Hurma Doğumu Kolaylaştırır mı Hamilelikte Hurma Düşüğe Sebep Olurmu

Hamilelikte Hurma Yemek Ve Hamile Kadına, Anne Adayına Faydaları

0 2.575

Hamilelikte Beslenme

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamileyken günde normalden yaklaşık olarak 300 kalori fazla almanız gerekmektedir. Bu kalori alımı için, besin değeri düşük yüksek kalorili ve şekerli besinler yerine sağlıklı ve besin değeri yüksek besinler tüketmelisiniz. Hurma içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller yönüyle gebelikte tüketmeniz gereken kalori bakımından en ideal besinlerdendir. Hamilelikte en çok ihtiyaç duyulan besinler hurmanın içinde bulunan folik asit, kalsiyum ve demirdir.

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları

Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlık hamilelikte en sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Hurmanın kabızlık giderici meyvelerden biri olduğu bilinir. Bunun sebebi, hurmanın bağırsak hareketlerini hızlandırarak bağırsak yolundan besin geçişini kolaylaştıran bir lif kaynağı olmasıdır.

Bu sebeple, hurma gebelikte kabızlığın giderilmesinde ve önlenmesinde etkili rol oynar. Kabızlığa iyi geldiği için gebelikte hurmayı direkt olarak yiyebilirsiniz. Ya da, akşamdan ılık bir suyun içine hurmayı atıp sabah kalktığınızda suyunu içebilir, ardından hurmayı tüketebilirsiniz. Hurmanın kabızlıkla mücadelesi hakkında gücüne hayran olacaksınız!

Kemikleri Güçlendirir

İçerdiği selenyum, bakır, magnezyum ve manganez sayesinde hurma hem sizin hem de anne karnındaki bebeğin kemiklerini güçlendirir. Vücuda fazladan kilo binmesi ve vücut duruş şeklinin değişmesinden dolayı hamile kadınlarda kemiklerde ağrı, halsizlik gibi sorunlar sık yaşanır.  Bu durumda bütün anne adaylarının güçlü kemiklere sahip olması gerekir. Güçlü kemiklere sahip olabilmek için de hurma gibi besinlerle yeterli miktarda beslenerek kemiklerini güçlendirmeleri şarttır.

Kansızlığı Tedavi Eder

Kemikleri güçlendirmek dışında, hurmadaki mineraller hamile kadınlarda oluşan anemi rahatsızlığına yani kansızlığa da iyi gelmektedir. Hamilelik boyunca hurma tüketmek, kan oranınızı artırıp kansızlık belirtilerinden olan halsizlik, soluk beniz, kalp çarpıntısı gibi problemleri önler.

Enerjinizi Artırır

Hurma da ana bileşeni karbonhidrat olan bol miktarda şeker bulunur. Bu sayede hamile kadınlar için mükemmel bir atıştırmalık olabilirler. Hamilelikte hurma tüketiminin en önemli faydalarından birisi de enerjiyi artırmasıdır. İçerdiği yüksek orandaki doğal şeker miktarıyla, kan şekeri dengesini bozmadan bol miktarda enerji verir.

Kan Basıncını Düzenler, Yüksek Tansiyonu Önler

Su ve tuz dengesini etkin bir şekilde sağlayan potasyum hurmanın içerdiği önemli elektrolitlerden birisidir. Bu sebeple, hamilelikte hurma tüketimi kan basıncı dengesini ayarlamaya yardımcı olur.

Kas Sağlığını Destekler

Hurma doğumu kolaylaştırmakta da önemli rol oynar. Kas sağlığı anne adayları çok önemlidir çünkü kolay doğum yapmak için güçlü kaslara sahip olmak gerekmektedir. Hamilelikte hurma tüketiminin bir diğer önemli faydalarından birinin de magnezyum ihtiyacını karşılamak olduğunu unutmayın. Magnezyum kadınların kas sağlığının desteklenmesinde büyük rol oynar.

Bebek İçin Çok Faydalıdır

Hurma hamile kadınların folik asit ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar. Doğmamış bebeğin ya da fetüsün gelişimini tamamlamış bir omurilik ile dünyaya gelmesi için folik asit çok önemlidir. Yeterli miktarda folik asit alımı bebeğin sinir yolu hastalıklarıyla doğmasını da engellemektedir. Bu yüzden, atıştırmalık hurmalar sadece anneyi değil fetüsü de beslemektedir.

İyi Bir Kan Akışı Sağlar

İçerdiği mineraller sayesinde hamilelik süresince sağladığı birçok yarar dışında, hamile kadınların K vitamini ihtiyacını da giderir. K Vitamini, iyi bir kan akışının sağlanmasında ve kemik yapısının oluşumunda büyük rol oynar.

Doğumu Kolaylaştırır

Ebelik ve Üreme Sağlığı Gazetesinde yayınlanan 2014 yılında yapılmış bir çalışmaya göre, doğumdan 4 hafta önce günde 6 hurma tüketmek annenin daha kolay, sağlıklı ve kısa süren bir doğum süreci geçirmesini sağlamaktadır. Doğum sürecinin başarısının artmasını da sağlayacaktır. Bunun sebebi, hurma tüketiminin servikal olgunlaşmayı ve rahim kasılmalarını harekete geçirmesidir.

Doğum Sonrası Kanamayı Azaltır

Hamile kadınlar doğumdan sonra kanama geçirmeye meyillidirler. Doğum sonrası kanamanın etkilerinden kaçınmak için, hamilelerin lif ihtiyaçlarını yeterince karşılayarak kabızlığı engellemeleri gerekmektedir. Peki ya doğum sonrası hemoroidi? Lifli besinler tüketmenin dışında, hurma da içerdiği oksitosin maddelerle doğum sonrası kanamanın engellenmesini sağlamaktadır.

Tam İlmihal Se`âdet-i Ebediyye kitabında buyruldu ki;.

Peygamberlerden biri “aleyhimüsselâm” za’îflikden şikâyet etmişdi. Vahy gelip, (Et yi ve süt iç!) buyuruldu. Bir zemânın mü’minleri, çocuklarının çirkin olduğundan Peygamberlerine “sallallahü teâlâ aleyhim ve sellem” şikâyet etmişdi. Vahy gelip, (Ümmetine söyle, çocuğu olacak kadınlar, ayva yisin!) buyuruldu. Hâmile iken ayva, çocuk olunca hurma yirlerdi.

Hamilelikte Hurma Tüketiminin Faydalarını Görebilmek İçin Tavsiyeler

Bazı araştırmalar kolay doğum için, hamilelerin doğumdan yaklaşık 4 hafta önce hurma tüketimine başlaması gerektiğini göstermektedir. Bunun 36.haftadan itibaren olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, hamilelikte hurma tüketiminin faydalarını görebilmek için günde 6 tane hurma tüketimi önerilmektedir.  Araştırmaların önerilerine rağmen, anne adayları tabii de hamileliğin daha erken safhalarında da hurma tüketebilirler. Eğer annenin kan şekeri yüksek ise, tavsiye için bir doktorla görüşmeniz önerilir.

Sual: 16 haftalık hamileyim.gebelikte hurma yemek düşüğe neden olur mu, son ay mı yenmesi gerekir?

CEVAP

Kadın doğum uzmanı Jinekolog Uzm.Dr. Erkut Harmancılar’ın cevabı: (Hurma çok faydalı bir gıdadır ve gebeliğe herhangi bir zararı yoktur...Cahil tıp mensuplarının ortaya attığı hurafelerden birisi de hamilelikte hurmanın zararlı olmasıdır..yok oksitosin içerirmiş de sancı başlatırmış da…tıp hurafelerinden biri işte.. İtibar etmemelidir.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.