Normal Doğum Dikişlerinin İltihaplanması Nasıl Anlaşılır Dikiş İltihaplanması Nasıl Geçer

Normal Doğumda Dikiş Açılması Dikişlerinin Düştüğü Nasıl Anlaşılır

0 47.999

Normal Doğum Sonrası Dikişlerin Açılması Sezeryan Dikiş Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Epizyotomi, normal doğum esnasında vajina ile anüs arasında bulunan perine adı verilen alanın vajinanın açılmasını sağlayıp bebeğin çıkması için kesilmesi işlemine denir. Maalesef bazı kadınlar normal doğum yaptıktan sonra bu kesilen bölgenin açılması ve iltihaplanması gibi durumlarla karşılaşırlar. Normal doğum sonrası dikişlerin düşme belirtilerini bilirseniz bu durum sizin için tehlike olmaktan çıkar.

Doğumdan sonra dikişlerde iltihaplanmayı önleyecek pek çok yöntem vardır bunlar; Kullandığınız pedleri düzenli aralıklarla değiştirip, uzun süre aynı pedi kullanmamak, taharet alırken önden arkaya doğru taharetlenmek, vajinal bölgeye dokunmadan elleri yıkamak gibi..

Ancak tüm bu tedbirlere rağmen eğer dikiş iltihaplanması yaşayacağınıza dair endişeleriniz varsa işte burada neye dikkat etmeniz gerektiği ve onları tedavi etmek için yapmanız gerekenler.

Normal Doğum Sonrası Dikiş İltihaplanmasının Dikiş Açılmasının Dikişlerin Düştüğünün Belirtileri

Halsizlik, bitkinlik: Sezaryen doğum ya da vajinal bölgesindeki yırtıktan dolayı dikişler açılırsa, iltihap kaparsa bunun en büyük belirtisi aşırı halsizliktir.Bu enfeksiyon kapıldığının bir işaretidir.

Yüksek ateş: Doğumdan hemen sonra ateşlenmek de dikişlerdeki enfeksiyona işaret edebilir.

Enfeksiyon kapmış bölgenin etrafındaki kırmızı ve şişmiş cilt: Yaranın etrafında cildinde herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın.Eğer cildin kırmızı görünüyorsa ya da dokununca acı hissediyorsan,bu dikiş bölgenizde enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir.

Perineal bölgedeki sürekli ağrı: Vajinanız ile anüsünün arasına kesik açıldıktan sonra perineal bölgede ağrı olması doğal bir durumdur ancak ağrının iyileşmediğini ve gittikçe kötüye gittiğini fark ediyorsanız, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

İltihap ya da yaradan gelen sıvı,normal doğum sonrası dikiş bölgesindeki enfeksiyon olduğunun çok açık bir göstergesidir.

Açılmaya başlayan yara: Eğer yara düzgün bir şekilde iyileşmiyor gibi görünüyor ya da açılmaya başlıyorsa,bu dikiş bölgesinin altındaki enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir.

Sezaryen Doğumdan Sonraki Dikiş Açılmasının, Patlamasının Enfeksiyonun Belirtileri Şunlardır:

  • Şiddetli mide ağrısı
  • Dikiş bölgesinde şişlik
  • Dikiş bölgesinden gelen iltihap
  • Dikiş bölgesinden gitmeyen ya da daha da kötüleşen ağrı
  • 38 dereceden daha yüksek ateş
  • İşerken ağrı duyma
  • Kötü kokulu vajinal akıntı
  • 1 saat içinde pedi emen kanama yani aşırı kan gelmesi
  • Bacak ağrısı ya da şişme

Bunların sezaryen doğumdan sonraki kan zehirlenmesi ihtimalinin olduğunu bilmek de ayrıca önemli

Sezaryen sonrası sepsis (septisemi) yani kan zehirlenmesi ihtimali mevcuttur. Bu durum tüm kan dolaşımında iltihaba yol açab bir enfeksiyondur. Sepsis belirtileri;A niden ortaya çıkan üşüme, kalbin hızlı atması, hızlı soluk alıp verme ve yüksek ateştir. Septik şok kan basının çok düşmesine, bilinç kaybına ve kanın pıhtılaşmasına neden olur. Bu acil müdahale gerektiren tıbbi bri durumdur ve en yakın acil servise başvurmalıdır.

Doğum Sonrası Dikişlerde İltihaplanma Ve Açılma Varsa Ne Yapmalı?

Eğer doğumdan sonra dikişlerinizin iltihaplandığına dair herhangi bir belirti varsa, en kısa sürede doktora gitmeniz çok mühimdir.

Dikiş İltihaplanması Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda bahsedilen belirtiler konusunda her zaman dikkatli olmalısınız. Tedavide gecikme ölümcül olabilir. Enfeksiyon saptanır saptanmaz,acilen tıbbi yardım almalıdır. En çok enfeksiyon riskinde olan kadınlar sezaryen doğum yapan kadınlardır.

Dikiş iltihaplanması genellikle antibiyotikler tarafından tedavi edilebilir. Doktorunuz yarayı iyileştirecek doğru antibiyotiği yazacaktır. Şayet enfeksiyon sizde rahatsızlığa sebep oluyorsa size birkaç ağrı kesici ilaç önerecektir. Enfeksiyonun cildin altında çok derinlere gittiği nadir örneklerde,dikişlerin çıkarılması,yaranın temizlenmesi ve yeniden dikiş atılması gerekebilir.

Aynı zamanda siz doğumdan sonra dikiş iltihaplanmasının belirtilerine dikkat ederek ve yaranızı temiz tutarak iltihabı tedavi etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Enfeksiyon Tedavisi

Sezaryen doğum sonrası da enfeksiyonun tedavisinde en etkili yol antibiyotik kullanmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.