Gebelikte FKA Nedir Ultrasonda FKA Testi

FKA Nedir FKA Pozitif Ve FKA Negatif Ne Demek

1 1.378

FKA Nedir FKA Pozitif Ve FKA Negatif Ne Demek

Bebeğin kalp atışı, kısaca FKA olarak ifade edilir. Çoğu zaman ultrasonda bir adet FKA (+) fetus izlenir. Yani kalbi atan canlı bir bebek demektir. FKA’nın negatif olması, “bebeğin kalbi atmıyor” anlamına gelir. Ultrason sonuçlarında yer alan FKA+ ibaresi, bebeğin kalbinin attığını gösterir.

FKA (Fetal Kardiak Aktivite) Ne Demek?

Fetal kardiak aktivite yani kısaca FKA, bebekte kalp atışı olduğunu ifade eder. FKA (-) çıktığında bebeğin kalp atışının olmadığı ve ölü olduğu anlaşılır. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde embriyonun kalp atışları duyulmaya başlar ve ultrason muayenesinde fetal hareket gözlemlenir. Sağlıklı bir bebekte kalp atım sayısı dakikada 120-160 arasıdır. Rahim kasılmalarına ve bebeğin hareketlerine bağlı olarak FKA hızı farklılık gösterir. Nabız sayısının 100’den az olması bradikardi olarak adlandırılırken, dakikada 160’dan fazla olması ise taşikardi diye isimlendirilir.

FKA İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Soru: Fka+ testi ne demektir, niçin uygulanır? Herhangi bir zararı var mıdır? Bir de 2’li tarama testi yaptırmak güvenli midir?

CEVAP

Dr. Hülya Erdem Biçmen’in cevabı: (FKA Fetak Kardiak aktivite yani bebeğin kap atışlarının görülmesi anlamında ve olumlu bir terimdir bu testlerin hiç bir sakıncası yoktur geçmiş olsun)

Soru:Merhaba, ultrason sonuçlarımda ıntrauterin FKA (+) şeklinde bir şey yazıyor, bu ne anlama gelmektedir? Endişe etmeyi gerektirecek bir durum var mı?

CEVAP

Dr. Serkan Özkul’un cevabı: (Canlı gebelik rahim içinde demek)

Soru: İyi günler doktor bey, ben 2 haftadan bu yana muayene oluyorum, 5 hafta 6 günlük hamile olduğumu söylediler, birkaç saat önce leke şeklinde hafif kanamam oldu, tekrar doktora gittim, bana yine aynı şey söylendi. Ağırlığının 1 gram ve boyunun 3 mm olduğunu ifade ediyorlar. Kalp atışının olmadığını ve FKA ölçümünün negatif çıktığını belirtiyorlar. Tüm bunlardan ne anlamalıyım? Bebeğimde gelişim geriliği mi var? Çok endişeliyim ve açıklama yapmanızı rica ediyorum.

CEVAP

Dr. Hakan Kanıt’ın cevabı:(İki haftadır gelişme olmuyorsa bebek kaybedilmiş olabilir. eski ve yeni ultrason sonuçlarınızla doktorunuza gidin.)

Soru: Hamileliğimin 12. haftasındayım. İki yıl önce yine bir hamilelik geçirmiştim fakat FKA negatif çıkmıştı. Bu yüzden doktor tarafından gebeliğim sonlandırılmıştı. Şimdi ikinci hamileliğimi yaşıyorum. Doktor Coraspin 100 mg tb. reçete etti, gebeliğimin 32. haftasına kadar kullanmam gerektiğini söyledi. İlaca başladım ve kullanmaya devam ediyorum. Ben sağlık çalışanıyım fakat bu ilacın ne işe yaradığına dair bir bilgim  yok. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

CEVAP

Dr. Akın Savcı’nın cevabı:( Sağlık personelisin neden doktorundan bilgi almıyorsun coraspin kan pıhtılaşmaya bağlı düşük varsa ki bu trombofili paneli ile anlaşılıyor. Pıhtılaşmayı önlemek için kullanılır. Şimdi tüp gebelere ampirik tedavi olsun diye kullanılıyor. En azından kullanmanın zararı olmaz)

1 yorum
  1. Necla diyor

    Hocam 18 .5 günlük hamileyim sancim vardı hastaneye yattım enfeksiyon var dediler. Bir kanamam başladı beni başka hastaneye sevk ettiler acikligimin olduğunu söylüyor lar şuan lekelenme şeklinde kanamam var çok korkuyorum ne olacak sizce

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.