Hamilelik Belirtileri Olarak İlk Gebelik Belirtilerinde İshal Var mı

İshal Hamilelik Belirtisi Midir Nasıl Geçer Ne Yapmalıdır

0 44

İshal Olmak Gebelik Belirtisi Midir

İshal sık sık ve sulu olarak dışkılama demektir. Normalde büyük abdest orta katılıkta iken ishal ise çok suludur. İshal olmak gebeliğin bir belirtisi olabildiği gibi laktoz intoleransı dahil çeşitli sağlık sorunları da ishale neden olabilir.

İshal Gebelik Belirtisi midir?

Hamilelik sırasında  gebelik belirtisi olarak kabızlık ve ishal gibi sindirim güçlükleri ortaya çıkabilir. Bu durum gebelikte meydana gelen hormonal değişimler,  beslenme değişiklikleri ve stresten kaynaklanır.

Gebelikte hormonlar sindirim sisteminizi yavaşlatabilir, bu nedenle kabızlık ile karşılaşılabilir. Hormonlar ayrıca sindirim sistemini hızlandırabilir ve bu da ishale neden olabilir. Hamilelik döneminin ilk 3 ayında, hormonal dalgalanmalar ishale yol açabilir.

Gebe kalmak isteyenlere doktorun verdikleri vitamin almak, hem sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok faydalıdır. Ancak bu vitaminler midenizi bozabilir ve ishale neden olabilir.

Diyet değişiklikleri. Pek çok kadın, hamile olduklarını öğrendiklerinde beslenmelerinde dramatik değişiklikler yapar.Örneğin bol sebze ve meyve yemeğe başlar. Yiyecek alımınızdaki bu ani değişiklik midenizi bozabilir ve potansiyel olarak ishale neden olabilir.

İshalin Diğer Nedenleri Nelerdir?

 • İrritabl Bağırsak Sendromu (Hassas/Huzursuz Bağırsak)  hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Çölyak hastalığı
 • Ülseratif kolit
 • Laktoz intoleransı
 • Gıda alerjisi
 • Gastroenterit(mide, bağırsak iltihabı)
 • Gıda zehirlenmesi
 • Çok fazla meyve veya meyve suyu tüketimi
 • Antibiyotik gibi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak
 • İnek sütü alerjisi
 • Su yoluyla bulaşan mikrobik hastalıklar

İshalseniz ve Hamilelikten Şüpheleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

İshaliniz günlerdir geçmiyor ve bunun gebelik belirtisi olduğunu düşünüyorsanız eczaneden idrarda gebelik testi alıp test yapabilir yahut sağlık ocağına gidip kanda gebelik testi de yaptırabilirsiniz. Kan testleri doğruluk açısından gebelik testinden daha güvenlidir. Kanda gebelik testi özel ve devlet hastanelerinde de yapılabilir. Şayet gebe değilseniz ve ishaliniz durmuyorsa Dahiliye doktoruna gitmeniz önerilir.

Hamilelikte ve Hamilelik Dışında İshal Nasıl Durdurulur?

Muz, pirinç lapası, yoğurt, elma püresi, patates, ekmek, tahıl ve tuzlu kraker gibi gıdalar ishalin durdurulmasına faydalı gıdaları bol bol tüketmelidir.

İshalseniz, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesine 4-5 damla taze sıktığınız limon suyundan damlatın, bu karışımı çok çiğnemeden yutun. Şayet ishaliniz kesilmezse günde 1-2 defa daha bu karışımı tüketebilirsiniz.

Patates ishale doğal çözümdür. Birkaç adet patatesi bıçakla 4-5 parçaya kesin, üzerine su koyup tencerede patatesler yumuşayana kadar kaynatın. Patatesler yumuşayınca tencerede alın. Bu patateslere biraz tuz katıp yiyin.

Doktora ve eczacıya danışıp onun vereceği ilaçları kullanmak da ishali kesecektir.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan İshali Kesen Karanfil Kürü Tarifi

Kahvaltıyı yaptıktan 1 saat sonra 7-8 tane karanfili birkaç yudum suyla yutun. Akşam yemeğinden 2 saat önce 7-8 adet karanfili birkaç yudum suyla yutun. Bu küre en fazla yedi gün devam edilir. Karanfilleri birkaç parçaya kesmek yutmanızı kolaylaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.