Mutfaklarda aspiratör ve davlumbaz kullanımı hakkında A’dan Z’ye her şey

Aspiratör mü yoksa davlumbaz mı mutfaklarda hangisi tercih edilmelidir?

0 11

Aspiratör mü yoksa davlumbaz mı mutfaklarda hangisi tercih edilmelidir?

Mutfakta en çok yaşanan problem şüphesiz ki uzun süre mutfağa sinen yemek kokularıdır. Bunun için en çok aspiratör ve davlumbaz kullanılmaktadır. Bu iki havalandırma sistemi de mutfaktaki yemek kokularını yok etmek için tasarlanmıştır. Genel itibariyle aspiratörler küçük mutfaklar için, davlumbazlar ise büyük mutfaklar için idealdir. Bunun sebebi ise davlumbazların daha güçlü çekim gücüne sahip olmaları ve dolayısıyla büyük alanlardaki kokuyu çok iyi şekilde çekebilmesidir.

Aspiratör ve Davlumbazın Farkı Nedir?

Mutfakların vazgeçilmezi olan aspiratör ve davlumbazın amacı koku ve dumanı içine çekmek ve dışarı hava vermeleridir. Davlumbazlar genellikle büyük mutfaklarda tercih edilirken, aspiratörler ise küçük mutfaklarda kullanılır. Hal böyle olunca aralarındaki fiyat farkı da söz konusu olmaktadır. Davlumbazlar aspiratörlere göre yüksek fiyatlıdır.

Eskiden mutfaklarda daha çok aspiratörler tercih edilirdi. Fakat modern mutfaklarda tasarımı ve performansı daha iyi olduğu için aspiratörlerin yerini davlumbazlar almaya başlamıştır.

Davlumbaz ve Aspiratörler Ne İşe Yarar?

Mutfaklarda kullandığımız davlumbaz ve aspiratörler mutfaklarda oluşan is, duman ve kokuyu emerek dışarı atmaya yararlar. Şayet mutfağımızda aspiratör kullanmazsak yaşayabileceğimiz sorunlar şunlardır; 1.si ağır koku ve dumana maruz kalabiliriz.Bu ağır koku ve duman evimizin diğer odalarına ve köşelerine siner. Uzun süreli kalmasına neden olur. Aspiratör ve davlumbaz kullanmamanın diğer zararı ise camlarda ve dolaplarda nemlenme ve buharlaşmaya neden olarak mobilyaların daha hızla deforme olmasına yol açar. Diğer bir tercih nedenimiz aspiratör ve davlumbaz kullanılmazsa dolaplar daha çabuk yağlanır.

Aspiratör ve Davlumbaz Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

  • Aspiratör satın alırken havayı emiş gücü 300-383 m3/ üzerinde aspiratörler tercih edilmelidir. Davlumbaz seçerken ise havayı çekim gücü 380-400 m3/h üzerinde aspiratörleri satın almalıdır. Büyük mutfaklar için 800 m3/saat kapasiteli davlumbazlar tercih edilmeli. Ses seviyesi için ise 50 desibel altını seçin.
  • Çift motor ve çift fanlı olan aspiratör ve davlumbazları tercih etmelidir. Böylece mutfakta oluşan kötü koku ve duman daha hızlı bir şekilde dışarı atılır.
  • Mutfak uzun süre vakit geçiririz. Bunu göz önünde bulundurunca sessiz çalışan aspiratör ve davlumbaz seçiminde bulunmalıdır.
  • Davlumbaz ölçüleri 60, 70, 80 ya da 90 cm ebatlarındadır. Siz mutfağınızın boyutunu da dikkate alarak uygun davlumbazı seçmelisiniz.
  • Aspiratör alırken, ocağınız ile eşit veya biraz daha büyük boyutta almanız iyi olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.