Kürtajdan Sonra İlk Adet Kürtajdan Kaç Gün Sonra Adet Olunur Adet Belirtileri

Kürtajdan Sonra Sonrası Adet Nezaman Olunur?Adet Düzensizliği

0 6.142

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Adet Olunur? Kürtaj Sonrası Regl

Kürtaj, fetüs ve plasenta gibi hamilelik sonrasında oluşan dokuların, rahimden alınması olayıdır. Kürtaj olduktan sonra, bir sonraki adetinizin ne zaman olacağını merak etmeniz normaldir. Her insanın iyileşme süreci, kişisel sağlığına ve vücuduna nasıl baktığına bağlıdır. Ayrıca, kürtaj olduğunuzda, hamileliğinizin kaçıncı ayında olduğunuza da bağlıdır. Vücudunuzun normale dönmesi aylar veya haftalar alabilir.

Sual: Kürtaj yaptırmak istiyorum, dinimizde kürtaj olmak caiz mi?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından İlahiyatçı Osman Ünlü Hoca’nın cevabı: (Yüz yirmi günden önce, dînini öğretememek, terbiye edememek niyyeti ile müdâhale câizdir.) Siz de bu niyette olmalısınız, başka sebepleri karıştırmamalısınız.

Kürtaj Sonrasında İlk Adet

Kadınların büyük bir çoğunluğu, kürtaj yaptırdıktan 4 ila 8 hafta sonrasında ilk düzenli şekilde adetlerini görürler. Eğer iyileşme kanamalarınız 8 haftadan daha uzun süre devam ediyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Düzenli adetleriniz tekrar başlamadıysa da doktorunuza danışmalısınız. Hala hamilelik belirtileriniz devam ediyorsa doktora danışmanız büyük önem taşır.

Bunlara ek olarak, kürtaj sonrasında doktorun tavsiye ettiği cinsel hayatınızı düzenlemeli ve fiziksel aktiviteleri düzenlemelisiniz. Normalde, kürtaj sonrasında cinsel ilişkiden en az 6 hafta boyunca uzak durmalısınız, fakat bazen doktor bunun için 2 hafta gibi bir süre de verebilir. Eğer bir daha hamile kalmak istemiyorsanız, bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız son derece önemlidir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi kürtaj sonrasındaki ilk adetiniz, normal adetlerinize benzeyebilir de benzemeyebilir de. Normal adetlerden daha hafif veya çok daha ağır geçebilir. Benzer olarak, yalnızca birkaç gün sürebilir ya da bir hafta veya daha uzun sürebilir. Bu iki aşırlık ta normal sayılmaktadır. Ayrıca, karın bölgesinde hafif kramplar hissedebilirsiniz. Fakat, eğer kürtaj sonrasında ilk adetiniz çok ağır geçiyorsa, pıhtılar oluşuyorsa ve aşırı ağrı yaşıyorsanız, acilen bir doktora görünmelisiniz. Aynı şekilde, eğer adet kanamanız açık koyu kırmızımsı kahverengi yerine, kırmızı renkteyse doktorunuza bunu belirtmelisiniz.

Kürtaj Sonrasında İlk Adet Ne Zaman Olur?

Her kadında, kürtaj sonrasında adet ve yumurtalama dönemleri değişiklik gösterir. Kürtajdan 2 hafta sonra hemen bir adet görebilirsiniz. Bazı durumlarda adet olmanız birkaç ay sürebilir. Adet döneminin döngüsünü belirleyen birkaç etmen vardır. Bunlar, hamileliğin hangi döneminde olduğunuz ve diğer hormonal değişikliklerdir.

Bu süre, eğer hamileliğin ilk 3 ayında kürtaj olunduysa, 4 ila 12 hafta arasında olabilir. Fakat, eğer kürtaj hamileliğin ileri aşamalarında gerçekleştiyse, ilk adet döneminizin gerçekleşmesi çok daha uzun sürebilir.

Tekrar Adet Olamama Durumu Olur Mu?

Kürtaj sonrasında adet gecikmesi normal bir durumdur. Kürtaj çok karmaşık bir işlemdir ve vücudunuzun bu kalan hormonları atması ve dengelemesi birkaç hafta alabilir. Bu hormonlar vücutta olduğu müddetçe, yumurtlama döneminizi bastırıcı özellik gösterecektir ve bu nedenle adet döneminiz gecikecek ve düzensizleşecektir. Bu nedenle kürtaj sonrasında adet döneminiz yerine endişelenmeniz gereksizdir.

Kürtaj Sonrasında Düzensiz Adeti İyileştirme Yolları

Civanperçemi

Civanperçemi, adet ile ilgili sorunları çözmek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Bu kadın vücudundaki hormonları düzenlemede çok iyi bir yöntemdir ve bu sayede adet düzene girer.

Civanperçemi Çayı Yapımı: 1 tatlı kaşığı kuru bitkiyi, 1 barda kaynar su içerisinde 5 dakika kaynatın. Bu bitki çayından bir bardağı günde 3 defa öğünler arasında için.

Zencefil

Zencefil, adet dönemlerini düzenlemede ve adet ağrısını azaltmada çok etkili bir yöntemdir. Adetin gerçekleşmesini sağlar ve gecikmiş adetleri tedavi etmede başarılıdır.

  • Yarım tatlı kaşığı taze öğütülmüş zencefili, bir bardak suda 5-7 dakika kaynatın.
  • Biraz şeker ekleyin. Bu çayı günde 3 defa, yemeklerden sonra için. Bu yöntemi 1 ay veya daha uzun bir süre boyunca uygulayın.

Tarçın

Tarçın adet dönemlerini düzenlemede ve adet kramplarını geçirmede çok etkilidir. Geleneksel Çin tıbbına göre, vücutta bir ısıtma etkisine de sahiptir.

Ayrıca, içerdiği hydroxychalcone sayesinde insülin seviyesini düzenler ve adet düzeni sağlar.

  • Yarım tatlı kaşığı toz tarçını, bir bardak süt içerisine ekleyin. Bu karışımı her gün birkaç hafta boyunca için. Ayrıca tarçın çayı içebilir, yiyecekleriniz üzerine serpebilir veya tarçın çubuklarını çiğneyebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, hormon seviyelerini düzenleyerek, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Aloe vera yaprağından, taze aloe vera jeli çıkartın. Bunu, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı, her sabah kahvaltıdan önce tüketin. Bu yöntemi 3 ay kadar uygulayın. Not: Bu yöntemi, adet dönemlerinizde kullanmayınız.

Rezene

Rezene, düzensiz adetleri düzenlemek için mükemmel bir bitkidir. Güçlü bir emanagog olması dolayısıyla, adeti uyarır ve spazm önleyici özellikleri sayesinde adet kramplarını önler. Ayrıca, kadın cinsel hormonlarını da düzenler.2 yemek kaşığı rezene tohumunu, bir bardak suya koyup, gece boyunca bekletin.Sabahına, karışımı süzüp, için. Bu yöntemi bir ay boyunca ya da adetleriniz düzenlenene kadar uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.