İkiz Gebelik Bebek Kaçıncı Haftada Belli Olur Tüp Bebekte İkiz Belirtileri

İkiz Gebelik İkiz Bebek Belirtileri Nelerdir İkiz Bebek Nasıl Anlaşılır?

0 3.669

İkiz Gebelik Belirtileri

Hem normal hamilelikte hem de ikiz bebeğin hamileliğindeki belirtiler aşağı yukarı benzerlik gösterir. Aşağıda ikiz bebeklere hamile olmanın yol açtığı belirtileri açıklayacağız.

İkiz bebekler genelde genetiktir, genetik olmadıkça ikiz bebek sahibi olmak çoğu zaman olağandışıdır. İkiz bebek sahibi olma şansı kısırlık tedavisi geçiren insanlar için tüp bebek yaptıranlar için daha yüksektir. 35 yaş üstü bayanlarda ikiz çocuk sahibi olma ile daha sık karşılaşılır. Ancak, bazı durumlarda ikiz bebekler, hiçbir neden olmadan gerçekleşir.

İkiz gebelik, ikiz bebek sahibi olup olmayacağınız 6. Haftada belli olur.

Kimler İkiz Bebek Sahibi Olabilir? İkiz Bebek Şansını Artıran Faktörler

  • Tüp bebek tedavisi görenlerde
  • 30 yaş üstündeki bayanlarda,
  • Menopoz öncesi hamileliklerde daha çok görülür,
  • Ortalamadan daha uzun bayanlarda, ortalamadan daha kısa olan bayanlardan ikiz bebek olma şansı yüksektir,
  • Vücut kitle endeksi 25’in üstünde olan bayanlarda, yani şişman kadınlarda
  • Geçmişinde zaten ikiz bebeği olmuş ya da biyolojik ailesinde ikiz bebeği bulunan kadınlarda,
  • Afrika-Amerika soyundan geliyorsanız,
  • Önceden ikiz bebeğe hamile kalmış bayanlarda görülür.

İkiz Bebeğin İlk Belirtileri

İştahınız Arttıysa: İkiz bebeği olacak kadınlarda özellikle hamileliğin altıncı ayında iştah artması yaşanabilir. Bu tarz hamileliklerde vücudun besin ve enerji ihtiyacı artar. Bu yüzden tek çocuk taşıyan anneden 1,5 kat kadar daha fazla kalori tüketirsiniz. Fakat daha çok yememeye dikkat etmelisiniz ve vücudunun ne söylediğini dinleyerek yemelisiniz.

Sık Sık İdrara Çıkma: Hamilelik boyunca yaşanılan bir diğer ikiz bebek belirtisi ise sık sık idrara çıkmaktır. İkiz bebeği olacak bayanlarda normal olarak rahim daha çok genişler ve mesaneye baskı uygular. Bu idrarı tutma yeteneğini azaltır ve idrara çıkma sıklığını arttırır.

Kilo Artması: Kilo alımı hamileliğin en yaygın belirtileri arasında olsa da ikiz çocuğu olacak kadınlar tek çocuğu olacak kadınlardan daha fazla kilo alır. Çalışmalar ikiz bebeği olan kadınların diğer kadınlardan yaklaşık 5 kg daha ağır olduğunu gösterir.

Yoğun Sabah Bulantısı: Çalışmalar, ikiz bebeğe hamile olan bayanların tek çocuğa hamile olan bayanlarla kıyaslatıldığında daha çok sabah bulantısı, kusma ve mide bulantısı olduğunu göstermektedir. Bu durum hamile olduğunuzu gösteren belirti olsa da daha detaylı inceleme için doktorunuza danışmalısınız.

Aşırı Yorgunluk: Aşırı yorgun olmak, ikiz çocuğu taşımak tek çocuğa kıyasla vücudun daha çok çalışmasını gerektireceğinden daha çok gözlemlenir. Bu aşırı yorgunluğunun nedenini açıklar.

HCG’nin Yüksek Olması: HCG’nin yüksek olması, hamileliğin kesin kanıtıdır. Gonadotropin hamilelik boyunca salgılanan bir hormondur. Bir kadının ikiz bebeği olacaksa, tek çocuğu olacak anneden daha fazla HCG hormonu üretilmesi bunu göstermektedir. Hamilelik testiyle bu durum belirlenebilir.

Karın Büyümesi: Hamile olunduğu zaman, kadının karnı ya da alt karnı belli bir oranda büyür. Fakat ikizleri olacak kadının karnı tek çocuğu olacak kadınlara göre daha çok büyüktür. Bu ikiz bebeğin olacağının göstergesi olabilir.

Ruh halindeki ani değişimler de ikiz bebeği olacak bayanlarda daha çok hormon üretildiğinden daha çok yaşanılır.

Bazı doktorlar hamileliğin ilk aşamasında ultrasonla iki kalp atımını belirleyebilir. İki kalp atımı ikiz bebeğin olacağının belirtilerinden birisidir.

Bebeğin Hareketleri: Rahimde bebeğin hareketleri ikiz bebeğin olup olmadığını gösterebilir. Birçok tıbbi profesörlerce bu konu tartışılsa da ikiz bebeği olan bazı kadınlar hamilelik sürecinde rahimdeki bebeklerin hareket hissi kaç tane olduklarını söylediklerini iddia ederler.

İkiz bebeği olan bazı kadınlar da varisli damarlar ve ödem görülebilir.

Bu belirtilerin yanında, mide ekşimesi, aşırı kalp hassaslığı, burun kanaması ve alınganlık, yorgunluk da ikiz bebeği olma belirtilerinden bazılarıdır. Ancak, bu belirtilere güvenmek yerine kesin olmak için, HCG seviyelerini ve bebeğin kalp ritimlerini izleyecek, çeşitli hamilelik testi uygulayacak doktora başvurmak daha iyidir ve böylece bir ya da daha fazla bebeğin olup olmayacağını kesinleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.