Hamileler Hamama Girebilir mi Hamilelikte Sauna Buhar Odasına Gitmek

Hamileyken Hamama Gidilir mi Hamama Gitmek Sakıncalı mı?

3 4.277

Hamileyken Hamama Gidilir mi Hamama Gitmek Sakıncalı mı?

Hamamlar, yıkanma, rahatlama ve stres atmak için gidilen yerlerdir. Türk kültüründe de hamamların ayrı yeri vardır. Hamile kadınların en çok merak ettiği sorulardan biri de gebelikte hamama gitmenin bebeğe ve anneye zararı olup olmadığı, hamamın düşük yapmaya neden olup olmadığıdır. Makalemizde bu konun doktorlar tarafından verilen cevabını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Hamama Gidilir mi Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Ben bugün hamile olduğumu öğrendim ama cumartesi hamama gidecektim ben sıcaktan rahatsız olan birisi de değilim ama başka internet sayfalarında okuduğumda bunun düşük tehlikesi olabileceğini yazmışlar ne kadar doğru bu durum?

CEVAP

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:(Hamam gitmek düşük yapmanıza neden olmaz, ancak düşük riskiniz varsa (gebelik kesesinin etrafında kanama alanı olması, servikal kısalık, kesenin aşağı yerleşmiş olması..vs) düşük yapmanızı kolaylaştırır)

Sual: Hamilelikte hamama gidilir mi, mahzuru var mı?

CEVAP

Dr. Bülent Tıraş’ın cevabı:( Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekolog Derneğinin (ACOG) de içerisinde bulunduğu birçok uzman, sauna, kaplıca ve hamam gibi aşırı sıcak ortamların hamilelik boyunca hamile kadınlar için sakıncalı olduğunu, hamilelikte bu ortamlarda bulunmamak gerektiğini bildirmektedir.

Hamile olduğunun farkında olmadan sauna, hamam, kaplıca ve buhar odası gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunan anne adayları için endişe verici bir durum söz konusu değildir. Ancak hamile olduğunu bilmeden sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunan anne adaylarının, hamilelik takiplerinde bebeğin beyin ve omurilik incelemelerini yaptırması önerilmektedir.)

Sual: 37 haftalık hamileyim normal doğum istiyorum bu haftalarda hamama gidip sıcak havuza girmek bebeğe zarar verir mi ben kaslarımın gevşemesi için gitmek istiyorum.Sıcak su bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Bu tarz uygulamalar enfeksiyon riskini arttırır ve vücüt ısısınıda arttırdığı için yapılmamalı.)

Sual: Merhaba doktor hanım. Bugün adetim 3 gün gecikti ve ben hamile olduğumu öğrendim. Ancak sorunum şu ki ben yaklaşık 5 gün önce hamama gitmiştim. Malum hamilelikte hamam yasak. bir problem çıkar mı ileriye dönük?

CEVAP

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( Gebelikte hamama gitmenizin bebeğinize zararı olmaz, sadece yoğun su buharı ve sıcaklık gebelerde nefes darlığı yapabilir endişesi nedeniyle hamam ve sauna kullanımı önerilmemektedir.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

3 Yorumlar
  1. Mavi diyor

    Merhaba ben ayın 16 sında persembe aksamı 22.00 da çatlama iğnesi vuruldum doktorum cuma ve cumartesi birlikte olmamı söyledi cuma gece 1.30 ve sabah 7 birliktelik oldu o günden beri agrım var normal mi yoksa hamile olma şansım varmı

  2. Anonim diyor

    Hocam merhabalar, 1 Mayıs ta regl oldum bitiminden sonrasında 19 Mayısta kasıklarımdan alta doğru kramp ve sancım oldu 1 2 saat sonrasında geçti, arkasından 21 Mayısta lekelenme oldu önce pembemsi daha sonra kahverengi gibiydi az miktarda geliyor ara ara, çok ağrılı regl dönemim olur normalde ama bu sefer öyle bir ağrım sancım yok kasıklarımda hafif rahatsız edici bir durum var sadece. Adet döngüm 34 gün. Acaba hamilelik varmıdır ve ne zaman test yapmalıyım araştırdım kanama bittikten 3 4 gün sonrası için normal deniliyor. Cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

  3. Pembe diyor

    Yerlesme kanaması bırlıktelıkten sonra kacinci gun ortaya cıkar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.