Spiral Takıldıktan Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir

Spiral Takıldıktan Sonra Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

0 5.818

Spiral Takıldıktan Kaç Gün Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilir?

Spiral kadınlar tarafından en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerindendir. Spiral ile rahim içine bir araç yerleştirilir, döllenme yani gebelik önlenir. Spiralin hormonlu ve hormonsuz spiral olmak üzere 2 türü vardır. Spiralin koruma oranı %97-99’dur. Spiral taktıran her 100 kişiden 97’si gebelikten korunma sağlarken,100 kişiden 2’si, 3’ünde gebelik meydana gelir. Bu makalemizde spiral takıldıktan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiralin takılması çok kolay bir işlemdir. Bu işlem ortalama 5-7 dk sürer. Spiral taktırmak isteyen muayene masasına geçip bacaklarını açar. Vajina için ve rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir. Doktor veya hemşire T şeklinde olan spirali rahim ağzından içeriye yerleştirir.

Spiral Nasıl Çıkarılır?

Spiral kolay bir şekilde ağrıya neden olmadan çıkarılabilir. Spiralin çıkartılması için adet dönemini beklemek gerekmez, adet dönemi dışında çıkarılabilir. Hastaya spekulum takıldıktan sonra, spiralin ipi bir aletle tutularak çekilir. Nadir de olsa spiral rahim için kaçabilir, bu durumda histeroskopi yapılarak çıkartılabilir.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Adet kanamasının uzun sürmesi
  • Ara kanama yaşama
  • Kasık ağrısı
  • Kahverengi akıntı
  • Adet kanamasında azalma
  • Spiralin takılmasından sonra ya da spiral takılırken kramp tarzı ağrılar da görülebilir.

Spiral Kimlere Takılabilir?

Uzun süre gebelik düşünmeyenler

Hızlı ve etkili korunma yöntemi arayanlar

Emziren kadınlara doğumdan 40 gün sonra spiral takılabilir

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral takılmadan önce kadına jinekolojik muayene yapılıp vajinada enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Ardından spiralin takılacağı gün belirlenir. Spiralin genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Adet döneminin başında, ortasında veya regl kanamasından 1-2 sonra spiral takılabilir. Adet kanamasının son günleri spiral takılması daha kolay olur.

Spiral Takıldıktan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Sual: Spiral taktırdıktan kaç gün sonra ilişkiye girilebilir?Bir de ilk ay koruyuculuğunun az olduğunu duydum doğru mudur?

CEVAP

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( Spiral taktırdığınız ilk günden itibaren ilişkiye girebilirsiniz, ilk günden itibaren koruyuculuğu başlar.)

Sual: Spiral taktırdıktan ne kadar zaman sonra cinsel ilişki olmalıdır?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Kanamanız kesildikten sonra ilişki olabilir.)

Sual: Merhaba hocam ben spiral taktıralı 1 hafta oldu takıldıktan 3 gün sonra eşimle ilişkiye girdik ama 8 gün ilişkiye girilmemesi gerekiyormuş bana böyle bir bilgi verilmedi ben daha sonra duydum bunun bir zararı olur mu olursa ne yapmalıyım?

CEVAP

Dr. Filiz Tosun’un cevabı:(Merhaba spiral takıldıktan sonra mutlaka kontrole yapılması gerekir, siz kontrolünüzü yaptırın yerinde mi değil mi bakılsın)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.