Hamilelikte Kekik Çayı İçilir mi Doktor Cevaplıyor

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu Kekik Suyu Bebek Düşürür mü

0 332

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu Kekik Suyu Bebek Düşürür mü?

Kekik çayı, şifa deposu bir içecektir ve hazırlanışı oldukça kolaydır. Adeta buram buram sağlık kokan bu çay, kurutulmuş veya taze kekiklerden hazırlanabilir. Yudum yudum içerken pek çok vitamin ve mineral aldığımız kekik çayı, vücudumuz için son derece faydalıdır.

Ancak kekik çayının pek çok faydasının yanında yan etkisi de mevcuttur. Kekik çayının en yaygın yan etkisi hamile kadınlarda rahmi uyarıp düşüğe neden olmasıdır.

Kekik Çayı Düşüğe Neden Olur mu?

Doç. Dr. Hakan Çoksüer bu hususta şunları söylemektedir;

Bitki çaylarının bazıları, rahim kasılmalarını artırır. Bu ise düşük yapma riskinin fazla olması demektir. Ölçülü olmak şartıyla gebelikte bitki çayı içilebilir. Safran, kekik, kimyon, ısırgan, sinameki, tarçın ve benzeri bitkilerin kendisi de çayları da hamileler için uygun değildir. Bilhassa gebeliğin 1. haftası ile 12. haftası arasında daha da hassas davranılmalıdır. Çünkü düşük yapma riski hamileliğin birinci trimesterinde daha yüksektir. Hamileler hiçbir bitki çayını, doktoruna sormadan içmemelidir. Gebelik dönemi en ufak bir ihmale gelmez. Bundan dolayı hamileler, güvenliğinden emin olmadığı bitki çaylarını asla kullanmamalıdır.”

Kekik çayı, kan damarlarının genişlemesine yol açar. Bu nedenle bebeğini düşürmek isteyenler kekik çayına başvurur. Gebelikte çok fazla kekik çayı tüketmek, anne ve bebek için tehlikeli olabilir. Onun için hamileler kekik çayı içebilir mi? sorusuna ‘içmemelidir’ diye cevap vermek durumundayız. Gebelikte içilen kekik çayı, rahim kaslarına zarar verebilir ve kan basıncını yükseltebilir. Buna hangi maddenin sebep olduğu belirlenememiş olsa da, kekik çayında böyle bir riskin olduğu inkar edilemez.

Sonuç olarak gebelikte hem kekik çayı hem de diğer bitki çayları,sadece doktor tavsiyesiyle tüketilmelidir.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş haldeki 1 tatlı kaşığı kekik ince ince kıyılır. 1 su bardağı kaynar su ile haşlanır. Ağzı kapatılıp 8-10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra içilir. Her gün tekrar demlenip ara öğünlerde aç karna sıcak sıcak tüketilir. Günlük 2-3 bardaktan fazla içilmemelidir.

Kekik Çayının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Baş ağrılarına sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalarda bu çayın migrene yol açabildiği saptanmıştır.

Deride alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Nane familyasında bulunan kekik, alerjiyi tetikleyebilmektedir. Eğer bu bitkiye alerjiniz varsa, kekik çayı içtikten sonra belirtilerin görülmeye başlaması muhtemeldir.

Astımı tetikleyebilir.

Kekik çayında timol isimli bir madde yer almaktadır. Bu yüzden kekik çayı solunum yollarında duyarlılık meydana getirebilir. Astım rahatsızlığı yaşayanlar kekik çayı tüketirken çok temkinli olmalıdır.

Kekik Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • İdrar atılımını kolaylaştırır, diüretik etkisi vardır.
 • İmmün sistemini destekler, vücudun dayanıklılığını artırır.
 • Antioksidan özelliğiyle sağlığımızın korunmasında önemli bir rol üstlenir.
 • Astım, bronşit ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.
 • Ağız kokusuna engel olur, nefesi tazeler.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik gibi mide sorunlarını giderir.
 • Doğal bir yatıştırıcıdır, psikolojik açıdan da yararlıdır.
 • Kas ağrılarının, romatizmal ağrıların ve burkulmaların tedavisinde etkilidir.
 • Kolesterol seviyesini kontrol altına alır ve iyi kolesterolün sabit kalmasına yardımcı olur.
 • Duygusal yönden iyi hissettirir.
 • Beyindeki serotonin ve dopamin düzeyini yükseltir. Sakinleştiricidir.
 • Tümörlerin ve kanserin tedavisine destek verir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.