Hamilelikte Domates Yiyenin Neyi Olur Domates Aşermek

Hamilelikte Domatesin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 100

Hamilelikte Domatesin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte doğru beslenme hem sizin hem de anne karnındaki bebeğiniz için çok mühimdir. Domates de hamile kadınlar için en faydalı sebzeler arasında yer alır. Hamilelikte domates aşermek ve domates canı istemenin kız bebek sahibi olmaya işaret ettiğine inanılır.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Fetusun Sağlıklı Gelişimini Destekler

Domateste bulunan yüksek C vitamini içeriği, anne karnındaki fetusun cildinin, kemiklerinin, diş etlerinin ve dişlerinin oluşumuna yardımcı olur.

Hamile Kadının Vitamin İhtiyacını Karşılar

Domates, A vitamini, folik asit , alfa-lipoik asit (vücudun glikozu enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan), kolin, potasyum ve beta-karoten dahil olmak üzere hamile kadınlar için bir dizi diğer gerekli vitamin ve besinleri içerir .

Bir orta boy domates, günlük alımınızın% 40’ına dikkat edecek kadar C vitamini içerir. Ayrıca günlük A vitamini ihtiyacının% 20’sini içerir. Ayrıca demir ve kalsiyum içerir. Tüm bu besinler fetüsün sağlıklı büyümesi için önemlidir. Örneğin, domateste bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir, A vitamini iyi görüş sağlar ve demir minerali anne adayının kansızlığını önler.

Kabızlık hamilelerde sık karşılaşılan bir problemdir. Domates kabızlıkla savaşan besinlerdendir. Bir orta boy domates 1 gram diyet lifi içerir. Diyet lifi, sindirime yardımcı olan temel bir besindir. Lif bağırsakları çalıştırır, dışkı oluşumuna yardımcı olur. Domatesin içinde çok miktarda lif vardır.

Kanseri Önler

Domates bulunan likopen kansere neden olan serbest radikallerle savaşabilir, böylece hamile kadınların servikal kanser, rektal kanser vb. kanser türlerine yakalanmasını önler.

Vücudu Detoks Uygular

Domates, kanı temizleyerek ve kan dolaşımını iyileştirerek hamile kadının vücuduna detoks uygular. Bu da hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan kan basıncını azaltmaya yardımcı olur

Domates Likopen Deposudur

Domates, vücudu hücre hasarına karşı koruyan likopen adı verilen güçlü bir antioksidan içerir. Hamilelik sırasında da likopenin bazı özel faydaları vardır. Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi) olasılığını azaltır ve sağlıklı doğuma yardımcı olur.

Hamile Kadının Cildini Korur

Gebelikte artan hormonlar nedeniyle hamile kadının cildinde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Domates hamile kadının cildi için de çok faydalıdır. Birçok cilt uzmanı cilt bakımı için domates kullanmanızı önerir. Bunun nedeni domatesin vücuttaki kollajen üretimini doğrudan etkileyen yüksek miktarda C vitamini içermesidir. Kollajen, cildin, saçın, tırnakların ve vücuttaki bağ dokusunun temel yapı taşıdır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Riskini Azaltır

Domatesin en bilinen faydalarından biri, vücuttaki şeker, lipit ve insülin seviyelerini iyileştirmesidir. Araştırmalar, hamilelikte domatesin düzenli olarak tüketilmesinin diyabet riskini büyük ölçüde azaltabileceğini kanıtladı.

Potasyum İhtiyacını Karşılar

Hamilelik sırasında domates yemenin bir başka yararı da vücut için iyi bir potasyum kaynağı olmasıdır. Potasyum hamilelikte kalp atış hızınızı ve kan basıncı seviyenizi korumanıza yardımcı olur. Hamilelik sırasında düşük potasyum seviyeleri annede böbrek hasarına yol açabilir.

Hamilelikte Domates Yemenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte çok miktarda domates yemenin bazı zararları vardır;

  • Domateste bulunan asit, hamile kadınlarda mide ekşimesi ve asit reflü sorunlarına neden olabilir, çünkü sindirim sistemi hamilelik sırasında zaten fazla çalışmaktadır.
  • Domates potasyum bakımından zengin olduğu için, çok fazla domates yemek hamile kadında böbrek sorunlarına neden olabilir.
  • Domateslerin bir dezavantajı, yüksek miktarda sodyum içeriğine sahip olmalarıdır, bu da bazı kadınlarda aşırı tüketildiğinde kan basıncı sorunlarına yol açabilir.
  • Domatesin bazı kadınlarda migren sorunlarını tetiklediği bilinir.

Hamilelikte Domates Nasıl Tüketilebilir?

  • Salatalarda kullanılabilir
  • Domates çorbası sağlıklı ve lezzetli bir gün ortası yemeğidir
  • Domates suyu ara öğün için mükemmel bir seçim olabilir
  • Domates dilimler halinde kesilip bir sandviç içine koyulup tüketilebilir.
  • Domatesle yapılan ev yapımı ketçaplar harika bir fikirdir. Çok fazla şeker ve sodyum içerdiğinden, hazır domates salçalarından uzak durun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.