Hamilelikte Sol Ve Sağ Göğüs Ağrısı Memede Ağrı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Ne Zaman Başlar Olur Ne Zaman Geçer Biter

1 25.603

Hamilelik Belirtilerinde Göğüs, Göğüs Altı Ağrısı Göğüs Ucu Acıması Ne Zaman Başlar Nasıl Olur Ne Zaman Ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte göğüs ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı görülebilir. Yaygın nedenleri hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler ve göğüslerin büyümesidir. Hamilelik sırasında meme ağrısı olağandışı veya nadir değildir. Aslında gebeliğin ilk belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Gebeliğin ilk üç ayında memedeki ağrı belirgindir. Göğüsleriniz ağrılı, şişmiş ve hassastır. Bu durum gebeliğin dördüncü ila altıncı haftasında başlar. Gebeler genelde meme ağrısının ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde kaybolduğunu veya azaldığını belirtir. Bununla birlikte, bazen hamilelik boyunca olduğu da görülebilir. Meme ağrısına yol açan birçok faktör vardır. En önemli olanları aşağıda açıklanmıştır.

Gebelikte Sağ Ve Sol Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Meme Şekli ve Boyutunda Değişiklik

Memenin ana işlevi, bebeği doğumdan sonra beslemektir. Vücut göğüsleri yavaş yavaş doğuma hazırlar. Hamilelik sırasında süt kanalları ve süt üreten hücreler meydana gelir. Bu durum, memelerin büyümesine neden olur. Daha fazla yağ tabakası göğüslerin altında büyümeye başlar. Bu, göğüslerin hem şeklini hem de boyutunu değiştirir. Göğüsler, annelik ilk üç ayında neredeyse bir kase büyüklüğünde büyümeye devam eder ve bu da ağrıya neden olur.

Göğüslerde Sızıntı

Pek çok gebe, ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde göğüste sızıntı sorunu yaşar. Bu durum, göğüslerinizin ilk anne sütü olan kolostrum denilen bir sıvı üretmeye başladığı için olur. Kolostrum, memeleriniz süt üretmeye başlamadan önce ilk birkaç gün içinde yeni doğanlara besin sağlayan sıvıdır. Bu, hamileliğin sonraki aşamalarında meme ağrısının ana nedenidir. Bu soruna en etkili çözüm, ped kullanılmasıdır.

Hormonal Dengesizlik

Vücudunuz gebeliğin çeşitli aşamalarından geçmeye hazırlandığında, hormonal seviyeler de oldukça sık değişir. Östrojen seviyesindeki dengesizlik genellikle göğüs ağrısına yol açar.

İkinci üç aylık dönemde süt üretimi ve depolamaya hazırlanırken süt bezlerinin ve göğüslerin büyüklüğü artmaya devam eder. Aşırı yağ birikimi de meme büyüklüğünde artışa neden olur. İkinci üç aylık dönemde meme uçları yumuşar. Genişleyen göğsünüz, hamileliğin ikinci üç aylık döneminde ağrıya neden olmaya devam eder.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Göğüslerinizi destekleyen bir sütyen giyin. Sütyen giymemek, gebelikte ağrıyı daha da arttırır.
 • Bol su tüketin. Bu, vücudunuzun fazla sıvıları temizlemesine yardımcı eder. Gebelerde göğüs ağrısı için evde yapılabilecek en kolay ve yaygın iş de su tüketimini arttırmaktadır. Su birikmesi göğüslerde ağrıyı arttırır. Gün içerisinde yeterli miktarda tüketilen su, fazla sıvıyı ve hormonları doğal yoldan temizlemeye yardımcı olur.
 • Kendinizi fiziksel olarak aktif tutun. Günde yaklaşık 20-25 dakika yürüyüş yapın. Birkaç hafif ev işi de yapabilirsiniz.
 • Kadın doğum uzmanından ağrı kesici tavsiyesi alın. Kendi kendinize ilaç almaktan kaçının.
 • Göğüslere uygulayabileceğiniz sıcak su torbası veya buz torbası rahatlamaya yardım eder. İkisini de deneyin ve size en uygun olanı seçin.

Lahana

Göğsünüze lahana sarmanın da yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi olur ve şiddetli göğüs ağrısını yatıştırır. Lahana yapraklarını ayırıp 3-5 dakika kaynattıktan sonra göğsünüze sarabilirsiniz. Tek bir yaprak alın ve göğsünüze sarın. Ağrıyı rahatlatmak için bunu günde iki kez tekrarlayın.

Buz Torbası

 • Meme ağrısından kurtulmak için buz torbası da kullanabilirsiniz. Soğuk hava, şişliği ve ağrıyı azaltır.
 • Bir plastik torbaya birkaç buz küpü yerleştirin ve bir bezle sarın.
 • Bu buz torbasını her bir göğsünüze yaklaşık 10 dakika boyunca uygulayın.
 • Kendinizi daha iyi hissedene kadar günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Şişliği ve ağrıyı azaltmak için sıcak bir kompres veya alternatif sıcak ve soğuk kompresler de kullanabilirsiniz.

Not: Göğsünüze doğrudan buz uygulamayın.

Hint yağı

Hint yağı, göğüs ağrısını rahatlatmaya yardımcı olan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan risinoleik asit içerir. Aynı zamanda kan dolaşımını artırır, böylece besinler hücreye ulaşır, atık maddeler ve enflamatuar faktörler vücuttan uzaklaştırılır.

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı hint yağı karıştırın.
 • Bu karışımı göğsünüzün her yerine masaj yapmak için kullanın.

Tuz Tüketimini Azaltın

Artan tuz tüketimi, göğüste ağrı ve şişliğe sebep olabilecek su tutulmasına neden olur. Tuz tüketimini azaltarak göğüslerinizdeki ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz.

Magnezyum Gıdalar

Magnezyum, adet sırasında hassasiyet ve ağrı gibi göğüs sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek önemli bir günlük besindir. Göğüslerde ağrı ve şişliğe sebep olan su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur.

Koyu yapraklı yeşillikler, kabuklu yemişler, tohumlar, soya fasulyesi, avokado, muz ve bitter çikolata gibi magnezyum açısından zengin yiyecekler yiyin.

Ilık Su İle Banyo Yapın

Sıcak-ılık arası su, göğüslerdeki ağrı ve tahrişi hafifletir. Sıcak duşun altında durmak, üzerine düşen suyun gücü nedeniyle göğüsteki ağrıyı artırabilir. Bunun yerine, küvetini ılık suyla doldurabilir ve içine girerek ağrının giderilmesini kolaylaştırabilirsiniz. Şiddetli göğüs ağrısı ılık su banyosu ile giderilebilir.

1 yorum
 1. Anonim diyor

  Merhaba beklenen adet tarhim olan 13 haziran ama olduğum tarih 10 haziran olup ve normalde 6 7 gün süren adetim 3 gün sürdü ve normalinden azdı 3 kere evde gebelik testi yaptım cikmadi bu yasadiklarimin sebebi hamilelik olabilirmi sizce kan testi yaptirmalimiyim?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.