Vajina Girişinde Ceviz, Nohut Büyüklüğünde Şişlik Ağrı Kaşıntı

Vajina Girişinde Şişlik Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

2 1.224

Vajina Girişinde Şişlik Neden Olur Nasıl Geçer Tedavisi

Vajina girişinde şişlik kadınların sık karşılaştığı sağlık sorunlardandır. Vajina girişinde şişliğin genellikle 2 ana nedeni vardır; vajinada bartholin bölgesinde iltihap veya kist olması yahut cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar da bu duruma yol açabilir. Vajina girişindeki şişlik nohut, hatta ceviz büyüklüğünde bile olabilir ve ağrıya, kaşıntıya da yol açabilir.

Vajina Girişinde Şişliğin Nedenleri

Bartholin Kisti

Bartholin kisti ve bartholin iltihabı vajina girişinde şişliğin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Vajinanın giriş kısmında her iki yanda bulunan bezelye büyüklüğündeki organlara bartholin bezleri denilmektedir. Yaklaşık olarak 0.5 cm eninde ve 2.5 cm boyunda olan bu bezler vajinanın giriş yoluna bir kanal yoluyla bağlanırlar. Bartholin bezlerinin temel görevi cinsel ilişkiyi daha kolay hale getiren bir sıvı salgılayarak vajinan kayganlaşmasını sağlamak ve cinsel ilişki esnasında ağrı oluşmasını engellemektir. Bu bezlerin normal şartlarda elle kontrol edildiğinde hissedilmesi pek mümkün değildir fakat bu bölgede enfeksiyon meydana geldiğinde bu bezler şişerek yaklaşık 4-5 cm büyüklüğünü bulan bir kist halini alırlar. Bu denli büyüdükleri zaman el muayenesi ile bu kistlerin varlıkları hissedilebilmektedir.

Barholin bezlerinde meydana gelen küçük boyutlu kistler herhangi bir belirti ortaya çıkmasına sebep olmazken kistlerin boyutu büyüdükçe ortaya çıkan belirtiler giderek artmaktadır. Kistlerin büyümesi durumunda vajina dudaklarında şişme,vajina çevresinde kızarıklık, şiddetli ağrı, cinsel ilişki sırasında acı, yanma, ağrı, yürümekte veya oturmakta zorlanma, cinsel ilişkiye girememe, kistin olduğu bölgede sıcaklık ve hassasiyet, ateş ve halsizlik gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Bartholin kist oluşumundan şüphelenen kadınların vakit kaybetmeden derhal bir uzman doktora muayene olmaları gereklidir. Bu bölgede enfeksiyon olduğu tespit edildiği durumlarda antibiyotik tedavisiyle iyileşme sağlanmaktadır. Gerekli görülen bazı durumlarda da oluşan apsenin içi boşaltılarak ağrı kesici takviyesi de yapılabilmektedir.

Bel Soğukluğu

Vajina girişinde şişme bel soğukluğu hastalığı belirtilerindendir. Neisseria gonorrhoeae adı verilen bir bakterinin yol açtığı ve cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olan bel soğukluğunun bir diğer adı da Gonoredir. Bel soğukluğu teşhis edildikten sonra hemen tedavi uygulanırsa büyük sorunlara yol açan bir hastalık halini almadığı gibi, tedavinin geciktirildiği durumlarda daha büyük değişik sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bel soğukluğu ve frengi gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıkların tedavisi penisilin adı verilen bir antibiyotik çeşidiyle kısa sürede sağlanmaktadır. Anal veya oral seks ya da vajinal birleşme sonucunda bel soğukluğu hastalığının bulaşabileceğini belirtmekte fayda vardır.

Vajina Girişinde Şişlik İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhaba,ben 25 yaşında bekarım,geçen ay vajina girişinde sol dudak kısmında nohut tanesi kadar sertlik hissettim ve değince çok ağrı yapıyor ne olduğunu bilmiyorum,açıkçası bu tür konuyla ilgili bir bilgiye de çok sahip değilim. Muayne etmediniz ama nedeni acaba ne olabilir?

CEVAP

Dr.Tevfik Güvenal’in cevabı:(Bartholin kisti olabilir.)

Sual: Mrb sayın hocam..vajina girişinde(dudakta değil bir cm kadar ic yüzeyinde ortada)nohut büyüklüğünde kırmızı iki şişlik var ve gun gectikce biraz büyüyor..içi yumuşak bir yapı.çok acı veriyor ve bazen kaşıntı yapıyor. gunluk akintimda biraz sivilasti sanki..açıkcası internette biraz araştırdım.

cinsel yolla bulaşan hastalıkları görünce çok korktum ve doktora gitmekten çekindim.bu konuda beni aydınlatmanızı rica eder korkulacak bisey yok demenizi tüm kalbimle dilerim.

CEVAP

Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:(Tanımladığınız lezyon vulvar ülser olabilir. Bu lezyona neden olan patojen doktorunuz tarafından tespit edilmeli ve tedavisi gecikmeden yapılmalıdır.)

Sual: Merhaba vajinamın girişinde şişlik var sağ tarafında tam girişte bekarım ama doktorlar bakmıyor kızım diye ağrı kesici veriyorlar bakirelerde yara yakma işlemi olmuyor mu ben bunu ne yapacağım 1 ay sonra düğünüm var ilişkide girmeyi engeller mi?

CEVAP

Dr. Filiz Akın cevabı:( Bartholin kisti veya absesi olabilir)

Sual: Merhabalar, İki gün önce vajina girişinde sağ altta ceviz büyüklüğünden küçük kitle tespit ettim. İlk olarak kontrol etmediğim için sivilce gibi bir şey sandım ancak derinin altında vajinanın girişine doğru bir kitlenin söz konusu olduğunu fark ettim. Ağrı vs mevcut değildir. Şu an iki gündür sıcak kompres yapıyorum, Sanki kitlenin bir ucu baya yumuşar gibi oldu ve boyutu az da olsa küçüldü. Bunun nedeni ne olabilir? (Cinsel olarak aktif bir bayanım)

CEVAP

Dr. Sevim Turhan’ın cevabı:( Bartholin kisti yada apse olabilir. muayene olmanız da fayda var)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
  1. Selii diyor

    33 yaşındayım serviks bölge denilen yerde iki yıl önce şişlik farkettim ve büyüyor iki tane oldu bilye büyüklüğünde var arada bu ara kanama ve sancı oluyor doktor pek dikkate almadı önemli bu sıkıntı oalbilirmi

  2. Tülay Aydemir diyor

    Ben 47 yaşındayim vajinanın içinden dışına doğru yumurta büyüklüğünde sanki bir zar içinde bir şişlik var 2sene önce bana hormon kalınlaşması var demislerd acaba onunla bi ilgisi var mı cvp verirseniz sevinirim bu sislikten kanda süzülüyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.