Kepekli Makarna Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı?

1 Porsiyon 1 Yemek Kaşığı Kepekli Makarna Kaç Kaloridir?

0 67

Kepekli Makarna Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı?

Kilonuzu korumak istiyorsanız, size hem sağlıklı hem de tok tutan bir önerimiz var. Kepekli makarna az kalorili oluşu ve zengin içeriği ile ağzınıza layık bir üründür. Kepekli makarna bol miktarda lif içermektedir ve bu sebeple doyurucu bir gıdadır. Mideyi zorlamayan kepekli makarna, tam aksine sindirime yardımcı olmaktadır. Çeşitli vitaminlere ve minerallere sahip olan kepekli makarnanın yapımında durum buğdayı kepeğinden yararlanılmaktadır. İşte kepekli makarnanın protein içeriği buradan gelmektedir.

Kepekli Makarna Kaç Kalori Yapar?

Makarnayı severek tüketiyorsanız fakat kilo almak da istemiyorsanız kepekli makarna sizin için doğru bir seçimdir. Kepek unundan yapılan bu besin, açlık krizlerinizi önleyerek uzun süre tok kalmanızı sağlar. Böylece hafif bir öğün ile hem karnınızı doyurmuş hem de enerji almış olursunuz.

Kepekli makarna, normal makarnadan daha az kalori ihtiva eder. Bu nedenle kilo vermeye çalışanlar da bu gıdayı güvenle tercih edebilir. Üstelik bildiğimiz makarnaya göre daha doyurucu olduğundan diyabet hastaları ve zayıflama sürecinde olanlar için idealdir. Fakat az kalorili olmasını fırsat bilerek sürekli ve bol bol tüketmek de doğru değildir.

Klasik makarna ile karşılaştırıldığında kepekli makarnanın daha besleyici olduğu görülmektedir. 1 gram kepekli makarna 2 kalori içermektedir. Yarım tabak kepekli makarna ise 150 gram olup 253 kalori bulundurmaktadır.

Bir çorba kaşığı kepekli makarna 15 grama karşılık gelmektedir ve 25 kaloridir.

Kepekli makarnayı haşlarsanız ve sebze ya da sos gibi malzemeler eklemezseniz 1 porsiyon yani 200 gram kepekli makarnadan 337 kalori alırsınız.

Diyette kepekli makarna yenir mi? sorusuna cevap verecek olursak, porsiyonların doğru ayarlanması şartıyla tüketilebileceğini söyleyebiliriz. Örneğin 100 gram küçük bir porsiyon halinde tüketebilirsiniz. Bu miktar size yalnızca 169 kalori verecektir.

Kepekli Makarnanın Faydaları Nelerdir?

Diyet yapanların besleyici gıdalar tüketmesi gerekir. Kepekli makarna ise doyurucu ve sağlıklı olduğundan gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Üstelik kepekli makarnanın kalorisi azdır ve günlük olarak gereksinim duyduğunuz enerji, karbonhidrat, yağ ve proteinin %10’luk kısmını kepekli makarnadan almanız mümkündür. Böylece kepekli makarna hem ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerinin bir bölümünü karşılar hem de zayıflama sürecinizi destekler.

Demir, bakır, magnezyum, çinko, kalsiyum, fosfor, manganez mineralleri ihtiva eden kepekli makarna B1, B2, B6 ve B9 vitaminlerine de sahiptir.

Beslenme ve diyet uzmanları da kilo vermek isteyenlere kepekli makarna tüketmelerini tavsiye etmektedir. Bilhassa tam buğdaydan yapılmış, az zeytinyağı ve çeşit çeşit sebzeler ile hazırlanan ve domates sosu eklenen bir makarna son derece lezzetli ve faydalı bir yemektir. Bu zengin içerikli yiyecek, günlük karbonhidrat, yağ, protein, lif, vitamin ve mineral ihtiyacınızın 1/4’ünü giderecektir. Mesela öğle yemeğinde bir tabak kepeklii makarna yerseniz akşam yemeğine kadar acıkmazsınız, tadının damağınızda kalacağını zaten tahmin ediyorsunuzdur.

Kepekli makarnanın yararları bununla sınırlı değildir. Az kalori içerdiğinden kilolardan kurtulmanıza destek olmasının yanı sıra, bolca lif ihtiva ettiğinden dolayı besin değeri yüksektir. Mideyi ve bağırsakları rahatlatmaktadır. Kepekli makarna tüketmenin faydalarını kısaca özetleyecek olursak;

Zayıflamaya katkıda bulunur.

Lif içeriği sayesinde mide ve bağırsakların daha iyi çalışmasında etkili olur.

Vücutta karbonhidrat, şeker ve yağ depolanmasını ve böylece kilo almayı yavaşlatır.

Kan şekerindeki dalgalanmaları engeller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.