Hamilelikte Pekmez Bebeğe Kilo Yapar mı?

Hamilelikte Pekmezin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 438

Hamilelikte Pekmezin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Gebelik, kadınların en hassas olduğu dönemdir. Bu süreçte sağlığınıza daha da özen göstermeniz yani -deyim yerindeyse- kendinize daha fazla düşkün olmanız lazımdır. Hamilelik boyunca çevrenizden duyduğunuz “Sen artık iki canlısın…” sözü de bu konuyu vurgulamaktadır. İşte anne adaylarına düşen ilk görevlerden biri, yeterli miktarda vitamin ve protein almak, kalsiyum başta olmak üzere diğer mineralleri de hiç ihmal etmemektir. Bunu yaparken size destek olacak en besleyici gıdalardan biri de kuşkusuz ki pekmezdir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli besin maddelerini ihtiva eden pekmez, anne karnındaki bebeğin gelişimi için de oldukça faydalıdır. Bu yüzden gebelikte pekmez tüketimine önem verilmelidir. Kan yapıcı özelliğiyle pekmez, anemi hastalığına engel olmaktadır. Dut pekmezi, üzüm pekmezi, Andız pekmezi ve diğer pekmezlerin her biri, anne ve bebeğin sağlığı bakımından ayrı ayrı faydalara sahiptir. Pekmez anne karnındaki bebeğin kilo almasına da yardımcı olacaktır. Peki gebelikte tüketilen hangi pekmez ne için yararlıdır? İşte cevabı:

Üzüm Pekmezi: Kan üretimini artırır. Böylece dokulara yeterli miktarda kan gitmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, iştahsızlığa iyi gelir. Hem anneyi hem de bebeği hastalıklara karşı korur. Damar sağlığını destekler. Sindirim ve boşaltım sistemini düzenler.

Dut Pekmezi: Anneye ve bebeğe enerji verir.

  • Kansızlık oluşumunu önler.
  • Hamilelikte yorgunluk, bitkinlik gibi şikayetlere birebirdir.
  • Kendinizi dinç hissetmenizi sağlar ve hastalanma riskinizi azaltır. Bu sayede hamileliğinizi daha rahat geçirmeniz mümkün olur.
  • Gebeliğiniz kış mevsimine denk geldiyse pekmez tüketmeye daha da ağırlık vermelisiniz. Çünkü pekmez, soğuk algınlığı, nezle, grip ve benzeri kış hastalıklarına karşı paratonerdir.
  • Mide sorunlarına karşı da koruyucudur.
  • Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesinde rol oynar.
  • Çocuklukta pekmez tüketimi çok yararlıdır. Zira bu lezzetli besin, hafızayı kuvvetlendirmektedir.
  • Bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Keçi Boynuzu Pekmezi: Tansiyonun ve kolesterolün dengelenmesine katkısı vardır. Kalbi rahatlatır. Vücut direncini artırır. Demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineraller içeren pekmez, akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarının iyileşme sürecini de hızlandırır.

Vücuda zindelik kazandırır.

Pekmezde bulunan mineraller, anne karnındaki bebeğin sağlığı için olmazsa olmazdır. Bebek, gereksinim duyduğu tüm vitamin ve mineralleri plasenta aracılığıyla annesinden alır. Fakat anne, vücuduna yeteri kadar vitamin ve mineral alamazsa, hem bebeği tam olarak beslenemez hem de annenin saçları dökülmeye, dişlerinde çürükler oluşmaya başlar. İşte bu durumların yaşanmaması için, anne adayının her zaman dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat etmesi gerekir.

Öte yandan keçiboynuzu pekmezinin, akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarını hafiflettiği bilinmektedir.

Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere pekmez son derece yararlıdır. Ancak yine de pekmez yerken tedbiri elden bırakmamalıdır. Zaten hiçbir gıda, gereğinden fazla tüketilmemelidir.

Günlük olarak tüketeceğiniz 1-2 yemek kaşığı pekmez, mineral ihtiyacınızı %10 oranında giderecektir.

Andız Pekmezi: Mide bulantısını geçirir. Soğuk algınlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara şifalıdır. Aynı zamanda kansızlığın önüne geçer. Vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Nitekim bu, tüm pekmez çeşitlerinin ortak noktasıdır.

Hamilelikte Pekmez Zararlı Mı?

Hamileler gönül rahatlığıyla pekmez yiyebilir. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Pekmezi sade olarak tüketmeyi sevmiyorsanız içerisine tahin ekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.