tahin, pekmez, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru üzümdür.

Hamilelikte Ekşi Şeyleri Aşerme Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Her anne adayı gebelikte zaman zaman ekşi yiyecekleri aşerebilir. Ancak ekşi tüketimini kontrol altına alamıyorsanız, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı olumsuz etkilenebilir. İşte buna engel olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler:

Muayene olun: Bir dahiliye uzmanından randevu alıp vitamin ve mineral ölçümü yaptırabilirsiniz. Böylelikle vücudunuzda hangi vitaminlerin eksik olduğunu öğrenebilir ve o vitaminleri içeren besinleri tüketmeye daha çok özen gösterebilirsiniz.

Sabah kahvaltısını es geçmeyin: Kahvaltı, günün olmazsa olmazıdır. Sağlıklı bir kahvaltı ile karnınızı iyice doyurun ki gün boyunca enerjik kalabilesiniz. Hem aşermeyi de kontrol altına almış olursunuz.

Öğünlerinizin sıklığını artırın, miktarını azaltın: Gebelikte sık aralıklarla yemek daha doğrudur. Aksi halde kan şekeriniz düşebilir ve bunun sonucunda tatlı krizleriniz başlayabilir. Bunu önlemek için azar azar günde 4-6 öğün yemeniz idealdir.

Sporu hayatınızdan çıkarmayın: Hareketsizlik, hormonlarınıza da psikolojinize de iyi gelmez. Günlük 30 dakika veya 1 saat yürüyüş yapmak ise, sık sık aşermenizi önler.

Sizi rahatlatacak uğraşlar bulun: Anne adayı strese girdiğinde, karnındaki bebek de bu durumu hissetmektedir. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için stresten kaçınmanız gerekir. Yürüyüşe çıkmak sizi rahatlatacaktır fakat kalabalık olmayan yerleri tercih etmeniz önerilir. Dikiş dikmek ve örgü işleri de stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır. Sevdiğiniz hobileri yaparak hamileliğinizi daha huzurlu geçirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.