Kızarmış Ekmek Kaç Kalori Diyet Yaparken Yenir mi?

1 Dilim Kızarmış Ekmek Kaç Kaloridir Kızartmak Kalorisini Düşürür mü

0 44

Kızarmış Ekmek Çeşitleri Ve Kalorileri

Kahvaltılarda en çok sevilen şeylerden birisi şüphesiz ki kızarmış ekmektir. Ekmek makinesiyle çok kısa sürede lezzetli kızarmış ekmekler hazırlayabilirsiniz. Kızarmış ekmek ile ilgili en çok merak edilen suallerden biri de kızarmış ve kızarmamış ekmeğin kalorisinin aynı olup olmadığıdır. Normal ekmek ile aynı kaloriye sahip kızarmış ekmeklerin tok tutma özelliği çok azdır. Kalori açısından da dikkat edilmeli ve çok sık tüketilmemelidir. Ek olarak bilinmelidir ki ekmek yemek kısa sürede daha çok yeme isteğini uyandırır. Bu da özellikle diyetteki kişiler için hiç de iyi değildir. Dahası kızarmış ekmek genellikle yalnız tüketilmediği ve beraberinde tereyağı, reçel, krem peynir gibi  yüksek kalorili besinler tüketildiği için az tüketilmesi gereken bir besindir.

Kızarmış Ekmeğin Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Mervenur Pehlivan 1 dilim kızarmış ekmeğin 70 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Sevgi Boz 1 kalın dilim kızarmış beyaz ekmeğin 125 kalori, 1 dilim kızarmış tam buğday ekmeğinin ise 122 kalori olduğunu bildirmektedir.

Kızarmış Ekmeğin Kalorisi Düşer mi?

Diyetisyen Halil Gültekin bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Ekmek kızartıldığında içinde suyun bir kısmı buharlaşır ve ekmek sertleşmeye başlar. Diğer bir deyişle, ekmek kızarınca sahip olduğu kaloriyi azaltmaz çünkü su zaten kalorisizdir.”

Ekmek kızartıldığında sadece sahip olduğu glisemik indeksi düşer. Bu ise normal ekmeğe oranla kızarmış ekmeğin kan şekerini daha az etkilediği anlamına gelir.

Diyet Yaparken Kızarmış Ekmek Yenir mi?

Diyetisyen Mervenur Pehlivan bu hususta şu bilgileri vermektedir:

“Diyetisyenler kızarmış ekmeğin kilo vermeye yardımcı olması konusunda farklı görüşlere sahiptir. Bir kısmı kızarmış ekmeğin kilo vermeye yardımcı olduğunu düşünse de bir başka kısmı kızarmış ekmeğin normal ekmekten herhangi bir farkının olmadığını ve kalori miktarlarının eşit olduğunu düşünmektedir. Kalori hesaplaması yapmak gerekirse 1 dilim kızarmış ekmek veya 1 dilim normal ekmekte bulunan kalori miktarı 65 ila 70 kaloridir. Bu da gösteriyor ki kızarmış ekmekteki kalori miktarı düşük değildir. Çünkü ekmek kızartıldığında sadece içindeki su buharlaşmaktadır. Bu da sahip olduğu kaloriyi etkilemez. Ek olarak bir kişi normalde 2 dilim ekmek ile tokluğa ulaşıyorsa kızarmış ekmek yediğinde 3 dilim kadar yemek isteyecektir. Çünkü kızarmış ekmeğin doyuruculuğu daha düşüktür.  Ben ise diyette sürekli olmamak koşuluyla kızarmış ekmek tüketimine karşı değilim. Fakat kızarmış ekmek yendiğinde yanında hafif ve sağlıklı kahvaltılıklar tüketilmesi daha iyi olacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.