Göbek Eritme Yolları – Göbek Eritmenin Bilimsel 6 Basit Yolu

Göbek Eritme Yolları, Göbek Yağları Nasıl Erir - 6 Etkili Bilimsel Yöntem
1 43

Göbek bölgesinde yağlanma sadece kötü bir görüntü değil aynı zamanda bir sağlık sorunudur. Aslında, karın bölgesinde fazla yağlanma olması kuvvetle muhtemel tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle, karın bölgesi yağlarını eritme yani bir diğer deyişle göbek eritme yolları sağlığınız için büyük faydalar sağlayacaktır. Bir çok insan için göbek eritme yolları çok zor gibi görünsede, aslında göbek yağları nasıl erir en etkili ve bilimsel olarak kanıtlanmış 6 adımı sizler için araştırdık, makalemizde göbek eriten diyet nasıl yapılır detaylıca anlattık.

Göbek yağlanması neden olur, göbek yağlanması sebepleri

Göbek yağlanması neden olur konusunda bir çok araştırma, göbek yağlanması sebepleri arasında en önemlisinin, büyük miktarda fruktoz nedeniyle aşırı şekerin karın ve karaciğerde yağ birikiminin artmasının neden olabileceğini göstermiştir. Göbek yağlanması genellikle bel çevresi ölçülerek tahmin edilmektedir. Bu, basit bir mezura ile evde kolayca yapılabilir.

Erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerindeki ölçüler abdominal obezite olarak bilinir. Göbek yağlanması probleminiz varmı ve hangi risk derecesine giriyorsunuz öğrenmek için abdominal obezite karın içi abozeite makalemizi okuyun.

Belinizin etrafında çok fazla yağınız varsa, genel olarak çok ağır olmasa bile göbek yağlanması nasıl önlenir makalemizin devamını okuyarak için acil adımlar atmalısınız.

En Etkili Göbek Eritme Yolları – Göbek yağlanması nasıl eritilir?

1. Şeker ve şekerli içeceklerden kaçının

Araştırmalar, şekerin metabolik sağlık üzerinde bir çok zararlı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Şeker yarı glikozdur, yarı fruktozdur ve fruktoz sadece karaciğer tarafından önemli miktarlarda metabolize edilebilir. Yani çok fazla şeker yediğinizde, karaciğer fruktozla aşırı yüklenir ve karaciğer bunu yağa çevirmek zorunda kalır.

Bir çok araştırma, büyük miktarda fruktoz nedeniyle aşırı şekerin karın ve karaciğerde yağ birikiminin artmasına neden olabileceğini göstermiştir.

Uzmanlar şekerin sağlık üzerindeki zararlı etkilerinin arkasındaki birincil nedenin bu olduğuna inanmaktadır. İnsülin direncine ve bir dizi metabolik soruna yol açması, karın yağını ve karaciğer yağını arttırır.

Sıvı şeker bu konuda daha da kötüdür. Sıvı kalori, beyin tarafından katı kalorilerle aynı şekilde işlem görmez, bu nedenle şekerli içecekler tükettiğinizde, daha fazla kalori almış olursunuz.

Araştırmalar, şekerli içecekleri her gün tüketen çocuklarda obezite riskinin %60 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Diyetinizde şeker miktarını en aza indirgemek için şekerli içecekleri tamamen ortadan kaldırmayı düşünebilirsiniz. Buna şekerli içecekler, şekerli gazlı içecekler, meyve suları ve çeşitli yüksek şekerli spor içecekleri dahildir.

Önemli bir açıklama, bunların hiçbirinin meyvenin kendisi için geçerli olmadığını unutmayın. Çünkü meyve son derece sağlıklıdır ve fruktozun olumsuz etkilerini hafifletir ayrıca meyve bol miktarda lif içerir.

Rafine şekeri kesmek istiyorsanız, aldığınız ürünlerin etiketlerini okumaya başlamalısınız. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz birçok gıdanın büyük miktarda şeker içerebildiğini görünce şaşıracaksınız.

Özet olarak göbek eritme yolları birinci adım şeker tüketimini kesin, aşırı şeker tüketimi, karın ve karaciğerde aşırı göbek yağlanması için birincil suçlu olabilir. Bu özellikle alkolsüz içecekler gibi şekerli içecekler için geçerlidir.

2. Daha fazla protein tüketin, göbek eritmenin yolları arasında en etkili stratejidir

Kilo vermek söz konusu olduğunda Protein en önemli makro besin maddesidir. Maksat kilo vermekse, diyetlerinizde protein tüketmek yapabileceğiniz en etkili şeydir. Proteinin göbek yağı eritmek için özellikle etkili olduğuna dair bazı kanıtlar da vardır. Bir araştırmada, tüketilen protein miktarının ve kalitesinin göbek yağı ile ters ilişkili olduğunu gösterdi. Yani, daha fazla ve daha iyi protein tüketen insanlar çok daha az göbek yağlanmasına maruz kaldı.

Yani diyetteki en iyi protein kaynakları olan yumurta, balık, deniz ürünleri, baklagiller, fındık, et ve süt ürünleri gibi yüksek proteinli gıdaların alımını artırmak gerekiyor.

Protein hakkında daha fazla bilgiyi bu makalemizden okuyabilirsiniz. Günlük protein ihtiyacı kaç gram? Protein ne kadar alınmalı

Eğer vejetaryen veya vegan iseniz, o zaman protein alımını artırmak için nasıl bu makaleyi okuyun.

Hindistan cevizi yağı ile yemeklerinizi pişirmeyi düşünebilirsiniz. Bazı araştırmalar, günde 30 mL (yaklaşık 2 çorba kaşığı) hindistancevizi yağı kullanımı göbek yağını azalttığını göstermiştir.

Sonuç, göbek eritme yolları ikinci adım bol miktarda protein tüketimi, metabolizmanızı artırabilir ve açlık seviyelerini azaltabilir ve kilo vermenin çok etkili bir yoludur. Birkaç araştırma, proteinin göbek yağı birikimine karşı özellikle etkili olduğunu göstermektedir.

3. Diyetinizde karbonhidratları azaltın

Karbonhidrat kısıtlaması yağ kaybetmek için çok etkili bir yoldur. Bu bir çok araştırma tarafından desteklenmektedir. İnsanlar karbonhidratları kestiğinde, iştahları düşer ve kilo verirler.

Düşük karbonhidratlı diyetler, su ağırlığında hızlı azalmalara neden olur ve bu da insanlara anlık sonuçlar verir. 1-2 gün içine gözle görülür bir fark hissedilir.

Düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı diyetleri karşılaştırarak, düşük karbonhidratlı diyetlerin özellikle göbek yağları ve karaciğer yağlanması ve iç organların yağlanmasını hedef aldığını gösteren bilimsel çalışmalar da vardır.

Bunun anlamı, düşük karbonhidratlı bir diyette kaybedilen yağın özellikle yüksek bir kısmının göbek içi yağlardan oluşmasıdır.

Rafine edilmiş karbonhidratlardan (şeker, şeker, beyaz ekmek vb.) kaçınmanız, özellikle protein alımınızı yüksek tutmanız ile mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte, hızlı kilo vermek gerekiyorsa, karbonhidratlarınızı günde 50 grama düşürmeyi düşünebilirsiniz. Bu, vücudunuzu ketoza sokar, iştahınızı düşürür ve vücudunuz enerji için öncelikle yağ yakmaya başlar.

Tabii ki, düşük karbonhidratlı diyetler, sadece kilo kaybının yanı sıra birçok sağlık avantajına sahiptir. Örneğin tip 2 diyabet hastaları için hayat kurtarıcı etkilere sahip olabilirler.

Sonuç, göbek eritme yolları üçüncü adım karbonhidratların azaltılmasıdır. Araştırmalar karbonhidratların azaltılması karın bölgesinde, organlarda ve karaciğerdeki yağdan kurtulmada özellikle etkili olduğunu göstermiştir.

4. Lif açısından zengin gıdalar, özellikle viskoz lif yiyin

Diyet lifi çoğunlukla sindirilemez bitki maddesidir. Genellikle bol miktarda lif yemenin kilo kaybına yardımcı olabileceği iddia edilmektedir. Bu doğrudur, ancak tüm liflerin eşit şekilde olmadığını akılda tutmak önemlidir. Çözünür ve viskoz lifler suyu bağırsakta tutan kalın bir jel oluşturan liflerdir. Bu jel sindirim sistemi yoluyla gıda hareketini, besinlerin sindirim ve emilimini yavaşlatabilir. Sonuç, doygunluk hissi ve iştah azalması sağlayabilir.

Bir inceleme araştırması, günde ekstra 14 gram lifin, 4 ay boyunca kalori alımında %10 azalma ve 2 kg kilo kaybı sağladı.

Beş yıllık bir çalışmada, günde 10 gram çözünür lif tüketimi, karın boşluğundaki yağ miktarında %3.7 azalma sağladı.

Bunun anlamı, çözünür lifin zararlı karın yağını azaltmada özellikle etkili olabilmesidir. Daha fazla lif elde etmenin en iyi yolu, sebze ve meyve gibi çok sayıda bitkisel gıda tüketmektir. Baklagiller ve tam yulaf gibi bazı tahıllar da iyi bir kaynak olabilir.

Ayrıca glucomannan gibi fiber takviyeleri de alarak deneyebilirsiniz.

Sonuç, göbek eritme yolları dördüncü adım lifli gıdalar tüketmektir, çözünür diyet lifi göbek yağlanmasını azaltmak için etkili olabilir. Bu ayrıca, metabolizma sağlığı için önemli gelişmelere ve çeşitli hastalıkların riskini azaltmada etkilidir.

5. Egzersiz göbek eritme yolları arasında çok etkilidir

Egzersiz çeşitli nedenlerle önemlidir. Uzun, sağlıklı bir hayat yaşamak ve hastalıktan kaçınmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Egzersizin sağlıya yararları şaşırtıcı şekilde çoktur, fakat bu makalenin kapsamı dışında olduğundan ayrı bir makalede yer vereceğiz. Ancak göbek eritme egzersizleri çok etkili gibi görünüyor.

Fakat şunu açıklığa kavuşturalım, burada karın egzersizlerinden bahsetmiyoruz. İstediğiniz miktarda AB egzersizleri yapın bir gram yağ kaybetmek mümkün olmaz. Bir araştırma, 6 haftalık karın kasları egzersizi sonucu bel çevresi veya karın boşluğundaki yağ miktarı üzerinde ölçülebilir bir etkisi olmadı.

Bununla birlikte Aerobik egzersiz yürüyüş, koşu, yüzme gibi çok sayıda yapılan araştırma göbek yağında büyük azalmalara neden olduğunu gösterilmiştir.

Bir başka araştırma ise, egzersizin kilo kaybından sonra insanların karın yağını yeniden kazanmalarını tamamen engellediğini ve egzersizin kiloyu korumak için özellikle önemli olduğunu kanıtladı.

Egzersiz ayrıca aşırı karın yağı ile ilişkili tüm diğer metabolik anormallikler  inflamasyonda azalmalar, düşük kan şekeri düzeyleri gibi iyi etkilere yol açar.

Sonuç göbek eritme yolları beşinci adım egzersiz ile diyetinizi desteklemenizdir. Egzersiz ile göbek yağını kaybetmeye çalışıyorsanız çok etkili olabilir.

6. Gıdalarınızı takip edin ve tam olarak ne ve ne kadar yediğinizi öğrenin

Ne yediğinizi iyi bilin. İnsanlar “yüksek protein”, “düşük karbonhidrat” tükettiğini düşünüyor, ancak ya hafife alıyor veya hiç dikkat etmiyorlar, sonuç diyetlerinde başarısız oluyorlar.

Bence diyetlerini gerçekten uygulamak isteyen herkes, öncelikle bir süre ne tükettiğini ve nasıl tükettiğini dikkatlice takip etmeli.

Bu hayatınızın geri kalanı için her şeyi tartmanız ve ölçmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak üst üste birkaç gün boyunca dikkat etmek size pratiklik kazandıracak, nerede değişiklik yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda önerildiği gibi, kalorinin %25 – 30’unu hedefleyen protein alımını uygulamak istiyorsanız, sadece protein açısından zengin gıdalar yemek yeterli olmayacaktır. Bu hedefe ulaşmak için ölçmek ve ince ayar yapmak gereklidir. Günlük protein tüketimi hakkında daha fazla bilgiyi bu makalemizden okuyabilirsiniz. Günlük protein ihtiyacı kaç gram? Protein ne kadar alınmalı

 

1 yorum
  1. Göbek Eritme diyor

    Göbek eritmek için türlü yöntemler denedim. Bu kez sizin önerileri uygulamaya çalışacağım umarım faydalı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.