Hamilelikte FSH Yüksekliği Nasıl Düşürülür FSH Değeri Kaç Olmalı?

FSH Kaç Olursa Hamile Kalınır FSH Yüksekliği ile Hamile Kalanlar Var mı

0 18.872

FSH Nedir?

FSH hipofiz bezleri tarafından salgılanan bir hormondur ve kadınlara yumurtlama ve adet döngüsünde etkili rol oynar. FSH yumurtalıklarda üretilir,kadınlarda yumurtaların olgunlaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu hormon gebelikte plasenta oluşması için de gereklidir. Bu yüzden FSH seviyesindeki anormallikler adette düzensizliğe veya adet görmemeye sebep olabilir. Erkeklerde, FSH sperm üretimi için kontrolü sağlar. FSH seviyesi erkeklerde sürekli sabittir.

FSH Normal Değerleri Nedir?

Kadınlarda normal olduğu bildirilen FSH seviyesi 3 mIU/ml to 10 mIU/ml arasındadır ancak yumurtlama döneminde, gebelikte ve menopozda bu seviyede çok büyük değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler göz önüne alındığında, kadınlar için normal FSH seviyesi 3 to 30 mIU/mL’dir.

Kadınlar için, FSH hormonu adet döngüsünü düzenler ve kısmen de olsa yumurta üretiminden sorumludur.  Kadınlar için normal FSH seviyesi; aylık döngüye ve yumurtlamadan önceki ani değişimlere göre değişir. FSH seviyesi eğer genel olarak çok yüksek veya çok düşükse, bu döllenmeyi engelleyerek doğurganlığı etkileyebilir.  Ancak FSH seviyesi yüksek olup hamile kalanlar da vardır.

FSH Testi Neden Yapılmalı?

FSH testi, kandaki FSH miktarını ölçer. FSH miktarı ve diğer hormonlar ( östrojen, luteinize edici hormon ve progesteron) hem kadın hem erkekte ölçülüp  çiftin neden çocuk sahibi olamadığına(kısırlık)  karar verilir. FSH seviyesi aynı zamanda kadın ve erkeğin cinsel organlarının iyi çalışıp çalışmadığını da gösterir.

FSH testi şunlar için yapılabilir:

 • Kısırlığın sebebini bulmak.
 • Kadınların ürettiği yumurtaların rezervinin tespiti
 • Erkeğin düşük sperm sayısının nedenini tespit
 • Adet olmama (amenore), adette gecikme gibi adetsel problemleri değerlendirmek için bu test yapılabilir.
 • Aynı zamanda kadının menopoza girip girmediği de bu testle kontrol edilebilir.
 • Çocukların erken ergenliğe girip girmediğini kontrol için bu test yapılabilir. Ergenliğin erken olması kızlarda 9 yaşından önce erkeklerde ise 10 yaşından önce olur.
 • Cinsel özelliklerin veya organların gelişmeme( ergenliğin gecikmesi) sebebini öğrenmek için bu test yapılabilir.
 • Hipofiz veya böbreküstü bezlerinde sorun varsa (tümör gibi)  bunu teşhis etmek için bu test yapılabilir.

FSH Test Sonucunu Neler Etkiler?

FSH testinin sonuçları şunlardan etkilenebilir:

 • Testesteron, östrojen ve progesteron ( doğum kontrol hapları dahil) gibi hormonların kullanımı: Eğer bu tür hormon içeren ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşup FSH testinden önce birkaç günlüğüne bu ilaçları almayı bırakmalısınız.
 • Çok sigara içmek
 • Yaşlanma
 • Cimetidine, clomiphene, digitalis ve levodopa gibi ilaçların kullanılması: İlaçlar, bitkisel ve doğal özler dahil kullandığınız tüm ilaç listesini doktorunuza vermelisiniz.
 • Tiroit taraması veya kemik taraması gibi radyoaktif malzemeler kullanıldığından bu taramalardan sonra, 1 hafta içinde FSH testi yaptırılması.

FSH Kaç Olursa Hamile Kalınır?

FSH hormonu yüksek çıkması kadınların hamile kalma şansının azalması demektir.

 • FSH hormonu değeri 10 birimden küçük ise, FSH normal değerde demektir. Yani hamilelik kolay gerçekleşebilir.
 • FSH hormonu değeri 10 birimden yüksek ise, kadınlarda hamile kalma şansı azalıyor demektir.
 • FSH hormonu değeri 25 birimden büyük ise, tüp bebek ve benzeri yollar ile bile hamile kalma olasılığı azalmaya başlamış demektir.

Kadınlarda Yüksek FSH Seviyesi Nedenleri

Eğer FSH seviyesi yüksek olan bir kadınsanız, bu durum şu şekilde belirtiler verebilir;

 • Yumurtalıkların çalışmasında problem veya yumurtalık yetmezliği
 • Kadınların hormonlarındaki dengesizlikten dolayı yumurtalıkta kist oluşumuna sebep olması
 • Turner sendromda olduğu gibi kadınların x kromozomunda eksiklik gibi kromozomik anormallikler. 
 • FSH hormonunun artması yumurtanın ve embriyonun döllenme kalitesinde azalma olduğunun göstergesi olabilir. Bu durumun bir diğer yaygın nedeni yaştır. Yaşa bağlı olarak, doğurganlık düşmeye başlar ve yumurtalıklarda daha az yumurta gelişir. Yumurtanın kalitesi ilerleyen yaşa göre düşer.

FSH Seviyesi Nasıl Düşürülür? 

Hem kadın hem erkek vücudu FSH üretir ve bu hormon çocuk sahibi olmak için önemli rol oynar. Kadınlarda, bu hormon hipofiz bezleri tarafından üretilip yumurtalıklara sinyal göndererek yumurta üretir ve bu yumurta her ay atılır. Yaşa bağlı olarak, FSH seviyesi artar. Eğer FSH seviyeniz yüksekse, umudunuzu kaybetmeyin. FSH seviyesi düşürülerek çocuk sahibi olmak için hala şansınız var. Bunu yapmak için ve yumurtalıkların sağlığını arttırmak için bazı taktikler izlemek zorundasınız. FSH seviyesini indirmek için birçok yol vardır. Bu yollardan bazıları şunlardır:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan FSH Seviyesini Düşürme Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu FSH hormonu yüksekliğine karşı testere dişli aslanpençesi kürünü öneriyor.

Hazırlanışı: 1 tutam (3-4 gram ) kurutulmuş testere dişli aslanpençesini kaynamakta olan bir Su bardağı suyun içine atarak çok kısık ateşte 5 Dakika daha kaynatın.Ardından soğumaya bırakın. Ilıyınca süzün.

Uygulanışı: Bir ay süre ile her Gün 2 kez ( sabah kahvaltıdan 2 Saat sonra ve akşam yemeğinden 2 saat sonra ) için.

Her defasında taze olarak hazırlanmalıdır. Bir ay uygulandıktan sonra 1 hafta ara verin. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde 1 ay daha kürü uygulayın. ve kürü sonlandırın.

Spor

Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı yumurtalıklara daha fazla oksijen, besin ve hormon sağlar. İç salgıbezleri siteminiz de bu hareketlenmeyi ‘’ FSH üretmeyi durdur!’’ olarak algılar. Üreme organlarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için, yürüyüş ve hafif aerobik hareketlerini deneyebilirsiniz. Her gün düzenli olarak 1 saat yürüyüş yapın. Ancak bunları yapmayı artmamalısınız aksi taktirde çok ağır sporlar, folik üretimini azaltan östrojen oranını düşürür.

Detoks

Vücutta toplanan ve hormon üretimini bozan kimyasallardan kurtulmak ve vücudu temizlikten geçirmek: Bu işlem östrojen seviyesini sabitler ve bu yüzden yumurtalıkların durumu gelişir.

FSH seviyesini düşürüp yumurtalıklardaki kan akışını arttırmak için başvurabileceğiniz yardımcı doğal yollardan biri akupunktur yaptırmaktır. Bu yöntemle yumurtalıklara daha çok kan gidecek ve döllenmeye daha uygun olacaktır için ki bu da FSH seviyesini düşürecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.