Adete 3-4 Gün Kala Gebelik Testi Çıkar mı?

Adete 5 Gün Kala İdrarda Kanda Gebelik Testi Çıkar mı?

1 192

Adete 3,4, Ve 5 Gün Kala İdrarda Kanda Hamilelik Belli Olur mu?

Hamilelikte ilk belirtiler adet gecikmesi ile başlar. Adet gecikmesi durumunda 2 çeşit test yapılabilir. 1. Test eczaneden satın alabileceğiniz idrarda gebelik testidir. Diğer test ise kanda gebelik testidir. Kanda gebelik testi, idrarda gebelik testinden daha kesin sonuç verir. İdrarda gebelik testinde hata payı vardır.

Regl Dönemine 3-5 Gün Kala Hamilelik Testi Yapılsa Hamilelik Belli Olur mu?

Bazı kadınlar adet dönemine 3-4-5 gün kala yani adet gecikmesi olmadan da idrarda gebelik veya kan testi yapabilmektedir. Dr. İsmet Yıldırım’ın bu konuda şu bilgiyi vermektedir “Adetinize 3-4 gün kala kan testi veya adetinizi 3-4 gün geçe idrar testi ile gebelik en erken anlaşılır”. Hamilelik varsa Beta HCG kan testinde 0-2 haftalık gebelikte beta HCG düzeyi 5-50 olmalıdır. Adet dönemi 3-4 gün geçtiyse idrarda gebelik testi ile hamilelik belli olur.

Adet Dönemine 4-5 Gün Kala İdrarda, Kanda Gebelik Testi Yaptırmakla İlgili Doktorlara Sorular

Sual: İyi günler doktor bey, adetime 4 gün varken Predictor Early isimli erken gebelik testini kullanarak idrarda hamilelik testi yapmıştım. Sonucun olduğu yerin tam orta kısmında bir çizgi gördüm, kısacık ve belli belirsizdi. Diğer çizgi ise çok koyu ve netti. Sizce bu hamile olduğumu mu gösteriyor?

CEVAP

Dr. Hüseyin Güntaş’ın cevabı şöyledir; “Merhaba, adetinizden 4 gün önce yapmış olduğunuz test bir anlam ifade etmez. Hamile olsanız bile bu süreçte yaptığınız test sonucu yanlış çıkacaktır. Adet tarihine 2 gün kaldığında beta-HCG olarak adlandırılan gebelik hormonunun düzeyine bakılması gerekir. Kanda yapılacak bu test hamilelikle ilgili kesin bilgi verir. Hamileyseniz bunun idrar testinde belli olması için adetinizin üzerinden 3-4 gün geçmesi gerekir.”

Sual: Hocam adetime 5 gün vardı, yaptığım hamilelik testinden negatif sonuç aldım. Bu hamilelik yok demek midir? Yahut adetimin gecikmesini beklemeden yaptığım için yanlış çıkmış olabilir mi? Adet gecikmesi olmamasına rağmen idrarla test yapıldığında pozitif sonuç vermesi hiç mümkün değil mi?

CEVAP

Dr. Ahat Selman Laçin’in cevabı; “Acele etmeyin ve eğer adetiniz gecikirse tekrar yaptırın”

Sual: Merhabalar, adet tarihimden 2 gün evvel idrarda gebelik testi yaptım ve sonuç pozitifti. Fakat bu testlerin hatalı olma riski mevcut mudur? İkilemde kaldım. Vücudumda herhangi bir değişiklik hissetmiyorum. Hamilelik gerçekleştiyse belirtilerin başlaması ne kadar sürer?

CEVAP

Dr. Erkan Çoşkun’un cevabı; “Adet gecikmesi zaten hamileliğin en önemli belirtilerindendir. Gebelik oluştuysa bunu diğer belirtiler takip eder.”

Sual: Adet olacağım günden 4 gün önce kanda gebelik testi yaptırdım fakat negatif olduğu söylendi. Sizce yanılma payı var mıdır? Hamile olabilir miyim yoksa bu testin sonucu %100 doğru mu? Bir de 26 gün arayla adet oluyorum. Hamilelik için en uygun zaman dilimi hangisidir?

CEVAP

Dr. Tolga Ecemiş’in cevabı; “Merhaba, hamile olsaydınız beta-HCG seviyesinin yüksekliği bunu belli ederdi. Yani kan testiyle mutlaka anlaşılırdı. İki adetinizin arası 26 gün sürüyorsa yumurtlama döneminiz büyük ihtimalle adetinizin 12. ve 13. günleri olabilir.”

Sual: Çocuk sahibi olmak için uğraşıyoruz. Adet olmama 9 gün kaldı. Predictor veya başka bir erken gebelik testiyle hamilelik testi yapmayı düşünüyorum, doğru sonuç alabilir miyim? Yahut şu an kan testi yaptırsam hamileliğin meydana gelip gelmediğini kesin olarak öğrenebilir miyim?

CEVAP

Dr. İsmet Yıldırım’ın cevabı; “Adetinize 3-4 gün kalana kadar bekleyin. Ondan sonra kan testi yaptırabilirsiniz. Yahut adetiniz 3-4 gün geciktikten sonra idrarda gebelik testi yapabilirsiniz. Bu şekilde hamileliğinizle ilgili sağlıklı bilgi edinebilirsiniz. Şu an test için çok erken.”

1 yorum
  1. Merve diyor

    Hocam adetime 5 gün var şuan kan tahlili versem belli olurmu çok kotu baş ağrısı ve duygullaşma var belirti olabilirmi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.