Papatya Çayının Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Zayıflatırmı Kilo Verdirir mi Papatya Çayı İle Zayıflama

0 11

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Papatya çayı binbir derde devadır; Gaz söktürür, uykusuzluğa iyi gelir, sakinleştirip rahatlatır. Papatya çayının bilinmeyen bir diğer özelliği de zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Papatya Çayının Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı iştahı bastırıp kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Bunun için düzenli olarak her gün 1-2 bardak papatya çayı içmelisiniz.

Papatya çayı vücudumuzdaki serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidan içeren besinler sayesinde vücudumuzda birikmiş olan zehirli atıklar terleme ve idrar yolu ile vücuttan atılır. Bedenimiz temizlenir. Toksinlerden arınmış bir beden daha hızlı kilo veriri.

Stres bir numaralı kilo alma nedenlerindendir. Çoğu kişi stresliyken yemeğe saldırır ve hızlı bir şekilde kilo alır. Papatya çayı en etkili sakinleştiricilerdendir. Yapılan araştırmalar papatya çayının sinirleri gevşetmeye yardımcı olan bir amino asit olan glisini artırdığını göstermiştir.

Stres gibi uykusuzluk da kilo alma nedenleri arasında yer alır. Uykusuzluk vücuttaki insülin üretimini azaltarak kilo alımına neden olur.Yıpranmış sinirlerinizi yatıştıran papatya çayı, sağlıklı bir uyku sağlar, uykusuzluğu giderir ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

1 bardak suyu cezveye koyup kaynatın. Bu suya 1 tatlı kaşığı papatya atıp 5 dk demleyin. Bu çayı her gün için. Dilerseniz içine çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Tarçın kan şekerini dengeler ve tatlı krizini önler.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Uzman Diyetisyen Olcay Barış Anlatıyor

Gaz Sancısını, Şişkinliği Ve Karın Ağrısını Geçirir

Papatya çiçeğinin iltihap önleyici ve kas gevşetici özelliği vardır. Bu nedenle mide ağrısı, mide krampları ve gaz problemine karşı doğal bir tedavi imkanı sunar. Kahvaltıdan sonra ve akşamları bir fincan papatya çayı içmek, bu sorunların giderilmesi için yeterli olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Özellikle sık sık grip olan ya da soğuk algınlığına yakalanan kişiler, gün içerisinde 1-2 bardak papatya çayı içmelidir. Bu sayede bağışıklık sistemi güçlenir ve vücut direnci artmış olur.

Baş Ağrısı Ve Migren Ağrısına İyi Gelir

Başınız ağrıdığı zaman kendinize bir fincan papatya çayı demleyin. Ancak ağrı hissi arttıktan sonra içerseniz etkisi azalacaktır. Bu nedenle ağrıyı hissettiğiniz anda içmeye özen gösterin.

İrritabl Bağırsak Sendromunu (IBS) Belirtilerini Azaltır

Bağırsak ya da midenizde bir problem varsa papatya çayı içmeniz önerilir. Bu sayede İrritabl Bağırsak Sendromu ile birlikte ortaya çıkan şişkinlik, kramp, ağrı ve gaz sorunları giderilecektir.

Yanık Ve Yaraları İyileştirir

Papatya çiçeklerinin topikal kullanımı özellikle Roma, Mısır ve Yunan halkında oldukça yaygındı. Çok eski dönemlerden itibaren papatya ile merhemler ve ilaçlar hazırlanırmış. Bu karışımlar yara ve yanıkları tedavi etmede etkisini kanıtlamıştır. Topikal kullanım için öncelikle papatya çiçeklerini çay hazırlar gibi demleyin. Soğumasının ardından bir pamuk ya da gazlı bez yardımıyla bu suyu yaraların üzerine sürün. Hazırladığınız papatya suyu, yanıklar ve sıyrıklar üzerinde de olumlu sonuçlar verecektir.

Göz Altı Kararmasını Geçirir

Gözlerin etrafında bulunan koyu renkli halka görünümü birçok insanın kabusudur. Ancak bu problemden papatya ile kurtulmak mümkündür. Papatya çiçeği ile iltihaplar kurutulabilir, cilt yenilenir, canlı ve daha sıkı bir cilde kavuşulur. İki papatya çayı torbasını 5 dakika kadar ılık suda bekletin. Bu torbalar soğuduktan sonra gece gözlerinizin üzerine koyun. Bu sayede yatışmış ve sıkılaşmış bir göz çevresine sahip olabilirsiniz.

Ciltteki Lekeleri Giderir, Cilde Bakım Yapar

Yaşın ilerlemesi ile birlikte gelen sorunlardan biri de cilt lekeleridir. Bu pürüzlü lekeleri yok edebilmek ve nemlendirmek için papatyadan yararlanabilirsiniz. Bunun için 2 su bardağı su ve 2 poşet papatya çayını güzelce kaynatın. Ardından geniş bir kaba boşaltarak yüzünüzü bu buharda bekletin. Daha tesirli olmasını isterseniz, başınızın üstüne bir havlu kapatarak buharın dağılmasını engelleyebilirsiniz. Bu yöntem ile hem cildiniz onarılacak, hem de siz oldukça rahatlayacaksınız.

Sivilcelerle Savaşır

Papatyanın içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar, serbest radikallere karşı oldukça etkili bir silahtır. Bu yüzden papatya, bakterilerin üremesini ve dolayısıyla sivilce oluşumunu engeller. Bakterilerden arınmış ve gözenekleri temiz bir cilde sahip olmak istiyorsanız ,yüzünüze papatya ile buhar banyosu yaptırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.