Cinsel İlişkiden Sonra Pembe Kan Gelmesi Hamilelik Belirtisi mi

İlişkiden Sonra Pembe Kan Gelmesi Cinsel İlişkiden Sonra Pembe Akıntı

2 22.811

İlişkiden Sonra Pembe Kan, Pembe Akıntı Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Cinsel ilişkiden sonra pembe kan, pembe akıntı gelmesi sık karşılaşılan bir durumdur, ve bu durum vajinada mantar enfeksiyonundan rahimde yara bulunmasına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Pembe Kan Ve Pembe Akıntı Neden Gelir?

 • Vajinada enfeksiyon, iltihap olması
 • Vajinada mantar hastalığı
 • Rahim, servikal ve rahim içi zarı kanseri
 • Rahim ağzında yara bulunması
 • Rahim ağzında polip bulunması
 • Kızlığın bozulması
 • Kızlığın tahriş olması
 • Vajinit. Mantar, bakteri ve parazitlerin neden olduğu vajina enfeksiyonununa vajinit denir.
 • Menopoz
 • Hamilelik
 • Düşük yapma
 • Vajinada kuruluk
 • Vajinanın çok dar olması.

Cinsel İlişki Sonrası Pembe Kan, Pembe Akıntı Gelmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı doktora gidilir.

Cinsel İlişki Sonrası Pembe Kan,Pembe Akıntı Gelmesi Nasıl Geçer?

Bu durumun tedavisi ilişki sonrası pembe kan gelmesinin neden kaynaklandığına göre değişir, örneğin bu durum vajinada enfeksiyondan kaynaklıysa doktor antibiyotik reçete edecektir, vajinada mantar varsa doktor antifungal ilaç yazacaktır.

Cinsel İlişki Sonrası Pembe Kan, Pembe Akıntı Gelmesi İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual:  6,5 aylık evliyim Yasmin doğum kontrol hapı kullanarak korunuyorum.Ancak ilk defa ilişkiden sonra pembemsi bir akıntıyla karşılaştım, ertesi gün de hafif şekilde devam etti. Yasminin bir etkisi olabilir mi bunda?Neden olabilir önlem almam gerekir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( İlişkiden sonra yasminle ilakalı olabileceği gibi pembe akıntı rahim ağzında yara, polip, vajinit..vs ile de ilgili olabilir. Tanı koyabilmek için öncelikle muayene ve ultrasonla değerlendirilmeniz gerekiyor.)

Sual: 8 aylık evliyim dün eşimle ilişkiye girdik sabah kalktığımda pembe bir akıntı gelmişti acaba gebelik belirtisi olabilir mi adetime daha 6 gün var?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( Cinsel ilişki esnasında vajina içinde küçük zedelenmeler, yırtıklar veya rahim ağzında yara ..vs bahsettiğiniz pembe akıntıya sebep olabilir. Eğer adetiniz gecikirse gebelik testi yaptırın.)

Sual: Merhabalar ..çok nadir olmakla birlikte bazen cinsel ilişki sonrası lekelenme oluyor..şeffaf akıntı ile pembe kan karışımı bir lekelenme bu..tüm jinekolojik tetkikleri oldum bir problem yok..acaba ilişki sırasında vajinada yırtılma olmuş ve lekelenme bundan dolayı olmuş olabilirmi, bu yırtılmalar ciddi midir, ne yapılması gerekir ?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:( Kuruluk, mantar, vajenin yapısı , rahim ağzında yara gibi sebeplerden kanama olabilir. Doktor muayenesiyle kesin teşhis koyulması gereklidir. Eğer mantar , enfeksiyon varsa ilaçla tedavi edilebilir.)

Sual: İlişki sırasında pembe kan gelmesi nasıl yorumlanır.Gebemiyim?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:( Pembe kan gelmesi gebelik olarak yorumlanmaz. jinekolojik muayene olarak smear testi ve vajinal kültür yapılarak kanama nedeni tespit edilmelidir. Son ilişki adet yumurtlama zamanına denk geldiyse gebelik ancak ilişkiden 10 gün sonra belli olur. Öncesine ait bir gebelik varsa jinekolojik muayenede belli olur.)

Sual: Regl dönemi bittikten sonra pembemsi akıntı geldi. İdrarda yanma oldu ilk kez yaşadığım bir olay bu.1 ay önce kontrole gitmiştim hiç bir şey çıkmamıştı.Sizce ciddi birşey olailir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Özge Kömürcü’nün cevabı:( Enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz, doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim.)

Sual: Regl oldum 4 gün sürdü. Regl bitiminden 1 gün sonra ilişkiye girdim. Ve ilişkiden sonra açık pembe akıntı gelmeye başladı ve gün boyunca ara ara devam etti. Acaba hamilemiyim yerleşme kanaması regl döneminden sonra oluyor mu? Yada hamileydim farkında değildim de gün boyunca pembe kanlı akıntı düşüğe mi sebep oluyor anlamadım kafam çok karıştı.Bunun sebebi ne olabilir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Alparslan Paksu’nun cevabı:( Adetten 1 gün sonra girilen ilişkiden hamile kaılnmaz. İlişki sonrası kanamanın başka nedenleri olabilir. Muayene olmanız gerekir.)

Sual: İlişki sonrası idrar yollarında yanma pembe akıntı gelme ve adetin son gününde siyaha yakın şeklinde gelmesi ne gibi bir sorundur?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( İdrar yollarından yanma ve pembe akıntı vajinit durumunu düşündürüyor, muayene olmanızı öneririm, ardından uygun tedaviyle şikayetleriniz düzelecektir, mutlaka pap smear testi de alınmalıdır.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
 1. Betul ozbas diyor

  Merhabalar ben adetimin bittigi gunun gecesi iliskiye girdim ve iliskiden sonra pembe bir kan geldi bunun sebebi ne olabiir

 2. ayfer diyor

  merhabalar bende adetimin bittiği günün gecesinde ilişkiye girdim pembemsi kan geldi ağrı vede yanmam var banana yardımcı olurmusunuzzzz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.