Hamillelikte Karnın Sağ Tarafında Ağrı Artı Ve Tedavisi

Hamilelikte Sağ Tarafta Sağ Boşlukta Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer?

0 23.686

Hamileyim Sağ Tarafım Ağrıyor

Hamilelikte sağ tarafta ağrı, sık görülen bir durumdur. Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar, rahimdeki değişiklikler ve kas ağrıları, sağ yan gebelik ağrısının zararsız nedenleri olabilir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde sağ yan gebelik ağrısının bazı yaygın nedenleri ise yuvarlak bağ ağrısı, Braxton-Hicks kasılmaları veya hormonal değişiklikler olabilir. Hamileler ayrıca hem alt karın ağrısı hem de bel ağrısına neden olabilen, kabızlık ve mide ekşimesi gibi daha fazla gastrointestinal sorunlardan muzdariptir.

Hamilelikte Sağ Tarafta, Karnın Sağ Alt Ve Üst Tarafında Ağrı Nedenleri

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sırasında belirli hormonlarda artışlar sağ tarafta ve pelvik bölgesinde gebelik ağrılarına yol açabilir. Hamilelik sırasında, vücudunuz relaksin denilen hormondan daha fazla üretir. Amerikan Doğum ve Jinekoloji Dergisi’ne göre, relaksin pelvis bölgesini etkiler ve gebelerde pelvik ve bel ağrısının önde gelen nedenlerinden biri olabilir.

Dış Gebelik

Gebeliğin erken evrelerinde karnın sağ tarafında ağrı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Dış gebelikler iç kanamaya neden olabilen ciddi komplikasyonlardır. WebMD’deki Dr. Traci Johnson, dış gebeliklerin, döllenmiş bir yumurtanın, rahmin içinden ziyade fallop tüpüne tutunduğu zaman meydana geldiğini söyler. Ancak, fetüsün rahmin dışında büyümesi imkansızdır. Dr.Johnson, dış gebeliğin ilk belirtilerinin, hafif vajinal kanama ve pelvik ağrı ya da sancı olduğunu bildiriyor. Genellikle karın bölgesinde meydana gelen gebelik ağrısı bir tarafta hissedilir. Yani, eğer fetüs sağ fallop tüpünüzde büyüyorsa, sağ tarafta keskin ağrıları hissedilir. Diğer belirtiler mide bulantısı ve kusma, halsizlik ve omzunuza ya da rektuma yayılan ağrıdır.

Kabızlık

Kabızlık, gebe kadınları etkileyen ve hamilelik sırasında sağ yan karın ağrısına neden olabilen başka bir durumdur. Kanada Aile Hekimi Dergisi’ne göre, hormonal değişiklikler, bağırsaklara baskı yaparak rahim ve bağırsak hareketlerindeki değişiklikler kabızlığa neden olabilir. Gebe olan kadınların yaklaşık % 40’ı kabızlıktan muzdariptir.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Preeklampsi, ikinci veya üçüncü üç aylık dönemde ortaya çıkan sağ yan gebelik ağrısının ciddi bir nedenidir. Preeklampsi, yüksek tansiyon nedeniyle karaciğer veya böbreklere verilen hasarın neden olduğu ciddi bir tıbbi durumdur. Mayo Clinic’ten doktorlara göre preeklampsi genellikle sağ tarafta üst karın ağrısına neden olur. Diğer belirtiler idrarınızdaki aşırı protein, kanda düşük trombosit seviyesi, şiddetli baş ağrıları ve bulantı ve kusmadır. Preeklampsi sizin ve bebeğinizin hayatını tehdit edebilir, bu nedenle tıbbi yardım almanız şarttır. Yüksek tansiyon, kaburgalarınız altında şiddetli karın ağrıları ve bulanık görme belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Yüzünüzde ve ellerinizde şişlik de fark görülebilir.

Apandisit

Apandisit, hamileliğinizde de sağ alt karın bölgesindeki ağrılara neden olabilir. Apandisit belirtileri genellikle sağ karın alt karın bölgesine yayılmadan önce göbek çevresinde ağrı olarak başlar. Bununla birlikte, bazen, rahmin pozisyonu apandisin yerini etkileyebilir ve karın bölgenizdeki diğer yerlerde ağrıları olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları da hamilelik sırasında karnın sağ tarafında ağrıya sebep olabilir. Sağınızda veya sol tarafta karın ağrısı varsa ve idrara çıkmadığınızda yanma hissi varsa, bu durum idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir. WebMD’den Dr. Melinda Ratini rahimdeki değişikliklerin gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riskini artırdığını söyler. İdrar yolunuzdaki bakteriyel bir enfeksiyon karnınızda kramplara neden olabilir. İdrarınızda tuhaf bir renk ve kokuya ya da idrara çıkmadığınızda yanma hissine neden olabilir. Gebelik komplikasyonlarını önlemek için mümkün olduğunca erken bir idrar yolu enfeksiyonu tedavisi önemlidir.

Mide Yanması

Mide yanması, sağ üst karın ağrılarının ve göğüs ağrısının gebeliğin sonuna doğru görülen yaygın bir nedenidir. EMedicineHealth’ten Dr. Charles Patrick Davis’e göre, hamile kadınların yaklaşık % 50’si ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde mide yanması semptomlarından muzdariptir. Bu durum, hamilelik hormonlarının mide asidinin geçişine izin veren yemek borusu ve mide arasında bulunan valfin gevşemesi nedeniyle gerçekleşir. Sonuçta göğüste ağrılı bir yanma hissi olabilir. Hamilelik sırasında mide yanmasından kaynaklanan rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olmak için, Mayo Kliniği’nden doktorlar gün boyunca sık sık ama az yemek yemeyi tavsiye eder. Ayrıca asitli ve baharatlı yiyeceklerden de kaçınmalısınız.

Mide yanmasından kurtulmanın bir yolu doğal olarak karbonatlı su içmektir. Bu, özofagusunuzdaki asidi nötralize etmeye ve gebelikte mide yanmasının neden olduğu ağrılı rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur. Ancak, Dr. Charles Patrick Davis hamilelik sırasında mide yanması için evde herhangi bir yöntem kullanmadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerektiğini söyler.

Yuvarlak Bağ

İkinci veya üçüncü üç aylık dönemdeki kısa, şiddetli sağ yan ağrıları, rahim gerilmenizi destekleyen yuvarlak bağlardan kaynaklanabilir. Bağlar rahmi yerinde tutar ve hamilelik sırasında destekler. Rahim uzanıp büyürken, yuvarlak bağlar pelvisteki sinir liflerini çekebilir.

Hamilelikte Sağ Yan Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ yan ağrılarının çoğu, sağlıklı bir gebelikle ilişkili olup, sıcak su torbası kullanılarak tedavi edilebilir. WebMD’deki Dr. Trina Pagano’ya göre, sıcak su torbası karnınızdaki hamilelik ağrılarını hafifletmek, sırtınızı rahatlatmak ve kramplardan kurtulmak için iyi bir çözümdür. Hafif ağrılardan hızlı kurtulmak için sıcak su torbasını günde 3-4 kez uygulayın.

Hamilelikte Sağ Yan Ağrısı İçin Doktora Ne Zaman Görünmeli?

  • Bazen şiddetli karın ağrısı ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilir. Hamilelik komplikasyonları genellikle şiddetli ve yoğun ağrılar ya da sürekli ve donuk olmayan ağrılar ile sonuçlanır.
  • WebMD’deki Dr. Sarah Marshall’a göre, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız:
  • Görme sorunları ve ellerinizin, ayaklarınızın veya yüzünüzün ani şişmesiyle birlikte şiddetli baş ağrıları.
  • Abdominal ağrılar veya vajinal kanamayla birlikte kramplar.
  • Kötü görünümlü bir renge sahip vajinal akıntı veya akıntıda artış.
  • Kesilmeyen pelvik ağrı.
  • Üşüme ve kusma ile birlikte veya ateşsiz bulantı ve kusma hissi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.