Hamilelikte Ödem Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Ödemin Bebeğe Zararları Nelerdir?

0 43

Hamilelikte Ödem Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik boyunca vücut su tutar ve bundan dolayı hamilelerin parmaklarında, bacaklarında, ayak ve ayak bileklerinde şişlikler meydana gelir. İşte bu şişliklere ödem denir. Hamilelikte vücut tarafından tutulan su miktarında artış olur. Çünkü rahimdeki bebeğin beslenebilmesi için vücut yaklaşık %40 düzeyinde daha çok kan üretmeye başlar. Kan üretiminin fazla olması saçların daha parlak görünmesini sağlasa bile, vücuda fazla gelen bu durum bir süre sonra ödem oluşumuna sebep olur. Anne adayının karnı büyüdükçe damarlara baskı yapar ve buna bağlı olarak bilhassa ayakları belirgin şekilde şişmeye başlar. Aşırı ödem, el ve ayaklarda uyuşmaya, sızlanmaya da yol açar. Gebeliğin 3. ayına girdiğinizde, yüzüğünüzün ve ayakkabılarınızın sizi sıkmaya başladığını hissedebilirsiniz.

Bebeğin ihtiyaç duyduğu maddelerin sağlanabilmesi için vücut, hamilelik süresince daha fazla kan üretir. Başka bir deyişle vücutta eskisinden %40 daha çok su tutulur. Bu suyun damarların dışına sızarak hücrelerin arasına yerleşmesi, dokularda şişlikler oluşmasıyla sonuçlanır. Kısaca gebelikte görülen ödem problemi, bebeğin gereksinimlerini karşılamak adına bünyenin vermiş olduğu bir tepkidir. Bundan dolayı ödem sıkıntısı yaşamanız normaldir ve endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Hamilelikte Ödemin Bebeğe Zararları Nelerdir?

Gebelikte yaşanan ödemin doğrudan bebeğe bir zararı yoktur. Fakat ödem ile birlikte seyreden ve farklı rahatsızlıkları işaret eden belirtiler mevcutsa, bu durum muhakkak detaylı olarak değerlendirilmelidir.

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır?

Bol su tüketimi, gebelikte meydana gelen ödemin giderilmesinde rol oynayan en mühim ve öncelikli şeylerden biridir. Su, vücuttaki şişlikleri hafifletmede ve ödemden kurtulmada son derece etkilidir. Su tüketiminin az olması, ödem oluşumuna yol açar ve ödemin şiddetli olmasına sebep olur. Zira suyun az tüketilmesi, böbreklerin normalden daha az çalışmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı günlük tüketilen su miktarı artırılmalı ve böbreklerin daha çok çalışması sağlanmalıdır. Su tüketimi tüm güne yayılmalı, her gün 1,5 veya 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Düzenli su tüketimi, hem vücuttaki ödemi yok edecek, hem de doğumun daha kolay olmasına yardım edecektir.

Ödemin tedavisinde dengeli ve yeterli beslenmenin de önemi büyüktür. Bilhassa protein içeriği yüksek besinleri tüketmek, ödemden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Öte yandan tuzlu yiyecekler de mümkün olduğunca az tüketilmeli, vücuda gereğinden fazla tuz alınmamalıdır. Aşırı tuz tüketimi ödem sorununu beraberinde getirir. Nitekim marketlerdeki işlenmiş gıdalarda ve abur-cubur ürünlerinde de tuz miktarı fazladır. Gebeliğinizin sağlıklı geçmesi adına, bu gibi yiyeceklerden kaçınmanız ve tuz içeren besinlerin tüketimini azaltmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Ödem Atmanın Diğer Yolları

 • Gebelikte meydana gelen ödem sizi iyice rahatsız etmeye başladığında, bu listedeki tavsiyeleri yerine getirerek yakınmalarınızı minimum seviyeye düşürebilirsiniz!
 • Ödem oluşumunu önlemek amacıyla yapılması gereken en önemli şeylerden biri, ayaklara fazla baskı yapmamak ve gün boyu ayakta kalmamaktır.
 • Evinizde istirahat ederken ayaklarınızı mümkün olduğu kadar yüksekte tutmanız da ödeme karşı alabileceğiniz bir diğer tedbirdir.
 • Ödem sorunuyla karşılaşmamak için, hamilelik süresince gazlı içecekler tüketmemeniz gerekir.
 • Ayakkabılarınızın rahat olmasına ve ayağınızı sıkmamasına dikkat etmeniz önemlidir.
 • Gebelikte hep sol yanınıza dönerek yatmanız doğru olur. Bu sayede ana toplar damarınızın üstündeki baskı azalacaktır.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmanız faydalıdır.
 • Elinizden geldiğince sıcak ve nemli yerlerde bulunmamanız, ödem riskini düşürecektir.
 • Hamilelikte günlük rutin egzersizleri yapmaya devam etmeniz ödeme karşı sizi koruyacaktır.
 • Bol miktarda su tüketmeye özen göstermeniz lazımdır. Günlük olarak en azından 2 litre su içmeniz çok yararlıdır.
 • Şişen kısımlara soğuk kompres uygulaması yaparsanız, ödemli bölgede biraz rahatlama olacaktır.
 • Hamile kadınlar için üretilmiş olan destek çorapları da, gebelikteki ödem ile mücadele edilmesinde destek sağlamaktadır.
 • Ayaklarınız şiştiğinde masaj yaptırarak semptomlarınızı hafifletmeniz mümkündür.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.