Hamilelikte El Ayak Üşümesi  Ve Cinsiyet İlişkisi

Hamilelikte Üşüme Kız Veya Erkek Cinsiyet Belirtisi mi

1 2.966

Hamilelikte Üşüme Kız Veya Erkek Cinsiyet Belirtisi mi

Üşüme hamilelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Kansızlık, vitamin eksikliği, hamilelikte hormonal değişimler de gebelikte üşümeye neden olabilmektedir.

Hamilelikte el-ayak üşümesi, bebeğin cinsiyetini gösteren bir ipucu olarak kabul edilir.

Hamilelikte Üşümek Hangi Cinsiyette Bebek Sahibi Olunacağına Delalet Eder?

Halk arasında hamile kadının ellerinde ve ayaklarında görülen üşümenin bebeğin erkek bebek olacağına delalet ettiği inanılır. Üşüme olmaması ise bebeğin kız olacağına delalet ettiğine inanılır.

Hamilelikte Üşüme Nedenleri

Demir Eksikliği

Gebelik dönemindeki en yaygın problemlerden biri de demir eksikliği ve buna bağlı kansızlıktır. Gebelikte anne adaylarının vücudu, daha fazla kan üretmek ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini karşılamak zorundadır. Ancak bazen anne adaylarının kanında bulunan alyuvarlar, bebeğe yeteri kadar oksijen sağlayamaz. Bunun sonucunda vücudun ısı dengesi bozulur ve üşüme meydana gelir.

Hormonlardaki Değişim

Gebelik döneminde östrojen ve progesteron seviyeleri yükselir. Hamilelikte sürekli terlemenin ve ateş basmasının nedenlerinden biri de budur. Fakat hormonal değişimler, bazen de anne adaylarının üşümesine yol açmaktadır.

Vitamin Eksikliği

Gebelikte üşümenin yanı sıra yorgun ve bitkin hissediyorsanız, tüm bu belirtiler, iyi beslenemediğinizi gösterir. Vücudunuza yeterli miktarda besin alamazsanız vitamin ihtiyacınızı da karşılayamazsınız. Bu yüzden canınız hiçbir şey istemez, sık sık mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerle karşılaşırsınız. Protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağı yiyecekler ise, sizin ve bebeğinizin sağlığı için gerekli olan besin maddelerini sağlar ve üşümenize de engel olur.

Anemi(Kansızlık)

Hamilelerin pek çoğunda demir eksikliğine ve kansızlığa rastlanılmaktadır. Demir depolarının azalmasıyla birlikte vücut, kırmızı kan hücrelerini üretmekte zorlanır. Bu durum, bebeğe giden oksijen miktarını da olumsuz etkiler. Ayrıca metabolizmanın hızı düştüğü için anne adayı üşümeye başlar.

Tiroid Hastalığı

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alır, küçüktür ve ağırlığı takriben 15 gramdır. Bu bezden salgılanan hormona tiroid hormonu denir. Beyinden aldığı sinyallere göre tiroid hormonu üreten tiroid bezi, T4 yani tiroksin hormonunun salgılanmasından da sorumludur. Tiroid bezinin düzgün çalışmaması, tiroid hastalığına sebep olur. Vücudun işleyişini bozan bu rahatsızlık, tiroksin ve tiroid hormonlarında düzensizliklere yol açabilir. Tiroksin normalin altında olduğu zaman kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder, vücut ısısı düşer. Kısaca tiroid bezindeki aksaklıklar, gebelikte üşümeye sebebiyet verir.

Hastalıklar

İltihap ve enfeksiyon hastalıkları da gebelikte üşümeye neden olabilir. Anne adayının vücut direnci düştüğünde bakteri ve mikroplarla mücadele etmesi zorlaşır. Bilhassa idrar yollarında ve böbreklerde görülen enfeksiyonlar, gebelik döneminin en yaygın şikayetlerindendir. Hamilelikte enfeksiyona çoğu zaman üşüme, halsizlik, ateş, bulantı, ve kusma gibi yakınmalar da eşlik eder.

Kilo Verme

Hamileliğin ilk 12 haftasında anne adaylarının kilo verdiği gözlemlenir ancak bu gayet normaldir. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayında yani 1. trimesterde sık sık gerçekleşen mide bulantısına ve kusmaya bağlı olarak iştahsızlık da oluşur. Bunun etkisiyle vücut yağ yakar, enerji harcar ve vücut sıcaklığı değiştiğinden anne adayı üşümeye başlar.

Hamilelikte Üşüme Nasıl Geçer?

Hamileyim, sürekli üşüyorum.” diyorsanız, öncelikle kadın-doğum bölümünden randevu almalısınız. Jinekoloğunuz bazı vitamin testleriyle birlikte kan ve tiroid testleri isteyecektir. Üşüme şikayetiniz, kansızlığa ya da vitamin yetersizliğine bağlı ise, tedavisi için birtakım ilaçlar yazacaktır. Bu ilaçlar hamilelerin kullanımına uygun olduğundan, endişe etmenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur. Öte yandan enfeksiyon kapmışsanız size gebelik döneminde kullanılabilen antibiyotik reçete edecektir. Verilen antibiyotik hem iltihaplanmayı giderecek hem de üşüme sorununuza çözüm olacaktır.

Hamilelikte üşüme kansızlıktan ve B12 eksikliğinden kaynaklanabilir. Hekiminiz tam kan sayımınızı yapacak ve gerekli gördüğü takdirde B12 ve demir takviyesi reçete edecektir.

Gebelikte üşüme, çoğunlukla herhangi bir hastalığın habercisi değildir ve daha kalın bir şeyler giymek, oda ısısını biraz yükseltmek gibi basit uygulamalarla kontrol altına alınabilir.

Her anne adayının, hamilelik boyunca beslenmesine ihtimam göstermesi gerekmektedir. İhtiyacı olan tüm besin gruplarından düzenli olarak yeterli miktarda almak, annenin olduğu kadar bebeğin sağlığı için de çok mühimdir. Ancak yiyeceklerin aşırı tüketimi hem istenmeyen kilolara sebebiyet verir hem de gebelikte üşüme şikayetini beraberinde getirir. Bunun tam aksine besinler gereğinden az tüketilirse bu kez anne ve bebeğin vücudu ihtiyaçlarını karşılayamaz ve yine üşüme problemi ortaya çıkar. Üstelik her iki durumda başka rahatsızlıkların görülme riski de yüksektir.

1 yorum
  1. Ayşegül diyor

    Merhaba hocam 31 haftalık hamileyim ultrason sonucunda plasenta anterior yazıyor bu ne demek ve benim karnımın alt bölgesinde ağrı var doktor beni bilgilendirmedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.