Hamilelikte Dondurmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Dondurma Zararlı mıdır Bebeğe Zarar Verirmi

0 10

Hamilelikte Dondurmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamile kadınların bilhassa yaz mevsiminde dondurma tüketimiyle ilgili soruları artmaktadır.Hamileyken dondurma yenilebilir mi? Gebelikte dondurma yemenin bebeğe zararı olur mu? İşte bu ve benzeri pek çok soru, hamile kadınların merak ettiği hususlardandır.

Hamilelikte Dondurma Tüketmek Güvenli midir?

Gebelikte dondurma tüketirken aşırıya kaçılmaz ise, herhangi bir zararı söz konusu olmayacaktır. Ancak ideal miktardan daha fazla yendiği takdirde, hamilelerde kilo alımına yol açacağı için tavsiye edilmemektedir.

Gebelikte dondurmanın haftada en çok iki gün tüketilmesi uygundur. Haftada iki günü aşmamakla beraber, her defasında tam porsiyon yememek de gerekir. Yalnızca serinlemek amacıyla 2-3 dondurma kaşığı (topu) kadar yenebilir. Bu orandan fazla tüketilmemelidir zira kilo artışına sebebiyet verebilir.

Dondurmayı ne zaman yiyeceğiniz de son derece mühimdir. Kan şekeri seviyesinde düzensizlik oluşmaması için dondurmanın gündüz vakti ve yemeklerin üstünden en az 2 saat geçtikten sonra tüketilmesi daha doğrudur.

Hamile kadınların dondurma tüketmeden evvel ortalama 5 dakika boyunca bekletmeleri yararlıdır. Çünkü aşırı soğuk gıdalar hamilelikte tehlike arzedebilir veya boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir.

Hamilelikte Dondurmanın Faydaları Nelerdir?

Dondurma protein ve kalsiyum bakımından zengin olan enerji verici bir besindir. Hamile bir kadında ortaya çıkan kemik kayıplarının azaltılmasında rol oynayan kalsiyum, bebeğin kemik gelişimine de katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum hamilelerde görülen kas kramplarını, tansiyon şikayetini ve bu durumdan kaynaklanan gebelik zehirlenmesi ihtimalini de en aza indirir. Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Günlük beslenme programlarında devamlı süt-yoğurt ve peynir gibi ürünlere yer veren anne adayları, haftada 1-2 defa dondurma tüketmek suretiyle ek kalsiyum takviyesinde bulunabilir.

Gebelik boyunca haftada birkaç defa dondurma tüketilerek enerji alınabilir. Ayrıca bu uygulama, bebeğinizin vitamin ve mineral gereksinimlerini de karşılayacaktır.

Dondurma malzemelerinden olan süt, tam anlamıyla protein deposudur. Bu özelliğiyle dondurma, hamilelerin protein alımını sağlamaktadır. Bebeğin gelişim sürecinde ise proteinler hayâtî öneme sahiptir. Öte yandan proteinler anne sağlığının korunmasında da etkilidir. Günlük olarak gerektiği kadar protein alınması şarttır. Dondurma, yoğun kalsiyum ve protein içerdiğinden dolayı, hamile kadınların enerji ihtiyacını da gidermektedir. Bunun için gebelik süresince dondurma tüketmek gerçekten çok faydalıdır.

Hamilelikte Dondurmanın Zararları Nelerdir?

Gebelikte fazla miktarda dondurma yemek boğaz ağrısı, boğaz yanması, soğuk algınlığı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca dondurma yüksek kalorili bir yiyecek olduğundan istenmeyen kilo alımına yol açabilir.

Hamilelikte Dondurma Yemek Bebeği Üşütür mü?

Pek çok insan, anne dondurma yerse, bebeğin üşüyeceğine inanmaktadır. Sanılanın aksine, dondurma yemenin hem anneye hem de bebeğe bir zararı yoktur. Dondurmanın bebeği üşüttüğü yönündeki varsayım da yanlıştır. Aslında annenin tükettiği yiyeceklerin hiçbiri, bebeğin vücuduna doğrudan geçmez. Bu besinler, plesanta ile bebeğe ulaşmakta olup sıcaklık veya soğukluk gibi özelliklere sahip olmaları mümkün değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.