Peniste Erkeklik Organında Sivilce Çıkması Penisimde Sivilce Çıktı

Peniste Taşakta Testiste Kasıklarda Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer?

9 38.203

Sivilce Nedir

Sivilceler insan vücudunun her yerinde oluşabilecek bir sorundur. Bunlar, genellikle enfekiyon ya da ciltteki kıl foliküllerinin iltihaplanması sonucu oluşan içi sıvı dolu kabarcıklardır. Bazen kadınlarda göğüs, erkeklerde penis gibi kapalı alanda bulunan bölgelerde de görülebilir. Penisteki sivilce yalnız enfeksiyondan kaynaklanmaz, ancak birey, korunmasız cinsel ilişkiye girdiyse bu yolla buluşan bir hastalık gibi çok ciddi birşeyin belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalığın dışında, peniste sivilcenin oluşması için pek çok değişik neden bulunmaktadır. Bu makale bunun yaygın nedenlerini iyice açıklamaktadır.

Penis sivilceleri, küçük şişlikler halinde oluşur ve insanlar arasında korku ve endişe oluşturur, ancak çoğu durumda endişe etmek için büyük bir neden yoktur. Penis sivilcelerinin oluşmasının genel belirtileri, inci büyüklüğünde oluşan sivilceler ve lekelerdir. Frengi, uçuk ya da genital siğil gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar peniste sivilceye benzeyen küçük şişkinliklere neden olabilir. Molluskum kontagiozum virüsü peniste küçük şişliklerin oluşumuna neden olan kısmen görülen alışılmamış bir durumdur.

Pek çok sivilce raporlarında genellikle peniste oluşan inci büyüklüğündeki kabarcıklar neden yer almaktadır. Bunlar genellikle penisin baş çevresinde daire biçiminde oluşan küçük şişliklerdir ve bir dizi inciyi andırır. Bunlara ilişkin çok önemli sağlık riskleri yokken, bazı erkekler bu utanç durumunu ortadan kaldırmak için doktora başvurmayı tercih ederler.

Penis Üstünde Neden Sivilce Oluşur?

Bazı yaygın nedenler:

Bakteri Enfeksiyonu: Bu genellikle erkeklerde genital bölge temizliğine dikkat etmediklerinden meydana gelir. Günlük banyo yaparken suyla ve sabunla o bölgelerin iyi bir şekilde yıkanmamasından kaynaklanabilir. Bu bölge, terlemesiyle birlikte günlük iç çamaşırlarının bir kısmıyla kaplanır ve özellikle iç çamaşırlar yıkanmadığında ve o bölgenin hijyen temizliği yapılmadığında, mikroplar oluşur. Bunun sonucunda da penis bölgesinde tek ya da birden fazla sivilce oluşabilir.

Jilet Tahrişi: Bu durum penis üstündeki sivilcelerin nedenlerinden biridir. Tıraş olurken sık sık cilt tahriş olunur, ardından iltihaplanır ve sonucunda penisteki sivilce oluşur. Bu sivilce tipleri genelde genital bölgenin tıraş edilmesiyle oluşur.

Kıl Kökü İltihabı: Bu, diğer bir nedendir. Bu durum, penis çevresindeki kıl köklerinin iltihaplanmasıyla meydana gelir.

Lekeler, yağ bezlerinin aşırı büyümesiyle ya da kan hücrelerinin iltihaplanması ile oluşmaktadır ve genellikle penis ucunda küçük şişliklere neden olmaktadır. Bunlar bulaşıcı ya da geçici değildir ve etkilenen insanda ya da herhangi cinsel partnerinde herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bu durumun herhangi standart bir tedavisi yoktur ve bu şişlikler etkilenen erkeğin hayatı boyunca gelip gidebilir.

Hirsutoid Papillomlar: Peniste sivilce oluşumuna neden olan diğer bir nedendir. Aslında, hirsutoid papillomlar bir hastalık durumu değildir, fakat sadece anatomik bir vasyasyon olup, penis başının üzerinde küçük şişlik veya sivilce benzeri bir yapı artışı olabilir. Bu anatomik değişim tamamıyla iyi huylu, zararsızdır ve penisin yapısında ve işlevinde herhangi bir probleme neden olmaz. Bazı insanlar bunu cinsel yolla buluşan hastalıklarla karıştırabilir, fakat durum böyle değildir ve zamanla kendiliğinden kaybolan normal bir büyümedir.

Stafilokok Enfeksiyonu: Stafilokoklar insan vücudunun yaklaşık yüzde 30’unda bulunan bir bakteridir. İnsan vücudunda diğer bölgelerinde enfeksiyon gibi oldukça yaygın görülürken, genital bölgelerde oluşması oldukça nadirdir.

Stafilokok enfeksiyona genelde genital bölgenin tıraş edilmesi sırasında meydana gelen kesilmeler ya da sıyırmalar neden olmaktadır. Bakteri bu noktalardan insan vücuduna sızar ve sonucunda peniste sivilce oluşumuna neden olur.

Bu enfeksiyonlar oldukça bulaşıcıdır ve etkilenen birey bazı ciddi sağlık problemlerine neden olan bu enfeksiyonun hızlı yayılmasını önlemek için uygun antibiyotikler kullanarak tedavi edilebilir.

Kanser ve Penisteki Sivilce

Penis kanseri oldukça nadirdir. Belirtiler göstermeye başladığında, penis ucunda şişlik gibi küçük sivilce görülebilir. Bu ağrılı şişlikler rahatsızlık kaynağı olabilir ve büyümeye devam edecektir. Yaygın olarak penisin ucunda görülmektedir. Penis kanserinin belirtileri şunları içermektedir: Penisteki kızarıklıklar velvetik ya da kırmızı, üstünde büyüyen mavimsi kahverengi, kokulu, genital bölgenin üzerinde ağrılı ya da büyük çıban gibi görünümlerde olup, cilt rengine göre değişiklik göstermektedir. 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık: Bunlar başka yaygın nedenlerden birisidir. Partneriyle korunmadan cinsel ilşkiye giren bireylerde görülür ve sonucunda sivilce oluşumuna neden olur. Genital uçuklar peniste sivilce oluşumuna neden olan en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır.

Peniste Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilmelidir.

Penisdeki Sivilceden Kurtulma Tedavileri

Peniste sivilce oluşumuna herhangi bir şey neden olabilir, fakat yapılmaması gereken tek şey, enfeksiyon yayılmasına neden olabilen ve daha da kötü olmasına yol açabilecek sivilceyi sıkmak ya da patlatmaktır. Problemin altından yatan nedene göre doktor uygun ilaç verecektir. Birçok tedavi antibiyotikler, antiviraller ve antifungallar içermektedir.

Peniste sivilce olmasına neden olabilecek nedenlerden birisi iç çamaşırıdır. Eğer dar, sıkı iç çamaşırı giyiyorsanız, bu daha çok terlemenize neden olur ve penis çevresinde daha çok sivilce oluşmasına neden olur. Gevşek ya da nefes alabilen pamuklu iç çamaşır giymeye özen gösterin ve böylece bu alanın kuru olmasını sağlayacaktır.

9 Yorumlar
 1. Arslan diyor

  Hocam bende menü akıntısı vardı antibiyotik kullandim ama alarji yaptı penis sutopladı ve yaraya dönüştü ve kızarıklık deride incelme var menü akıntısıda devam ediyor ayrıyetten aşırı terleme var ne yapmalıyım

  1. SelmaSultan diyor

   Üroloji doktoruna gidin efendim.

 2. Can diyor

  Hocam
  Bende penisimde ve tessimde sivilce var hangi bölüme gitmem lazım

  1. SelmaSultan diyor

   Cildiye doktoruna gitmelisiniz efendim

 3. Ergun karsli diyor

  Hocam saygilar penisim orta kisminda ufak yara olustu
  Prezarvitten olabilirmi
  Ben kendi biokardin ve hameten kerm ile tedavi etmeye calisiyorum ne onerirsiniz
  Cilditeyemi yoksa urolojiyemi gideyeyim

 4. Ferdi diyor

  Penisimde sivilce ve kaşıntı var ve bu beni çok rahatsız ediyor medoloji doktoruna baş vurdum ama 10 eylüle kadar randevu vermiyorlar ne yapmaliyim

 5. mehmet diyor

  penisilin dip alt kısmında tasaklarımın üst orta hafif bir şişkinlinlik belirdi ve dokundummu çok acayip ağrı ve acı oluşuyor hangi doktora gitmem gerek

 6. Emir ihsanoqlu diyor

  Merhaba Hocam Cinsel yoldan penisimde Sivilce Oldu Sanırım Ne yapmalym.

 7. Can diyor

  Hocam iki gundur penisim de kucuk sivilceler cikmaya basladi ve cok asiri derecede kasiniyor hangi doktora gitmeliyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.