Hamilelikte Göz Seğirmesi Yaşayanlar Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte Göz Seğirmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

0 4.498

Hamilelikte Göz Seğirmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Hamilelikte stres, yorgunluk, göz yorgunluğu, kafein ve alkolün aşırı tüketimi, göz kuruluğu, alerji gibi durumlarda göz seğirmesi yaşanabilmektedir.Hamilelik ve göz seğirmesi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Ancak hamileliğin neden olduğu bazı durumlar örneğin gebelikte hormonlardaki artış göz seğirmesine zemin hazırlayabilir.

Hamilelikte göz seğirmesi genellikle kısa süre devam eder. Ama bazı durumlarda seğirme günler hatta haftalar boyunca sürebilir. Göz seğirmesi genel olarak kontrol edilemeyen ve tekrar eden göz spazmıdır. Alt ya da üst göz kapağından kaynaklanabilir fakat sadece tek bir gözde de olabilir. Göz seğirmesi gebelik belirtileri arasında sayılabilir.

Hamilelikte Göz Seğirmesi Neden Olur?

Blefarotik olarak da bilinen göz seğirmesi her saniye ya da birkaç saniyede bir otomatik ve tekrar eden göz kapağı hareketidir. Göz seğirmesi genellikle kısa bir sürelik meydana gelir ancak bazı durumlarda uzayabilir. Ağrılı değildir ancak rahatsız edici olduğundan konsantrenizi bozabilir, yaptığınız işi bölebilir.

Hamilelikte göz seğirmesine yol açan durumlar şunlardır;

Stres. Birçok anne adayı hamilelik boyunca stres ve endişe yaşayabilirler. Stres hamilelik boyunca göz seğirmesi ve spazmının en sık karşılaşılan sebebidir. Nasıl tedavi edilir: Mümkün olduğunda stres tetikleyicilerden uzak durmaya çalışın. Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaya ve egzersiz yapmaya çalışın. Zamanınızın bir kısmını hobilerinizle geçirin.

Uykusuzluk

Yorgunluk: Gebelikte göz seğirmesi hamilelik boyunca oluşan yorgunluk nedeniyle ortaya çıkabilir.

Kalsiyum, magnezyum ve D vitamini eksikliği göz seğirmesine neden olur. Eğer gözlerinizin devamlı seğirdiğini fark ediyorsanız vücudunuzdaki magnezyum değerlerini kontrol ettirmelisiniz.

Kahve, kola gibi kafeinli içecekler göz seğirmesini artırabileceğinden, bunların kafeinsiz türlerini deneyebilirsiniz.

Göz kuruluğu hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Özellikle fazla bilgisayar kullanımı sonrası kuruma daha da artarak göz seğirmesine neden olabilir. Uzun süreler bilgisayar kullanan hamile kadınların yapay gözyaşı kullanması tavsiye edilir. Göz kuruluğu göz seğirmesini tetikleyebilir.

Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) Gebelikte susuz kalmamaya da hem kendi hem bebeğinizin sağlığı için özen gösterin. Vücut susuz kaldığında da göz seğirmesi oluşabilir. Çünkü göz kasları normal işlevlerine devam etmek için sudaki elektrolitlere ihtiyaç duyar.

Gebelikte göz seğirmesi nedeni olabilecek birkaç ilaç vardır. Eğer göz seğirmesi sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışarak aldığınız ilaçların böyle bir etkisi olup, olmayacağını sorun.

Hamilelik sırasında alerjiler daha da kötüleşerek, göz seğirmesine neden olabilir.

Son olarak, gözlük ve lens numaralarınız hamilelik sırasında büyük ölçüde değişebilir, özellikle eğer diyabetiniz varsa göz yorgunluğu ortaya çıkabilir. Objelere odaklanmaya ek olarak göz seğirmesi bu durumda oluşabilir. Bu yüzden eğer numaralı gözlük veya lens kullanıyorsanız, göz doktoruna danışmakta fayda var.

Hamilelikte Göz Seğirmesinin Diğer Nedenleri

 • Görmeyle ilgili problemler
 • Aşırı stres
 • Aşırı kahve tüketimi
 • Halsizlik
 • Göz kuruluğu
 • Aşırı fiziksel güç harcama
 • İlaç yan etkileri
 • Susuzluk
 • Göz seğirmesi göz alerjisi olan insanlarda ortaya çıkabilir.
 • Göz kapaklarında iltihaplanma da göz seğirmesine neden olabilir.
 • Işık hassasiyeti
 • Baş dönmesi
 • Magnezyum ve kalsiyum eksikliği
 • Göz alerjisi
 • Pembe göz
 • Parlak ışık, güneş, hava kirliliği ve rüzgara karşı rahatsızlık
 • Sigara içmek

Hamilelikte Göz Seğirmesi İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz doktoruna gidilir.

Hamilelikte Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Ilık Kompres

Ilık kompres göz kası fonksiyonlarını iyileştirir ve göz kapağının istemsiz hareketlerini durdurur. Bir havlu ya da mendili ılık suda ıslatın. Suyunu sıktıktan sonra ılıklığı gidene kadar gözlerinize koyun. Bu süreci günde 5-6 kez tekrarlayın.

Muz

Göz seğirmesinin en yaygın sebeplerinden biri potasyum eksikliğidir. Göz seğirmesinden kurtulmak için, bol potasyum içerdiğinden düzenli olarak muz tüketin.

Gül Suyu

Gül suyu doğal bir göz losyonudur. Zararsız bir temizleyicidir. Göz seğirmesinin temel sebeplerinden biri kir olduğundan gözü gül suyu ile temizlemek, nemlendirmek ve göz kaslarını rahatlatmak için göz damlası olarak kullanın. Bir parça pamuğu gül suyuna batırın ve gözlerinize kapatın.

Patates

Patatesin rahatlatıcı etkisi göz kaslarını anında rahatlatır. Tüm yapmanız gereken küçük bir patatesi ince dilimlere ayırmak ve dilimleri gözlerinize koymaktır. Ayrıca patates suyunu çıkarıp, temiz bir beze bunu batırıp, gözünüze bunu tutabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Bir buz küpü alın ve nazikçe gözlerinizi bununla ovalayın. Gözlerinizi ılık suyla yıkayın. Buz küplerinin soğuğu göz damarlarını sıkıştıracaktır ve ılık suyun sıcaklığı damarları açacaktır. Bu süreç sinirlerin besin dengesini yenilemesine ve göz kaslarının rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.