Kafanın Sağ Tarafının Uyuşması Sersemlik Başın Sol Tarafında Uyuşma

Kafada Uyuşma Baş Uyuşması Neden Olur Nasıl Geçer?

Medical office - middle-aged male doctor greeting patient, shaking hands.
0 32.134

Başın Sağ Ve Sol Tarafında Uyuşma Nedenleri Ve Tedavisi

Başta uyuşma, stres, MS hastalığı, sinirlerde tahriş tahrişi ve felç  gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ayrıca, herpes virüsü, beyin tümörü ve diğer nörolojik bozukluklar başın uyuşmasına neden olabilir. Bu durum aynı zamanda baş parestezi olarak da adlandırılır. Başta hislerde azalma, karıncalanma veya iğne batma hissi olarak belirti de verebilir.

Başta uyuşma, özellikle boyun ve üst sırt bölgesinde sinir tahrişi veya sıkışmış bir sinir sonucu olabilir. Ayrıca, anksiyete ve boyun, omuz ve üst sırt bölgesindeki kas problemlerinden de bu durum meydana gelebilir. Bununla birlikte, bazen, başta uyuşma, yukarıda sayılanlardan çok ciddi bir durumun göstergesi olabilir.

Kafada Uyuşma, Başın Sağ Ve Sol Tarafında Uyuşma Neden Olur?

Stres ve Anksiyete

Başta uyuşma anksiyete ve stres belirtisi olabilir. Stres, bedeni farklı şekillerde etkileyebilir. Kasların ve sinirlerin sıkışmasına veya aşırı uyarılmasına neden olabilir.Bunun sonucu olarak başta uyuşma meydana gelebilir.

Multipl Skleroz

Başta uyuşma, MS hastalığı olarak da bilinen multipl sklerozdan da kaynaklanabilir. Multipl skleroz, beyin ve omuriliği etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Sinirleri koruyan miyelin kılıfının kaybına bağlı olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak, beyin ve vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişim olumsuz yönde etkilenir. Bu, parestezi (uyuşukluk, iğne batma hissi), görme ile ilgili sorunlar, kas güçsüzlüğü, zayıf koordinasyon ve denge, kognitif problemler veya hafıza ile ilgili problemler gibi belirtilere neden olabilir.

İnme

Başta uyuşma, inme yani felç belirtisi olabilir. Beyninizin bir kısmındaki kan kaynağı bir sebepten ötürü kesildiğinde bir inme (felç) oluşur. Bu, beyin hücrelerinin ölmesine neden olur. İnme, ciddi komplikasyonları olan, hayati riski de olan bir durumdur. Başta uyuşma, inmenin birçok belirtisinden sadece biridir. Örneğin, inme genellikle yüzde ani zayıflık veya hissizlik, konuşma kaybı ve görme problemlerine neden olur.

Beyin tümörü

Nadir durumlarda, baştaki uyuşukluk beyin tümörünün belirtisi de olabilir.

Psikolojik Sebepler

Stres, periferik sinir sisteminin işleyişinde bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle, vücudun farklı bölgelerindeki uyuşukluk bu rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Sık sık uyuşma hissi duyuyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Epilepsi

Epilepsi, nöbetlerin meydana geldiği nörolojik bir bozukluktur. Epilepsi, boyun arterinden kan akışını engeller. Bu, başın uyuşmasının sebeplerinden biridir. Epilepsi, nöbeti engelleyen ilaçları ile ve bazen de özel epilepsi diyeti ile tedavi edilebilir.

Kafa Yaralanmaları

Kafa yaralanmaları sinirlerde ciddi hasara neden olabilir. Bu durum başta uyuşmaya neden olabilir. Çoğunlukla hislerin azalmasına neden olacak derecede kan kaybı olduğunda görülür.

Omurilik Yaralanmaları

Spinal kord yaralandığında veya enfekte olduğunda sinirler de hasar görür. Bu yaralanma, başta uyuşmaya neden olan ana sinirlere zarar verebilir. Servikal sinirler, dejeneratif diskler, menenjit fıtıklaşmış diskler veya multipl skleroz nedeniyle hasar görür. Başta uyuşma olarak belirti verebilir.

Servikal Sinirlerde Tahriş

Servikal sinirler baş ve yüze his verir. Beyin sapı, omurilik veya trigeminal sinirler, uyuşukluğa neden olan çeşitli nedenlerden dolayı tahriş olabilir.Bunun sonucunda başta uyuşma ortaya çıkabilir.

Trigeminal Nöropatik Ağrı

 Kafa travması, fiziksel travma, cerrahi veya diyabet nedeniyle ortaya çıkabilecek trigeminal nöropatik ağrı ile tetiklenebilir.

Zona Virüsü

Zona olarak da bilinen herpes zoster, ağrı, kaşıntı ve baş uyuşukluğuna neden olan yüz sinirlerini etkileyebilir. Zona virüsü sebebiyle başta uyuşmanın tek taraflı oluşması tipik bir durumdur. Zona tedavisi, antiviral ilaçlar, kaşıntıyı önleyen ilaçları, ağrı kesiciler veya analjezikler içerir.

Lyme hastalığı

Lyme hastalığı, spiral bakteri Borrelia Burgdorferi’nin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyondur. Kene ısırığı ile bulaşır. Lyme hastalığını antibiyotik kullanarak tedavi etmek çok kolaydır, fakat tedavi edilmemesi durumunda üç aşamadan geçer. Lyme hastalığının nörolojik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir ve bu genellikle üçüncü aşamadır. En sık görülen belirtiler arasında hafıza problemleri, duygudurum değişiklikleri,  baş gibi vücudun belirli kısımlarındaki uyuşma vb. görülür.

Bunların yanı sıra, başta uyuşma, yüksek tansiyondan ve Shingles ve Lyme gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Ayrıca yatış pozisyonlarına bağlı uyuşmalarda sık görülür.

Başta Uyuşma Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda, altta yatan nedenin tedavi edilmesi, baştaki uyuşukluğun giderilmesine yardımcı olacaktır. Birçok durumda doktorunuz, bu belirtilerin tekrarlanmasını önlemek için stresten kaçınmayı veya sakinleştirici teknikleri uygulamanızı tavsiye edecektir. Kalsiyum, vitamin B12, tiamin, glikoz ve hemoglobin takviyeleri baştaki uyuşukluğu hafifletmek için kullanılabilir. Bazı antidepresanlar, antienflamatuarlar veya ağrı kesiciler de rahatlama sağlamak için kullanılabilir.

Baştaki uyuşma rahatlatmak için evde yapılabilecekler

Aşağıdakileri yaparak başınızdaki uyuşukluğu azaltabilirsiniz:

  • Ellerinizi sıcak-ılık arası ıdıda suya koyun. Bu, başın dışına basınç çekmede yardımcı olabilir.
  • Uyuşmayı azaltmak için lavanta yağı uygulayın.
  • Derin ve yavaş nefes almak, baştaki uyuşukluktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.
  • Başınıza sıkıca bir bez bağlayın. Bu başınızdaki basıncı alabilir.
  • Bunların hiçbiri işe yaramazsa, o zaman tıbbi yardım almanız gerekecektir. Uygun tıbbi yardım, başınızdaki uyuşukluğun altta yatan nedenini anlamaya yardımcı olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.