Hamilelikte Bitter Çikolata Yemek Zararlı mıdır Diyetisyenler Anlatıyor

Hamilelikte Çikolata Yemenin Sağlığa Faydaları Doktorlar Anlatıyor

0 57

Hamilelikte Çikolata Yemenin Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çikolatadan vazgeçmek istemeyen fakat çikolata bebeğe zarar verir mi? diye tedirgin olan anne adayları hamilelikte çikolata yenir mi? sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Bu konu hakkında diyetisyenler ve beslenme uzmanları şu bilgileri vermektedir;

Hamilelikte Çikolata Yenir mi Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Fatma Baysal Anlatıyor

“Kadınlar hamilelik döneminde eskisinden daha çok mineral almaya gereksinim duyar. Bitter çikolata ise bu ihtiyacın giderilmesine katkıda bulunur.” diyerek bitter çikolatanın yararlarına dikkat çeken Diyetisyen Fatma Baysal, şu bilgileri verdi:

Bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmış ve tansiyonun düzenlenmesinde, karaciğer enzimlerinin ve kan şekerinin dengelenmesinde bitter çikolatanın da fayda sağladığı belirlenmiştir. Hamilelikte ortaya çıkan demir eksikliğinin tedavisinde de bitter çikolatanın yararı vardır. Herkesin favorisi olan bu lezzet, tatlı ihtiyacını gidermek için hamilelerin de tercih edebileceği bir alternatiftir. Yoğun bitter çikolataların tüketilmesi daha sağlıklıdır. Çünkü bu ürünlerin hem yağ ve şeker oranı düşüktür, hem de kakao miktarı fazladır. Zaten bitter çikolatayı faydalı yapan şey ihtiva ettiği yoğun kakaodur. Günlük 20 gram yani sadece 2 küçük parça tüketmeniz kafi olup, fazlasından uzak durulmalıdır. Zira kafein ve kalori miktarı fazla olduğundan aşırı tüketimi sakıncalıdır. Araştırmalara göre hamilelikte çikolata tüketmek, gebelik zehirlenmesini ve erken doğum riskini azaltmaktadır. Gebelik şekeriniz yoksa günlük 2-3 parçayı geçmemek şartıyla hamilelikte bitter çikolata yiyebilirsiniz.”

Çeşitli enzimlerin salgılanmasına bitter çikolatanın da yardımcı olduğunu söyleyen Fatma Baysal, “Bitter, sağlık dostu bir üründür. Yapısındaki flavonoidler sayesinde kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde etkin rol oynar. Aspirin gibi kanı sulandırır.” dedi ve hamilelikte bitter çikolata yemenin faydaları ile ilgili bilgi vermeye devam etti. Diyetisyen Fatma Baysal, “Kakao, yaşlılık belirtileriyle savaşır. Bu yüzden kakao tüketmek ya da kakao yağını cilde uygulamak uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilir.” sözleriyle kakaonun önemine dikkat çekti.

Çikolata, beyinde daha fazla endorfin salgılanmasına yardımcı olur.” diyen Fatma Baysal; “Endorfin düzeyi yükselince kendimizi daha mutlu hissederiz. İşte bu yüzden çikolata ‘mutluluk verici’ olarak tanımlanır. Endorfin, ağrıları dindiren bir hormondur.” açıklamasında bulundu.

Kadın Doğum Doktoru Hakan Çoksüer Anlatıyor

Jinekolog Hakan Çoksüer; “Gebelik dönemindeki anne adaylarının çok az olmak şartıyla Haftada 3-4 defa bitter çikolata yemesini tavsiye ederim. Çünkü bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.” diye konuştu. Hamilelikte tüketilen bitter çikolatanın, anne karnındaki bebeğe yarar sağladığını ve son zamanlarda yapılmış olan bilimsel çalışmaların da bunu desteklediğini ifade eden Hakan Çoksüer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bitter çikolata, teobromin adlı bir madde içermektedir. Bu maddenin damarları açtıkğı ve rahatlama sağladığı bilinmektedir. Damar sertliğine engel olan bu madde, gebelik tansiyonuna da engel olmaktadır. Yale Üniversitesi bünyesinde konuyla ilgili bir çalışma yapılmıştır. 2290 hastanın incelendiği bu çalışma ile, bitter çikolatada bulunan teobromin isimli maddenin Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi riskini azalttığı tespit edilmiştir. Fetüsün gelişimini destekleyen bu madde, bitter çikolatanın temel bileşenleri arasında yer almaktadır.”

Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı mıdır?

Çikolata; kafein, yağ ve şeker içeren bir üründür. Herkesin damak zevkine hitap etse de, gebelik dönemindeki anne adaylarının çikolata yerken dikkatli olmaları ve aşırıya kaçmamaları gerekir. Çikolata, fazla tüketilmediği takdirde anne ve bebek için yararlı olacaktır.

Hamilelerin bir günde yediği çikolata miktarı 30 gramdan fazla olmamalıdır. Aslında bu kadarı bile çoktur. Gebelik dönemindeki kadınlar için en sağlıklısı, günlük çikolata tüketiminin 5-10 gram olmasıdır.

Hamilelikte gereğinden fazla çikolata yemenin olumsuz sonuçlar doğurabileceği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu konudaki bir açıklama da Dr. Burcu Çetinkaya’dan gelmiştir. “Kahve, kola ve çikolata gibi ürünler bolca kafein ve şeker ihtiva eder.” diyen Burcu Çetinkaya; “Bu tarz yiyecek ve içecekler kısa sürede kilo yapar. Öte yandan hamilelik şekerine, düşük yapmaya veya erken doğuma sebebiyet verme ihtimali de vardır. Üstelik diş ve diş etlerine de zarar verebilirler.” sözleri ile hamilelikte çikolata yenir mi? sorusuna açıklık getirmiştir. Buna göre hamilelerin hem kendini hem de bebeğini riske atmamak için, çikolata tüketmeden önce doktoruna sorması ve ne kadar çikolata tüketebileceğini doktorundan öğrenmesi gerekmektedir.

Hamilelikte aşırı çikolata tüketiminin sakıncalı olduğunu belirtmiştik. Bunun en önemli iki sebebi vardır. Öncelikle, gereğinden çok çikolata tüketen anne adayları, karnını çikolatayla doyurunca alması gereken diğer besin maddelerini ihmal etmeye başlar. Bu yüzden beslenme düzeni bozulur. Üstelik çikolatanın kalorisi de azımsanacak türden değildir. Bu itibarla hızlı bir şekilde kilo aldırırken sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Diğer taraftan çikolata, kafein ihtiva etmektedir. Oysa uzmanların önerisine göre gebelik döneminde alınan kafein miktarı günlük 200 mg (miligram) bile olmamalı, daha az olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.