İşkembe Çorbasının Sağlığa 7 Mükemmel Faydası

İşkembe Çorbasının Yanında Ne Gider Ne Yenir Yakışır?

0 184

İşkembe Çorbasının Yanında Ne Yenilebilir

Geviş getiren hayvanların yenilebilir mide dokularına işkembe denir. Bu sakatat ile hazırlanan sarımsaklı ve limonlu çorbaya da işkembe çorbası denir. İşkembe çorbası hem Türk hem de dünya mutfaklarında kendine yer bulmakta ve her ülkede farklı malzemelerle yapılmaktadır. Ülkemizde tüketilen şekli ile Makedonya Cumhuriyeti’nde, Romanya’da, Bulgaristan’da ve Yunanistan’da yapılan işkembe çorbaları birbirine oldukça benzemektedir.

İşkembe Çorbasının Yanına Ne Yakışır?

İşkembe çorbası protein bakımından zengindir ve son derece besleyicidir. Kokusundan midesi bulanan ve sakatat içermesi nedeniyle bu çorbayla yıldızı bir türlü barışmayan insanlar çoktur. Ancak işkembe çorbasını iştahla tüketen insanlar da bir hayli fazladır. İşkembe çorbası ile ne yenir sorusunun cevabı da bu çorbayı seven kişiler tarafından araştırılmaktadır. İşte işkembe çorbası ile yiyebileceğiniz yiyecekler;

  • Acı biber turşusu işkembe çorbasının yanına çok yakışacaktır. Mutlaka işkembe çorbasının yanına yenilmesi önerilir.
  • İşkembe çorbasının sirke sosu ve dövülmüş sarımsakla beraber sunulması tavsiye edilir.
  • İşkembe çorbasının yanına tavada kokoreç kavurma ya da tavuk kokoreç de yer alabilir.
  • Biber dolması da bu çorbayla uyum sergileyecektir. İç harcını kıyma, bulgur, pirinç ve istediğiniz baharatlarla hazırladıktan sonra yeşil dolmalık biberleri bu malzemelerle doldurup pişirerek işkembe çorbanızla beraber servis edebilirsiniz. (Kullanılan biberler taze olmalıdır.)
  • İşkembe çorbasının yanına en yakışan yemeklerden biri de sebzeli bulgur pilavıdır. Sebzeli bulgur pilavının yapımı çok kolaydır. Besin değeri yüksek olan ve tok tutan bu yemek sağlığa da faydalıdır.
  • Menüde işkembe çorbası varsa önce onunla başlanır. Yanında bir parça yufka ekmeği veya normal ekmek de yenebilir. Çorba bittikten sonra sıra çoban salatası ve sebzeli bulgur pilavına gelir. Yemek biraz ağır gelmiş olabilir. 1 bardak ayran içmek mideyi rahatlatacaktır. Böylece nefis bir öğle ya da akşam yemeği ile karnınız iyice doyacaktır.
  • Makarna, hazırlanışı en pratik gıdalardan biridir. Fazla vaktiniz yoksa makarna sizin imdadınıza yetişecektir. İşkembe çorbasının ardına bir tabak makarna da iyi gider.

İşkembe Çorbasının Faydaları Nelerdir?

İşkembe çorbası iyi bir mineral kaynağıdır. Özellikle bol miktarda çinko içerir. Bu mineralin en büyük faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bilhassa kış mevsiminde görülen gribal enfeksiyonların önlenmesinde etkilidir.

İşkembe çorbası protein bakımından da zengindir. Bu nedenle gelişim çağındaki çocuklara da yararlıdır. Enerji düzeyini artıran bu çorba güçlü içeriğiyle tam bir sağlık deposudur.

İşkembe çorbasında probiyotikler, mikro besinler, glutamin ve jelatin vardır. Bu özellikleriyle işkembe çorbası sindirim sistemini düzene sokar.

Romatizma ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıklara da faydalıdır, ağrıları hafifletir.

İşkembenin protein, kalsiyum ve lif miktarı son derece yüksek, yağ oranı ise düşüktür.

Sarımsak ve sirke işkembe çorbasını lezzetlendirmek için kullanılmaktadır. Bu malzemelerle işkembe çorbasının faydaları daha da artmaktadır. Vücuda zindelik veren sarımsak ile sirke hastalıkların baş düşmanıdır.

İşkembe çorbasının kolesterol üzerinde de olumlu etkisi vardır. HDL (iyi kolesterol) düzeyini yükseltirken LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.