Lake Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

Parlak Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir

0 49

Parlak (Lake) Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Bir evin en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki mutfaktır ve bundan dolayı temizliğine daima özen gösterilmelidir. Her gün ocak yanan ve yemek pişirilen bu alanlar, kısa sürede kirlenmektedir. Bilhassa mutfak eşyalarının bulunduğu mutfak dolapları en çabuk kirlenen ürünlerden biridir. Bu alanda ise özellikle parlak mutfak dolaplarının kullanımı yaygındır. Söz konusu ürünler lake mutfak dolabı diye de adlandırılmakta olup, dikkatle temizlenmeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu makalemizde parlak mutfak dolaplarının nasıl temizleneceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Parlak (Lake) Mutfak Dolapları Temizleme Yöntemleri

Lake mutfak dolapları, çoğunlukla parlak yüzeylidirler. Bundan dolayı toz tutma riski yok denecek kadar azdır. Lake mutfak dolaplarının yüzeyinde poliüretan boya kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan poliüretan boyalar, aynı zamanda hijyeniktirler ve bu yüzden mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Lake mutfak dolapları, parlak oldukları kadar çizilmeye karşı da son derece hassastırlar. Bu nedenle lake mutfak dolabının yüzeyindeki kirleri çıkarmak için kesinlikle cif gibi ürünlerin, aşındırıcı yapıdaki temizlik kimyasallarının, ve sert maddelerin kullanılmaması gerekir. Bu ürünlerin kullanımı lake mutfak dolaplarının daha kısa ömürlü olmasına yol açacak ve parlaklığının azalmasına sebep olacaktır. Kimi zaman lake mutfak dolaplarının yüzeylerinde pütürleşme de görülebilmektedir.

Beyaz lake mutfak dolaplarının temizliğinde uygulanabilecek en doğru yöntem, mümkünse mikro fiber olan 2 adet yumuşak bez ve ılık su kullanmaktır.

Nemli bez, yüzeydeki lekeleri çıkarmakta yetersiz kaldıysa, bu durumda cam silerken kullanılan spreylerden temizleme suyunun içerisine bir miktar eklenebilir. Bu sayede yüzeydeki kirler kolaylıkla giderilebilir.

Lake mutfak dolaplarının temizliğinde uyulması gereken bir başka kural ise, temizlik biter bitmez kurulamaktır. Bu işlem de yumuşak bir bez yardımıyla gerçekleştirilmelidir. Böylece lake mutfak dolabı, parlaklığından hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Ancak yukarıdaki yöntem, parlak mutfak dolabındaki kirleri tam olarak temizleyemediyse, ketenyağı ve terebentin de kullanılabilir.

Bu ürünler hem lekeleri çıkarır hem de dolap yüzeyinin parlamasını sağlar. Bu parlaklığı daha da artırmak istiyorsanız parke cilası da kullanabilirsiniz.

Ancak yukarıda da bildirildiği gibi, lake mutfak dolabının temizliğinde ağır kimyasallar içeren ve aşındırıcı etkisi bulunan temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Parlak Mutfak Dolaplarının Temizliği İçin Kullanılmayacak Malzemeler

Kullanılacak temizlik malzemeleri doğru seçilmezse, yapılan uygulama da başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bulaşık deterjanı, cif, aşındırıcı kimyasallar, yağ çözücüler veya kir çözücüler lake mutfak dolabının temizliğinde kullanılmamalıdır. Bu ürünler ilk başta dolaplarınızı temizlese bile, zaman içinde dolaplarınızın renginde solmaya yol açacaktır. Dolabınızı temizlerken parlaklığından ödün vermek istemiyorsanız daima zararsız temizlik malzemeleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.