Gebelikte Vajina Kokusu Genital Bölge Kokusu Değişir mi

Hamilelikte Vajinal Koku Neden Olur Nasıl Geçer

0 43

Hamilelikte Vajinada Koku Neden Olur

Hamilelikte vajinanınızın kokusunun değişmesi hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerden mantar enfeksiyonuna kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hatta vajina kokusu bile başlı başına gebelik belirtisi olabilir.

Gebelikte Vajinal Koku Normal mi?

Hoş olmayan ve utanç verici bir durum olsa da, vajinal koku aslında hamilelik sırasında oldukça normaldir. Kadınların yaklaşık yüzde 65’i hamilelikleri boyunca vajinal koku yaşadıklarını bildiriyor. Vajinal koku, hamile olduğunuzun ilk belirtilerinden biri bile olabilir .

Hamilelikte Vajinada Koku Neden Olur?

Hormonlardaki Değişim

Artık hamile olduğunuz için vücudunuz büyük hormonal değişikliklerden geçiyor , bu durum vajinanızdan artan salgılar da dahil olmak üzere her türlü fiziksel değişikliği tetikliyor ve bunun sonucunda ise vajinada istenmeyen kokular meydana gelebilmektedir.

Beslenme

Hamile kadınların diyete bağlı olarak vajinal kokuda değişiklikler yaşama olasılığı daha yüksektir. Baharatlı gıdalar, balık, kahve , sarımsak, soğan, brokoli, ve süt ürünlerinin sık tüketilmesi de vajinada hoş olmayan kokuya yol açabilir

Dehidrasyon

Vajinadan güçlü bir amonyak kokusu alıyorsanız, vücudunuz susuz kalmış olabilir. Vücudunuz şu anda hem sizin hem de bebeğiniz için çalıştığından daha fazla sıvıya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Günde en az iki litre su içmeye çalışın.

Mantar Enfeksiyonu

Gebelikte vajina kokusunun ana nedenlerinden biri de mantar enfeksiyonudur. Bunun için doktorun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Bakteriyel Enfeksiyon

Bakteriyel vajinoz (BV), hamile kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur ve vajinanızda yaşayan bakterilerin dengesizliğinden kaynaklanır. Bakteriyel vajinoz nedeniyle vajinada balığa benzer bir vajinal koku en çok seksten sonra hissedilir hale gelir. Tıp, bu bakteriyel dengesizliğe özel olarak neyin neden olduğu konusunda belirsiz olsa da, korunarak seks yaparak, sigara içmeyerek ve sık sık duş yapmayarak Bakteriyel Vajinoz olma ihtimalini azaltabilirsiniz. Vajinada balık gibi bir koku fark ederseniz, derhal sağlık uzmanınıza danışın. Bakteriyel Vajinoz olma, erken doğum yaşama riskinizi artırır.

Virüsler veya Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Herpes simpleks ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi virüsler de vajina kokusu yapabilir.

Hamilelikte Vajinada Kokunun Diğer Nedenleri Nelerdir?

 • Mantar enfeksiyonu
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Pelvik inflamatuar
 • Vajina ve çevresini yeterince temizlememek de bu soruna yol açabilir.
 • Genital bölgenin kuru olmasına özen göstermemek, uzun müddet nemli bırakmak o bölgede kötü koku oluşturabilir.
 • Fazla su tüketmiyorsanız, vücudunuz susuz kalıyorsa çeşitli sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Vajinadaki kötü koku da onlardan biridir.

Hamilelikte Vajina Kokusu Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajina kokusunun geçmesi için Kadın doğum uzmanı doktora başvurmalı ve doktorun verdiği ilaçları kullanmalıdır. Aşağıdaki doğal yöntemler de vajina kokusunu geçirecektir.

Yoğurt

Yoğurt, vajinal kokuya karşı hem doğal hem de etkili bir çözümdür. Vajinada kötü koku probleminin temel sebeplerinden biri kandida enfeksiyonudur. Yoğurt da bu rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur. İçerdiği lactobacillus bakteriler ile vajina ortamının pH seviyesini düzenler. pH oranının dengelenmesi vajinal kokuyu yok eder.

 • Günde iki bardak sade yoğurt tüketilmelidir. Öte yandan probiyotik takviyelere de başvurulabilir.
 • Bir parça pamuğa sade yoğurt sürerek vajinayı bununla silmek de işe yarayacaktır. Birkaç saat beklendikten sonra bol su ile durulanmalıdır.

Sarımsak

Vajinal kokunun bir diğer düşmanı da sarımsaktır. Mantarın giderilmesinde büyük rol oynayan sarımsak; mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadeleyi destekler. Vücuttaki zararlı bakterileri ortadan kaldıran sarımsak rahatsız edici vajina kokusu için de kullanılabilir.

 • Her gün pişmiş veya çiğ halde 1 ya da 2 diş sarımsak yutulmalıdır. Sarımsaklar bir bardak ılık su ile beraber aç karna alınır. Salatalara ve yemeklere de ilâve edilebilir.
 • Vajinaya bir parça sarımsak koyup bir veya iki saat orada bekletmek de alternatif bir yöntemdir. Vajinadaki kötü koku gidene kadar her gün yahut haftanın birkaç günü tekrarlanmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.