Normal Doğum Dikişleri Nasıl Temizlenir Bakımı Yapılır

Normal Doğum Dikişlerinin Şişmesi Neden Olur Nasıl Geçer

0 127

Normal Doğum Dikişlerinin Şişmesi Neden Olur Nasıl Geçer

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi normal doğumun da bir takım komplikasyonları mevcuttur. Bunlardan biri de normal doğum sonrası dikiş yerinde şişme, kızarıklık ve enfeksiyon meydana gelmesidir.

Normal doğum doktorlar tarafından tavsiye edilen, doğal olan en sağlıklı doğum şeklidir. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa doktor öncelikli olarak size normal doğumu tavsiye edecektir.

Normal doğum sırasında vajinanın zarar görmesini önlemek ve bebeğin geçişini kolaylaştırmak amacıyla vajina bölgesine kesi uygulanabilir. Epizyotomi olarak adlandırılan bu kesinin üzeri dikişlerle kapatılır. Dikişlerin iyileşme süresi yaklaşık 15-20 gündür. Çoğunlukla kendi kendine eriyen dikişler kullanıldığı için hastaneye giderek aldırmaya gerek yoktur.

Normal Doğum Sonrası Dikiş Nasıl Bakılır?

Normal doğumdan sonra vajinanın enfekte olmasını önlemek için dikiş bakımına özen gösterilmelidir. Dikişlerin üzerine gazlı bez ve batticon ile her gün 2 defa pansuman yapılmalıdır. Buna 1 hafta devam edilmelidir.

Normal Doğum Sonrası Dikiş Yerinde Şişlik Neden Olur?

Normal doğum sonrası yeni iyileşme döneminde dikiş yerinde hafif şişlik görülmesi normal kabul edilir. Ancak dikiş yerinde belirgin bir şişlik olması, kan sızıntısı olması, dikiş yerinden kokulu akıntı gelmesi gibi durumlar enfeksiyon belirtisidir. Doktora gidilmeli, doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Doktor antibiyotik reçete edecektir, antibiyotik ile sorun kısa sürede çözülecektir.

Normal Doğum Sonrası Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

  • Normal doğum sonrası hastaneden taburcu olduktan sonra doktor tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanılmalıdır. Antibiyotik ve ağrı kesici hekim önerisi doğrultusunda kullanılır.
  • Vajinal doğumda kendi kendine eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu dikişler estetik dikiş olarak bilinir ve doktor tarafından alınması gerekmez. 7-14 gün içerisinde kendiliğinden düşer.
  • Lohusa pedleri sık aralıklarla değiştirilmelidir. Genital bölge kuru tutulmalı, taharet konusunda hassas olunmalıdır. Temizlik için sadece su kullanılmalı; yıkama işlemi arkadan öne doğru değil tam tersi olacak şekilde yapılmalıdır. Eğer arkadan öne yapılırsa vajinaya mikrop bulaşır.
  • Anne, doğumdan 1 hafta sonra artık ev işleri yapmaya başlayabilir. Fakat ağır kaldırmaktan ve yorucu işler yapmaktan kaçınmalıdır.

Normal Doğum Sonrası Dikişlerle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular ve Cevapları

Sual: Doğum yapalı 1 hafta oldu. Dikiş atılan bölgede hafif bir şişlik oluştu. Bugün oradaki dikişlerde açılma olduğunu ve iltihaplandığını fark ettim. Nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor? Yine mi dikiş atılacak? Yahut iltihabın temizlenmesi yeterli midir?

CEVAP

Dr. Akın Savcı’nın cevabı; “Bu dikişler tekrar açılıp dikilmez. Merak etmeyin, iyileşir fakat biraz uzun sürebilir. Hangi hastanede doğum yaptıysanız oraya başvurun, gereken ilaçları onlar verecekler, nelere dikkat edeceğiniz hakkında sizi detaylı olarak bilgilendireceklerdir. O talimatlara uygun hareket ederseniz ciddi bir sorun yaşanmaz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.