Hamilelikte mide bulantısı nasıl giderilir, Mide bulantısı ne zaman geçer

Hamilelikte mide bulantısı yaşayan birçok kadın hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer merak eder. Hamilelikte mide bulantısı genellikle ilk 4 ila 8 hafta içinde başlar ve 13 – 14 hafta sürer. Hamilelerin yüzde 70’i gebeliğin ilk döneminde mide bulantısı yaşarlar. Sadece gebeliğin erken belirtilerinden biri olduğu bilinmekle kalmaz, aynı zamanda ilk 3 aylık dönemde ve bazen daha uzun süre yaygın olan bir semptomdur. Peki, Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ? Hamilelikte mide bulantısı rahatsız edici bir duygu olsa da, iyi haber, size veya bebeğinize zararlı olmamasıdır ve genellikle sağlıklı bir gebeliğin göstergesi olarak algılanmaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı neden olur sebepleri

Hamilelikte mide bulantısı nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, HCG hormonunun üretimine bağlı görünmektedir. Genellikle gebelik hormonu olarak adlandırılan bu, döllenmiş yumurta uterus astarına bağlandığında vücudun üretmeye başladığı hormondur. Yine, mide bulantısına nasıl katkıda bulunduğu tam olarak bilinmiyor, ancak ikisi de aynı anda zirve yaptığı için mide bulantısı ile bir bağlantısı olduğu varsayılıyor.

 • Hamilelik sırasında mide bulantısı nedeni olarak başka teoriler de vardır.
 • Erken gebelik sırasında östrojen hormonunun yükselmesi mide bulantısına sebep olabilir.
 • Gebeliğin değişimlerine uyum sağlamaya çalışırken hassas bir mide daha da kötüleşebilir.
 • Stres veya yorgunluğun vücutta fiziksel bir reaksiyona neden olması, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer? Genellikle gebeliğin ilk dört ila sekiz haftası içinde başlar ve 13 ve 14 hafta arasında sürer. Ancak, farklı kişilerde daha önce başlayabilir ve daha uzun sürebilir. Ayrıca, her kadın ilk üç aylık dönem boyunca mide bulantısı yaşamaz. Bu sadece birkaç hafta veya ilk birkaç ay boyunca sürebilir.

Hamilelikte mide bulantısı şikayetlerinin birçoğu, hamilelikte sabah bulantıları olarak gebelik sırasında olur ve kadınların sabahları sadece bulantı yaşayacağına inanmasına neden olur. Aslında, araştırmalar, “sabah bulantısının” aslında sadece ilk saatlerde değil, tüm gün boyunca daha sık ortaya çıktığını gösteriyor.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir

Hamilelikte mide bulantısı ilaç kullanmadan günlük özenli bakım dikkat edilmesi gerken şeylerle önlenmesi mümkündür. Aşağıdaki öneriler sadece biraz rahatlamak istiyorsanız hamilelikte mide bulantısı nasıl giderilir ? Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir ? size yardımcı olacak aşağıdaki yöntemleri keşfedin.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Hamilelikte mide bulantısı nasıl giderilir?

Evde uygulanabilecek doğal Hamilelikte mide bulantısı ilacı

 • Mide bulantısını tetikleyen gıdalardan ve kokulardan uzak durun
 • Sade krakerleri yatağınıza yakın bir yerde tutarak kalkmadan önce bir iki tane yiyin. Sindirim için bir miktar bekleyin ve hazır olduğunuzda yavaşça kalkın
 • Günde üç tam öğün yemek yerine daha sık küçük öğünler yiyin
 • Yemeklerde daha az su veya sıvı için ve bunu yaparken yemek arasında için, yemekten önce veya hemen sonra içmeyin
 • Beyaz pirinç, zengin kremalı gıdalar yerine düz pişmiş patates gibi daha kuru, sade gıdalar tüketin
 • Odanızı iyi havalandırın, bu mümkün değilse, temiz hava almak için dışarı çıkın
 • Bolca dinlenin, vücudunuzu dinleyin yorgun hissettiğinizde  uzanın
 • Zencefil veya limon koklamak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca zencefilli gazoz veya limonata da aynı etkiyi oluşturabilir
 • Doktorunuzun verdiği vitaminler çok fazla demir içeriyorsa bu da  bulantıya neden olabilir. Farklı bir vitamine geçmenin mide bulantınızı hafifletip hafifletmeyeceğini doktorunuzla konuşun
 • Doktorunuza bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış B-6 vitamini takviyesi almanın iyi olup olmayacağını sorun

Hamilelikte mide bulantısı ilacı var mı? 

Birçok kadın, hamilelikte mide bulantısı ilacı olarak doğal ve evde uygulanan yöntemlerin işe yaramadığını düşünür. Belki bu bir miktar bulantınızı hafifletebilir, fakat istediğiniz kadar rahatlama sağlamıyorsa. Hamilelikte mide bulantısı tedavisi için hazırlanmış bir reçete için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl giderilir

Şiddetli bulantı ve kusma yaşıyorsanız ve yukarıdaki tedaviler yardımcı olmuyorsa, daha fazla öneri için doktorunuza başvurun. Hamilelik sırasında mide bulantısı normal olsa da, ele alınması gereken bir soruna işaret edebilir.

Hamilelikte şiddetli mide bulantısı görülen potansiyel durumlar şunlardır:

 • Hiperemez Gravidarum, hamilelik sırasında gerekli olan temel besin maddelerini kaybetmenize neden olan tıbbi bir durumdur.
 • Rahim içinde anormal bir doku büyümesi geliştiğinde ortaya çıkan Molar gebelik
Önceki

Demir Eksikliği Neden Olur Demir Eksikliği Anemisi ve Belirtileri Demir Eksikliği Tedavisi

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Sonraki

Yorum yapın