Hamilelik kanda kaçıncı gün belli olur Kaç günlük hamilelik kan testinde çıkar

Spermin yumurtaya katılması ve döllenmiş yumurtanın oluşması süreci altı gün sürebilir. Daha sonra, döllenmiş yumurtanın kendisini uterusun yüzeyine tamamen implante etmesi altı ila 10 gün sürebilir. Gebelik, hamileliği desteklemek için gereken hormonlar serbest bırakıldığında, implantasyon sırasında başlar. Hamilelik kaç günde belli olur ve hamilelik testleri hakkında okumaya devam edin.

Hamilelik kaç günde, kaç haftada, ilişkiden kaç gün sonra, ne zaman belli olur?

Hamilelik kaç günde belli olur sorusu yapılacak testin türüne göre değişir. İlişkiden 10 gün sonra hamilelik testi ve son adetin üzerinden 20 gün geçtiğinde kanda beta HCG testi ile hamilelik belli olur. Hamilelikten emin olmanın tek yolu gebelik testi yapmaktır. Kadınlar eczanelerden ev gebelik testleri satın alabilir veya gebelik testleri yapmak için sağlık merkezlerine gidebilir. Gebelik testleri, HCG adı verilen bir hormonun tespit edilmesidir. HCG, gebeliği destekleyen ve döllenmiş yumurta implantlarının kendisi ve gebelik başladığında serbest bırakılmaya başlanan hormondur.

Ertesi gün hapı (morning-after pill)

Korunmasız vajinal ilişkiden sonra istenmeyen gebelikten endişe duyan bir kadın, önlem almak isteyebilir. Ertesi gün hapı olarak bilinen morning-after pill (ertesi sabah hapı), 120 saat içinde başlanırsa etkilidir. 72 saat içinde başlanırsa, gebelik riskini yüzde 75 ila 89 oranında azaltabilir. Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur.

İdrarda Gebelik Testi 

İdrarda gebelik testi adet gecikmesinden hemen 1 gün sonra yapılabilir. Ancak idrarda gebelik testinin yanılma payı da olabileceği için kanda gebelik test (b-hcg)i yapmak daha kesin sonuç verir.

Kanda Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur? 

Hamileliğin belirlenmesi için en ideal yöntem, adet gününü bir iki gün geçtiğinde kanda gebelik tespiti yapmaktır. Ancak hamile kalmayı bekleyen kadın hamile olup olmadığını daha erkenden öğrenmek isteyebilir. Döllenmeyi izleyen dönemde gebelik rahim içerisine yerleşmesinden bir hafta sonra beta HCG salınmaya başlar. Yani son adetin üzerinden 20 gün geçtiğinde kanda beta HCG testi yapıldığında, yükselmesi durumunda gebelik görülür.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

 • Adet gecikmesi
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Göğüslerde şişkinlik
 • Vücutta genel şişkinlik
 • Akın ve kanama
 • Vücuda kramp girmesi ve ağrılar
 • Aşerme kusma hissi
 • Kabızlık

Hamilelik kaç günde belli olur konusunda sorular ve cevaplar

Sorular :

 • ilişkiden sonra adete 2-3 gün kala kanda yapılacak test sonuç verir.
 • kandan gebelik testi ilişkiden 15 gün sonra sonuç verir.
 • hamilelik kaç günde belli olur
 • ilişkiden 10 gün sonra hamilelik belli olurmu ?
 • ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur, 11 günde hamilelik belli olurmu ?

Cevap :

Hamilelik testleri, HCG hormonunun tespit edilmesi ile gerçekleşir, HCG gebeliği destekleyen ve döllenmiş yumurta implantları ve gebelik ile serbest bırakılan hormondur. Bu sürec 6 ila 10 gün sürer. İlişkiden 10 gün sonra hamilelik testi olsada tam net sonuç alınmayabilir. Uzmanlar hamilelik testini adete bir iki gün kala veya adet gecikmesi olduğunda yapılması gerektiğini belirtiyor.

Soru : 

Kanda gebelik testi kaç günde belli olur?

Cevap :

Döllenmeyi izleyen dönemde gebelik rahim içerisine yerleşmesinden bir hafta sonra (B-HGC) beta HCG salınmaya başlar. Yani son adetin üzerinden 20 gün geçtiğinde kanda beta HCG testi yapıldığında, yükselmesi durumunda gebelik görülür.

Soru :

ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar

Cevap :

Genellikle adet kanaması gecikmesinden 15 gün sonra hamilelik belirtileri başlar. Bazı kadınlar döllenme gerçekleştikten sonra yani 10 gün kadar sonra, bazılarıda 5 ila 6 hafta sonra hamilelik belirtileri yaşarlar.

Soru :

hamilelik adetten kaç gün sonra belli olur

Cevap :

Son adetin üzerinden yirmi gün geçtikten sonra kanda (B-HGC) testi yapıldığın durumunda hamilelik belli olur.

Kaç aylık kaç haftalık kaç günlük hamileyim? Hamilelik hesaplama otomatik

Önceki

Kalsiyum nedir ne için kullanılır Kalsiyum alımı ile kemik ve diş sağlığı ilişkisi

Lökosit Monosit Nedir Mono Nedir Kan Tahlili Monosit Referans Değerleri

Sonraki

Yorum yapın