2 cm Açılmadan Sonra Doğum Ne Zaman Başlar 2 cm Açılma Var Doğum Ne Zaman Olur

Rahimde 1 cm Açılma Varsa Doğum Ne Zaman Olur 1 cm Açılma Doğum Habercisimi

0 8.048

Gebelikte Rahimde 1 cm, 2 cm, 3 cm Açılma Nedir?

Doğum zamanı yaklaştıkça, doğal olarak doğumun ne zaman gerçekleşeceğini merak etmeye başlarsınız. Doğum yaklaştıkça şu belirtilerle karşılaşırsınız;

  • Rahimde açılma başlar
  • Rahim ağzınız yumuşar ve incelir
  • Daha güçlü kasılmalar yaşayabilirsiniz.
  • Suyunuz gelir
  • Doğumun ilk aşamasında bebeğinizin doğum kanalınızda kolay ilerleyebilmeniz için rahminiz genişlemeye başlar. Rahimdeki genişleme 1 cm ile başlar ve bu genişleme rahimde genişleme 10 cm oluncaya kadar devam eder. Rahim 10 cm açıldığında doğum da başlar
  • Rahimde açılma başladığında siz bu durumun farkında olmayabilirsiniz. Hatta rahimde açılma olduğunu doktor muayenesi sırasında da öğrenebilirsiniz.

Rahimde 1 cm Açılma Varsa Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

Rahimde 1 cm açılma olduğunda bu durum bugün, yarın şu andan itibaren bir hafta sonra doğum yapacağınız anlamına gelmez. Rahim 1 cm açıldığında şu zaman doğum gerçekleşir diye bir tarih vermek yanlış olur. Rahim ağzı rahim ve vajinayı birbirine bağlayan dar bir geçittir. Doğum sırasında rahim 10 cm’ye ulaşana kadar genişleyecektir. Doktorlar rahmin 1 cm genişlemesini erken belirti olarak görmezler. Ancak rahmin 1 cm açılması doğum çantanızı hazırlamanız gerektiği ile ilgili size bir uyarıdır.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar,  24 ve 34 haftalık  olup erken doğum için hastaneye başvuran 82 kadının sonuçlarını inceledi. Bunun sonucunda 0–2 cm arasında rahimde açılma ile gelen kadınların yüzde 48’inin doğum yaptığını tespit etmişlerdir. Yani rahmin 1-2 cm açılması doğum sinyali olarak da görülebilir.

Doğumdan birkaç hafta önce rahimde 1 cm’lik açılma olması genellikle komplikasyonlara, herhangi bir soruna neden olmaz. Ayrıca 1 cmlik bu açılma hamile kadının, hemen veya hatta ertesi gün doğuracağı anlamına gelmez.

Rahimde 2-3 cm Açılma Varsa Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

Hamile kadınların en merak ettiği sorulardan biri de “rahimde 2-3 cm açılma varsa doğum ne zaman olur?” sorusudur. Ancak 2-3 cm rahim açılması olduktan sonra doğumun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bilimsel kesin bir kural yoktur. Bazı gebeler 2-3 cm açılma olduktan günler hatta haftalar sonra bile doğum yapmayabilirler. Özellikle ilk kez doğum yapacak kadınlarda rahim açılma işlemi daha yavaş gerçekleşir, dolayısı ile 1 ila 3 cm rahim ağzı açıklığı doğumun ne zaman gerçekleşeceği konusunda bize kesin bilgi vermeyebilir. Aktif doğum süreci ise rahim açıklığının 3-4 cm’ye ulaşması ile başlar, bu noktadan sonra rahim ağzında açılma hızla devam eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.