Hamileyken Elma Yemek Cinsiyet İlişkisi Elma Bebeği Güzelleştirir mi?

Hamilelikte Elma Yemek Elma Sirkesi İçmek Hamilelikte Elmanın Faydaları

0 6.963

Hamileyken Elma Yemenin Hamile Kadına Ve Bebeğe Faydaları

“Hamile kadınlar bebeğin sağlıklı gelişimi için birçok önemli besin maddesine ihtiyaç duyar. Elma, elma ağacının(bilimsel adı Malus pumila) yenilebilir tatlı meyvesidir. Beslenme için iyi bir kaynaktır ve hem anne adayı hem de büyümekte olan bebek için oldukça faydalıdır. Bu makalede elmanın besinsel değerini ve hamile kadınlar için faydalarından bahsedilecektir.

Hamilelik döneminde elma yemenin faydaları saymakla bitmez; Elma bebekte meydana gelebilecek DNA hasarlarını önler, düşük kalorisi ile anne adayına kilo aldırmaz, erken doğum yaşama riskini azaltır, bulantıyı keser, kabızlığı giderir… Diğer faydaları ise hamilelerdeki ödemi gidermek, sindirirm sisteminin çalışmasını desteklemek ve gebe kadınlara enerji vermektir. Hamilelikte elma yemekte bir sınır yoktur, doyana kadar yenilebilir.

Elma hamile kadınlar için tamamen tehlikesizdir. Elma ya da elma suyu tüketiminden kaynaklı hiçbir yan etki bilinmemektedir. Elma hamile kadınlar ve gelişmekte olan bebekler için oldukça sağlıklı ve besleyicidir. Halk arasında elma yemenin bebeği güzelleştireceğine dair yaygın bir kanı vardır.

Hamilelikte Elmanın Anne Adayına ve Bebeğe Faydaları

Kabızlığı Giderir

Kabızlık anne adaylarındaki en yaygın sindirim problemidir. Bu problem az lif tüketiminden kaynaklıdır. Elma lif açısından zengin içeriği ile kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Bulantıyı Önler

Hamilelik boyunca mide hassaslaşır ve artan mide asidi bulantıya yol açar. Elmayı bir bütün olarak tüketerek ya da taze suyunu içerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu meyvenin tatlı ve ekşi lezzeti mide bulantısını kısa sürede rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Beslenme uzmanları bulantı ve kusma sıkça meydana geldiğinde düzenli elma tüketimini tavsiye etmektedir.

Hamilelikte Enerji Verir

Elma karbonhidrat içerir. Hamileyken elma yemek size anında enerji verecektir. Elma düşük kalorili bir yiyecektir, kilo alma endişesi yaşamadan tüketebilirsiniz.

Kansızlığı Önler

Hamile kadınlardaki kansızlık erken doğum ve bebek için düşük doğum ağırlığı gibi birçok probleme neden olur. Elma zengin demir içeriğiyle anne ve bebeği sağlıklı tutmak için kansızlık problemine yardımcı olur.

Kalsiyum İhtiyacını Karşılamaya Yardımcı Olur

Kalsiyum hamilelikte anne karnındaki bebeğin doğru kemik gelişimi için ihtiyaç duyulan önemli bir mineraldir. Elma kalsiyum bakımından zengin bir kaynaktır ve bu yüzden hamilelikte beslenme düzenine dahil edilmelidir.  Hamileyken daha fazla kalsiyum almak bebeğinizde güçlü kemikler geliştirir.

Ağrıdan Kurtulmaya Yardımcı Olur

Ağrı anne adayları için bir diğer yaygın problemdir. Karın büyür ve belirli organlarda baskı oluşturur. Bu anne adaylarını çabucak yorar. Hamileliğin ilk aşamalarında elma tüketmek ağrıyı azaltmak için iyi olacaktır. Ağrıyı tamamen geçiremez fakat azaltacaktır yani anne adayları her zaman fit ve sağlıklı görünecektir.

Kanseri Önler

Kanser hamilelikte de meydana gelebilen bir hastalıktır. Elma zengin antioksidan ve fitokimyasal kaynağı olarak hücreleri kanserden korumaya, kanser başlangıcını önlemeye, tümör büyümesini durdurmaya ve kanser hücresinin yok etmeyi sağlamaya yardımcı olur.

Elma kolon, göğüs, akciğer ve karaciğer kanserini önlemekte faydalıdır.

Doğum Kusurlarını Önler

Elma ayrık omurga gibi doğum kusurlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olan folik asit içerir. Ayrık omurga bebekte ciddi gelişimsel sorunlara neden olan sinir yolu bozukluğudur.

Hamilelikte Vitamin İhtiyacını Karşılar

Elma C vitamini (RDA’nın %8i) ve bir miktar da A, E ve K vitamini içerir. Aynı zamanda demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi gerekli mineraller de içermektedir.  Elma beta karoten, kriptoksantin, antosiyanin gibi bitkisel gıdalar için mükemmel kaynaktır.

Mide Yanmasını Önler

Hamileyken mide yanmasından şikayet etmeniz normaldir. Hamilelik sürecinde mide ekşimesi sebebiyle meydana gelir. Elma yemek mide yanmasından kurtulmanıza yardım edecektir.

Hamilelikte Elmanın Aşırı Tüketimi ve Yan Etkileri

Elma anne adayları ve gelişmekte olan bebekleri için faydalı olsa da, ölçülü tüketmek önemlidir. Aşırı elma tüketmek bazı problemlere sebep olabilir:

Metabolizma Yavaşlaması: Çok sayıda elma yiyerek aşırı karbonhidrat almak kan şekerini yükseltir ve vücudun yağ yakmasını önler böylece metabolizma yavaşlar.

Kilo Problemleri: Çok sayıda elma yemek günlük tavsiye edilen kalori alımını arttırabilir. Bu da gelecekte kilo problemlerine neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.