Sezeryan Sonrası Ayaklarda Şişme İçin Bitkisel Doğal Tedavi

Doğumdan Sonra Ayak ve Bacak Şişmesi Nasıl Geçer Kesin Çözümler

0 32

Doğumdan Sonra Ayak ve Bacak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Hamilelik süresince bir miktar kilo alınır ve hamilelikte salgılanan hormonların etkisiyle vücut ödem toplar. Doğumla birlikte bu kilolar ve ödem hemen gitmez. Bunun sonucunda eller, ayaklar ve ayak bileklerinde ödem ve şişlik gebelik bitse de devam eder. Bu durum doğumdan sonra vücut dokusunda fazla miktarda sıvı kalmasından kaynaklanır.

Doğum Sonrası Ayaklardaki, Bacaklarda Şişlik Sezeryan Doğum Sonrası Ödem Nasıl Geçer?

Varis Çorabı Giyin

Doğumdan sonra bacağın dizden aşağısında ve ayak bileklerinde şişlik meydana gelebilir. Varis çorabı giymek ayaklardaki ve bacaklardaki şişliğin geçmesine yardımcı olacaktır. Hamilelerin kullanımına özel olarak bu amaçla üretilen çoraplar bulunmaktadır, onların tercih edilmesi gerekir.

Bol Bol Su İçin

Bol su tüketimi doğum yaptıktan sonra oluşan ödem ve bacaklarda, ayaklarda şişlik gibi şikayetlere iyi gelir. Su, ödem söktürür ve emzirme döneminde daha fazla süt gelmesini sağlar. Günlük su tüketimi en az 2 ile 2,5 litre arasında olmalıdır.

Lahana Yaprağı

Doğumun ardından bacaklarınızda ve ayaklarınızda şişlik, ödem oluştuysa lahana yaprağı koymanız faydalı olacaktır. Lahana yaprağı su toplayan bölgenin iyileşmesine yardımcıdır ve cildi rahatlatır. Bunun için yapraklar temizlenir. (Yıkanmaz.) Buzdolabında bekletilerek soğutulur ve soğuyan bu yapraklar şişen bölgeye yerleştirilerek soğuk kompres uygulanır. Yapraklar ıslanıncaya kadar beklenir ve ıslandığında yeni yapraklarla değiştirilir. Ağrı hafifleyene kadar buna devam edilir. İhtiyaç duyulduğunda rahatlama olana kadar yapılabilir.

Maydanoz Suyu İçin

Lohusalıkta ödem için maydanoz suyu kullanmak son derece etkilidir. Her sabah kahvaltıdan önce 1 bardak sıcak suya 1 tutam maydanoz eklenir ve soğuduktan sonra tüketilir. Haftada 3 defa yapılırsa faydası görülecektir.

Ekinezya Çayı

Maydanoz gibi ekinezya çayı da doğum sonrası ödem ve ayak şişmesine şifa olacaktır.Ekinezya çayı diğer çaylar gibi fazla idrar söktürmez. Bilhassa kış mevsiminde vücut direncini artırmak ve hasta olmamak için düzenli olarak tüketilmesi önerilen bu çay doğumdan sonra ödem söktürücü olarak da kullanılabilir. Böylece anne gribal enfeksiyonlara karşı da önlem almış olur.

Her Gün Yürüyün

Hareketsizlik, ödem sebepleri listesinin ilk sıralarında yer alır. Uzun süre ayakta kalmak, hamilelik egzersizlerini ihmal etmek ve gün boyu oturarak zaman geçirmek ödem oluşumuna zemin hazırlar. Her gün en az yarım saat boyunca koşu ya da tempolu yürüyüş yapılması ödemle mücadele etmeyi kolaylaştıracaktır. Yüzmek de ödemin azaltılmasında büyük rol oynar. Haftada 2-3 defa yüzmeye gitme imkânınız varsa bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Ayrıca ödem için başka hangi egzersizleri yapabileceğiniz konusunda hekiminizden de bilgi alabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Doğumdan sonra ödem için elma sirkesi kürü de uygulanabilir. Elma sirkesi bolca potasyum içerdiğinden vücuttaki potasyum oranını yükseltir. Su toplanmasını ve iltihaplanmayı engelleyerek ağrıyı dindirir, ödem söktürür. 1 bardak suya 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve günde 2 defa tüketilir. Yahut eşit miktarda elma sirkesi ve su karıştırılıp hazırlanan karışıma bir havlu batırılır. Islatılan havlu şişlik olan bölgeye sarılır ve bir süre bekletilir. Günde birkaç kere uygulanması önerilen bu yöntem ödemden kurtulmanıza yardım edecektir.

Tuz Alımında Sınırlama Getirin

Tuz, vücudun su tutmasına sebebiyet veren bir maddedir. Aşırı tuz tüketimi ödem birikimine yol açar. Tuzun daha az kullanılması fazla suyun vücuttan atılmasına katkı sağlayacaktır.

Doğum Sonrası Ödem Attıran Çay Malzemeleri

  • 1 tutam mısır püskülü
  • 2 bardak su
  • Maydanoz sapı
  • Kiraz Sapı
  • Bir fincan yeşil çay

Tüm malzemeleri karıştırıp kaynatın. Günde 2 bardak için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.