Hamilelikte Greyfurt Yenir mi Hamileyim Greyfurt Yiyebilir miyim?

Hamilelikte Greyfurtun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

0 7.447

Gebelikte Greyfurtun Faydaları

Greyfurt, hamileler için gerekli olan birçok vitamin ve mineral içermektedir. Greyfurt hamile kadına ve bebeğe olan faydaları saymakla bitmez; Anne adayının ve bebeğin bağışıklığını güçlendirir, kabızlığa şifadır, hamilelikte ödemi giderir.. daha pek çok faydası vardır.

Hamilelikte Greyfurt Tüketilebilir mi?

Greyfurt, gebelik boyunca güvenle tüketebileceğiniz meyvelerdendir. Hamilelik boyunca hem annenin hem de fetüsün genel sağlığı için annenin dengeli, meyve ve sebzelerle dolu bir beslenme programı takip etmelidir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji hamileler için yeterli miktarda C vitamini alımını tavsiye etmektedirler. Greyfurt C Vitaminin temel kaynağıdır ve ayrıca A vitamini, B5 vitamini, potasyum, liminoid, likopen ve bol miktarda lif içerir. Hamilelikte greyfurtun inanılmaz faydalarına bir göz atın:

Hamilelikte Greyfurt ve Greyfurtun Suyunun Sağlığa Faydaları

Bağışıklığı Güçlendirir

Hamilelikte hormonlardaki değişimle birlikte bağışıklık sistemi daha savunmasız ve güçsüz bir hal alır. Bebek rahimde büyüdükçe, vücudun direnci düşer ve bu yüzden de sağlığı korumak için ekstra korunma gerekebilir. Greyfurtun içerdiği yüksek orandaki C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirip hem sizi hem de rahimdeki bebeği enfeksiyondan hastalıklardan korur.

Kabızlığı Engeller

Greyfurt yüksek oranda lif içerdiği için, hamilelikte kabız için mükemmel bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Hamilelikte vücuttaki sindirim hızı yavaşladığı için kabızlık sık karşılaşılan bir problem haline gelmektedir. Kabızlığı ve bağırsak yolu sorunlarını gidermek için gebelik boyunca beslenmenize düzenli olarak greyfurtu ekleyin. Hamilelik boyunca özellikle de yazın susuz kalmamak çok önemlidir. Greyfurt meyveler arasında en çok su oranına (%90) sahip olan meyvedir ve çok fazla elektrolit içerir bu da onu hamilelikte susuz kalma ve kabız problemleri için mükemmel bir tedavi yöntemi yapar.

Ödemi Azaltır

Greyfurtun idrar söktürücü özelliği ödem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Hamilelikte hergün bir-iki bardak greyfurt suyu içmek, vücudu toksinlerden arındırır, ödemi giderir ve hamilelikte sık karşılaşılan bir sorun olan ödeme bağlı ellerde, bacaklarda şişmeyi önler.

Kalsiyum ve Folik Asit Sağlar

Greyfurt C vitamini ve folik asit gibi hamilelik süresince anne adayının ihtiyacı olan önemli besinleri içermektedir. Anne adayları için günlük tavsiye edilen C vitamini günlük 110miligramdır ve bunun 72 miligramını (ihtiyacınız olanın yaklaşık %70i) sadece bir greyfurttan alabilirsiniz. Bir greyfurt ayrıca 30miligram folik asit içerir ve bu da hamilelikte günde almanız gereken 340miligram folik asitin 10 da 1i demektir. Hamilelikte günlük kalsiyum dozu alımını atlasanız bile, greyfurtla bu açığı kapatabilirsiniz. Bir greyfurt günlük kalsiyum ihtiyacınızın %2sini karşılamaktadır. Kavun, muz, çilek ve ahududu gibi meyveler de doğumsal kusurları engelleyen bol miktarda folik asit içermektedir.

Mide Yanmasına ve Sabah Bulantısına İyi Gelir

Greyfurt, hamilelikte sık karşılaşılan bir problem olan mide yanması ve bulantıya doğal şifadır. Midedeki asidi dengeler, mide yanması ve bulantıyı önler.

Insomniye (Uykusuzluğa) İyi Gelir

Hamilelikte uykusuz geceler birçok kadın için ortak bir problemdir. Özellikle üçüncü trimesterde daha da şiddetli olarak görülür. Eğer hamilelikte uykusuzluk çekiyorsanız, yatmadan önce birkaç dilim greyfurt yemek bu duruma iyi gelecektir. Bunun sebebi, meyvenin içinde bulunan besinlerin sinirleri yatıştırıp vücudu ve beyni rahatlatarak daha kolay uykuya geçmenizi sağlayan özellikler içermektedirler.

Kolesterolü Düşürür

Hamilelikte yüksek kolesterol sorunu mu yaşıyorsunuz? Lif ve pektin içeren greyfurtun doğal damar genişletici özelliği vardır bu sayede kötü kolesterolü düşürür. Yalnız, bunun sadece tek başına bir tedavi yöntemi olarak görülmemesi gerektiğini unutmayın.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesini) Önler

Preeklamsi hamileliğin 20.haftasında görülen kan basıncının yüksek ve idrarda protein olması durumudur. Preeklamsi bebek doğmadan önce, plasentanın rahimden ayrılarak ağır kanamaya, karaciğerin yırtılmasına ve nadiren ölüme yol açabilmektedir. Eğer kontrol altına alınmazsa, ağır derecede kanamaya ve plasentanın zamanından önce rahimden boşalmasına sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda hamilelikte greyfurt tüketiminin preeklamsiyi engellediği görülmüştür. Bu muhteşem meyve içerdiği büyük oranda potasyum ve likopen sayesinde uzun vadede preeklamsiyi kontrol altına alır.

Diyabeti Önler

Hamilelikte greyfurt tüketme anne adayında diyabet oluşumu yani şeker hastalığı  riskini azaltmaktadır. Kandaki insülin dengesini düzenleyerek diğer organların işleyişini düzene koyar. Gebelik şekeri genellikle yüksek kiloyla doğan bir bebek ya da diğer doğumsal problemlerin oluşumunu tetikler. Greyfurt içerdiği az şeker oranıyla hamilelikte rahatlıkla tüketilebilir. Vücuttaki şeker ve nişasta seviyesini düşürür. Ayrıca, yemeklerden önce yarım greyfurt tüketmenin kilo kaybını sağladığı kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Greyfurt Tüketiminin Yan Etkileri

  • Her ne kadar hamilelikte greyfurt tüketimi faydalı olsa da, bilmeniz gereken bazı sınırlar vardır. Beslenme uzmanları, hipervitaminozu engellemek için gebelikte günde yarım greyfurt tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.
  • Yapılan araştırmalar göre hamilelikte çok fazla C vitamini tüketmek düşük riskini artırmaktadır. Ayrıca, böbrek veya karaciğer rahatsızlığı olan hamileler herhangi bir komplikasyon oluşumunu engellemek için aşırı greyfurt tüketiminden kaçınmalıdırlar.
  • Greyfurtu makul oranda tüketmeye özen gösterin çünkü içerdiği früktozun aşırı miktarda alımı bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
  • Ayrıca, böbrek ve gastroözofajeal reflü hastalığı olan kişiler de greyfurtun bazı yan etkileri görülebilmektedir.
  • Turunçgillere alerji geçmişi olan hamilelerde greyfurt tüketiminden uzak durmalıdırlar.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.