Hamilelikte Ceviz Bebeğe Kilo Aldırır mı

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 15

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hamilelik yediklerinize ve içtiklerinize çok dikkat etmeniz gereken bir dönemdir. Yediğiniz içtiğiniz şeyler hem sizi hem de bebeğinizin sağlığını doğrudan etkiler.  Ceviz de hamileler için en faydalı besinler arasında yer alır. Anne karnındaki zayıf bebeklerin kilo alımına da yardımcı olur.

Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Cevizde bulunan kinon, juglon, tanenler, tellimagrandin, bakır ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar, anne adayını ve fetusu serbest radikal hasarından korur. Hamilelikte her gün 1-2 adet ceviz yemek bağışıklığı güçlendirebilir ve hamile kadını nezle, grip gibi soğuk algınlığına karşı koruyabilir.

Bebeğin Beyin Gelişimini Destekler

Ceviz şekil olarak beyine benzeyen bir yiyecektir. Ve beyin için çok faydalıdır. Ceviz, bebeğin nörolojik sisteminin beyninin gelişimine yardımcı olan en iyi folik asit kaynaklarındandır. Cevizde bulunan potasyum, selenyum, kalsiyum, manganez, bakır, demir, magnezyum, çinko vb. minerallerin hepsi bebeğin beyninin düzgün gelişimi için önemlidir.Ayrıca bebekte nöral tüp defekti ve konjenital malformasyon riskini azaltır.

Depresyondan Korur

Hamileyken  hormonlarda meydana gelen değişimden dolayı hamile kadında aşırı duygusallık, hassasiyet, depresyon psikolojik durumlar görülür. Ceviz anne adayının fiziksel ve duygusal sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan önemli alfa-linolenik asit kaynakları ve Omega 3 yağ asitleri içerir. Bu mineraller hamilelikte depresyondan korunmakta etkili rol oynar.

Bebeğin Büyümesine Yardımcı Olur

Cevizde bulunan bakır, fetüsün normal büyümesi için gereklidir. Cevizde bulunan esansiyel yağ asitleri (alfa-linolenik asit), anne karnındaki bebeğin kemik ve dişlerin büyümesine yardımcı olur.

Hamilelikte Yüksek Tansiyonu Azaltır

Hamilelik sırasında ceviz yemek, kolesterol seviyesini düşürerek yüksek tansiyonu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki iyi yağ seviyesini artırır, bu da vücuttaki kötü kolesterolün düşmesi demektir.

Cevizin Hamilelere Diğer Faydaları Nelerdir?

  • Cevizde bulunan antioksidanlar, hem sizin hem de anne karnında büyüyen bebeğinizdeki kemik ve kollajen oluşumuna yardımcı olur.
  • Ceviz hamile kadında görülebilen metabolik bozukluklar, diyabet, kanser, kilo kaybı ve diğer birçok hastalığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olurlar.
  • Ceviz melatonin içeriği ile hamile kadınlarda sık görülen bir problem olan uykusuzluğu tedavi eder.
  • Cevizim bir başka yararı da anne karnındaki bebeğin hafızasını ve bilişsel sistemini geliştirmeye yardımcı olmasıdır.
  • Cevizlerin içinde çok miktarda yağ olduğu için kolayca bozulurlar, bu yüzden onları oda sıcaklığında tutmamalısınız. Onları altı aya kadar buzdolabınızda saklarsınız ve derin dondurucuda bir yıla kadar kalabilir.

Hamilelik Sırasında Ceviz Yemenin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

  • Hamilelikte aşırı ceviz yemek şu sorunlara neden olabilir;
  • İshal ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.
  • Bazı gıdalara alerjiniz varsa, cevizleri eklemeden önce dikkatli olun, çünkü ceviz de alerji yapma özelliği olan bir yiyecektir.
  • Kalorisi yüksek olduğu için aşırı ceviz aşırı kilo alımına neden olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.