Mandalina Suyu Kaç Kalori Mandalina Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi

1 (Bir) Mandalina Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Diyetisyenler Cevaplıyor

0 10

Mandalina Ve Mandalina Suyu Kaç Kalori?

Mandalina kış aylarının sevilen zayıflamaya yardımcı meyvelerindendir. Mandalinanın kilo verdirdiği aşağıda bildireceğimiz araştırmalarla da ispatlanmıştır. Kilo vermek isteyenler, diyette olanlar da güvenle mandalina tüketebilirler.

Mandalina Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım 1 orta boy mandalinanın 75 kalori olduğunu bildirmektedir.

  • 1 küçük boy mandalina 53 kaloridir.
  • 1 büyük mandalina ise 80 kalori yapar.

Mandalina Suyu Kaç Kalori?

Mandalina C vitamini deposu olan şifalı ve lezzetli bir meyvedir. Mandalinanın kendisini tüketmek faydalı olduğu gibi suyunu sıkıp içmek de faydalıdır. Sabah kahvaltısında mandalina suyu tüketmek  güne enerjik başlamayı sağlar. Ara öğünlerde tüketilen mandalina suyu da tok hissetmeye yardımcı olur. Mandalina suyunun kalorisi nedir sorusu bardak hesaplaması üzerinden cevaplandırılabilir. Şöyle ki;

  • 100 ml yani 1 çay bardağı mandalina suyu 80 kalori
  • 150 ml yani 1,5 çay bardağı mandalina suyu 95 kalori
  • 200 ml yani 1 su bardağı ise 160 kalori

Mandalina Reçeli Kaç Kalori?

  • 1 tatlı kaşığı 14 kalori
  • 1 yemek kaşığı 28 kalori
  • 25 gramı ise 69 kalori

Mandalina Zayıflatır mı? Diyetisyen Betül Yücel Anlatıyor

Mandalinanın yararları oldukça fazladır. Fakat mandalina zayıflatır mı yoksa çok mandalina yemek kilo aldırır mı? İşte diyet yapanların en çok merak ettiği hususlardan biri de budur. Mandalinada nobiletin isimli bir madde yer almaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu madde kilo almayı önlemektedir. Öte yandan mandalina içerdiği flavonoidler sayesinde vücudun yağ depolamasını engeller ve yağların daha çabuk yakılmasına katkıda bulunur.

Mandalina Diyette Yenir mi Kilo Yapar mı? Diyetisyen Betül Yücel Anlatıyor

Mandalinanın içerisinde yoğun olarak A ve C vitaminleri bulunur. Ayrıca mandalinanın lif oranı da yüksektir. Bu sebeple diyet yapanların mandalina tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Hatta mandalinanın yanı sıra başka meyveleri de diyet listesine eklemek gerekir. Kısaca diyette mandalina yenebilir fakat aşırı miktarda yerseniz tabii ki zararlı olur ve kilo almanıza yol açar.

İdeal kiloda olsanız dahi gereğinden çok mandalina yemekten kaçınmalısınız. Meyveler fruktoz içerir. Fruktoz ise meyve şekeri demektir. Dolayısıyla fazla meyve tüketildiğinde kandaki Fruktoz seviyesi yükselir. Yani mandalina kilo yapar mı sorusuna, ‘Fazla tüketilirse evet’ diye cevap verebiliriz.

Diyet yapanlar mandalina tüketebilir ancak bunun belirli bir ölçü dahilinde olması şarttır. Yoksa mandalina zayıflamaya destek olmaz, bilakis daha da kilo almanızı tetikleyebilir. Mandalina tüketimini abartırsanız midenizde hazımsızlık ve şişkinlik de oluşabilir. Bu tarz şikayetleriniz oluyorsa mandalina yemeyi bir süreliğine bırakmanız önerilir. Ancak mandalina tükettikten sonr herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsanız günde bir porsiyon tüketebilirsiniz. Kahvaltıdan veya öğle yemeğinden sonra ara öğünlerinizi iki adet küçük veya bir adet orta boy mandalina ile yapabilirsiniz.

Kilo vermeye çalışanların akşam 16:00 ile 17:00 saatlerinden sonra meyve yemesi tavsiye edilmez. Meyveli ara öğünleri bu saatlerden önceye denk getirmeniz daha doğrudur.

Mandalina Zayıflatıyor! Bilimsel Araştırma Sonuçları

Güney Koreli bazı araştırmacılar mandalinanın zayıflattığını, karın bölgesinde ve karaciğerde birikmiş olan yağların yakımına destek olduğunu ifade etmiştir.

Mandalinanın zayıflamaya etkileri konusunda bir çalışma yapılmıştır. Buna göre obezite sorunu olan okul çağındaki çocuklar 2 gruba ayrılmıştır. Bir grup çocuğa 2 ay boyunca her gün mandalina suyu verilmiştir. Aynı zamanda bu çocuklardan düzenli olarak jimnastik yapmaları talep edilmiştir.

Diğer gruptakilere de jimnastik yapmaları söylenmiş, fakat onlara mandalina suyu verilmemiştir. Yapılan araştırmadan, mandalinanın kilo vermeye faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Zira ilk grupta yer alan öğrencilerin %1.5 oranında kilo verdikleri belirlenmiştir.

Farklı bir araştırma ise laboratuar fareleri ile yapılmıştır. Hayvanlara mandalina konsantresi enjekte edilmiş, karın yağlarının %59 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Farelerin toplam kilosunda %45’lik bir azalma olmuştur.

Bu araştırmalardan yola çıkılarak C vitamini ve lif bakımından güçlü bir kaynak olan mandalinanın zayıflamaya da katkı sağladığı rahatlıkla söylenebilir. Zaten bu, uzmanların ortak görüşüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.